به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر، یک مراقب سلامت

هاشمی، وزیربهداشت: به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک نفر مراقب سلامت مسئول بررسی بیماری های غیرواگیر و عواملی مانند فشار، قند و چربی خون و بیماری های قلبی، عروقی و دیابت هستند تا کار پیشگیری بخوبی انجام شود.

سید حسن هاشمیبه گزارش عیارآنلاین، دکتر سید حسن هاشمی در نشست با اعضای شورای سیاستگذاری و هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، اظهار داشت: حوزه سلامت از گذشته در کشور و به ویژه در استان های مرزی و جنگ زده مشکلات زیادی داشته است و شرایط این استان ها مناسب نیست که ممکن است ناشی از بیمار بودن نظام بودجه ریزی در کشور باشد.

وی خاطرنشان کرد: فاصله هایی بین نقاط مختلف کشور وجود دارد و شاید هیچ گاه این فاصله تا زمانی که نظام بودجه ریزی تغییر نکند کم نشود اما باید نقشه راه را برای مناطق کمتر توسعه یافته ای مانند کرمانشاه ترسیم کرد تا در آینده به شان و جایگاه واقعی خود برسند.

هاشمی با اشاره به در اولویت بودن سلامت برای دولت یازدهم و انجام اقدامات بسیار مناسب در این حوزه با توجه به تنگناهای اقتصادی، گفت: پرداخت یارانه ها، کاهش قیمت نفت و برخی مشکلات دیگر هم مانعی برای عمل کردن وعده دکتر روحانی مبنی بر ارتقای سلامت ایرانیان نشد اما برخی افراد در عوض کمک کردن، موانع و مزاحمت هایی ایجاد می کنند.

وزیر بهداشت با گلایه از برخی اظهار نظرها که ناشی از کم اطلاعی افراد است، تاکید کرد: امیدوارم مجلس دهم، بودجه طرح تحول سلامت را از منابع جاری قطع و به منابع پایدار وصل کند که ما نیز با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به تکمیل سایر حلقه های طرح تحول سلامت کنیم.

هاشمی برکات و دستاوردهای طرح تحول سلامت را بسیار ارزشمند دانست و گفت: ائمه جمعه، استانداران و مسئولان محلی پس از اجرای این طرح همواره از کاهش بیش از ۵۰ درصدی مراجعات مردم در حوزه سلامت سخن می گویند و این کاهش مراجعات یعنی در گذشته در کشور در حوزه سلامت بحران هایی از جمله بحران دارو داشتیم.

وی تصریح کرد: قبل از اجرای طرح تحول سلامت، تنها ۵ درصد از افرادی که برای گذراندن دوره طرح نیروی انسانی به مناطق مختلف کشور اعزام می شدند در بیمارستان های دولتی می ماندند اما اکنون ۱۰۰ درصد آنها در بیمارستان های دولتی به ارائه خدمت به مردم می پردازند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در صورتی که برنامه ریزی های وزارت بهداشت در حوزه بهداشت محقق و اجرایی شود شاهد تحولی جدی در حوزه سلامت هستیم، افزود: به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک نفر مراقب سلامت مسئول بررسی بیماری های غیرواگیر و عواملی مانند فشار، قند و چربی خون و بیماری های قلبی، عروقی و دیابت هستند تا کار پیشگیری بخوبی انجام شود.

به گفته هاشمی، بازنگری در ساختار شبکه بهداشت، ایجاد بهورز شهری، راه اندازی پایگاه های بهداشت و مراکز جامع سلامت، ارائه خدمات بهداشتی به بیش از ۱۰ میلیون نفر حاشیه نشین و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ۹ میلیون نفر از دانش آموزان تنها بخشی از دستاوردهای ارزشمند حوزه بهداشت است.

وی با اشاره به سخنان دکتر روحانی گفت: بنا به گفته ایشان یکی از اولویت های مهم دولت، حوزه سلامت است و امیدوارم که در ماه های آینده برخورد و حملاتی به دولت و حوزه سلامت نشود اما طرح تحول سلامت با قوت ادامه خواهد یافت و باید مراقبت کرد تا حاشیه سازی بر علیه طرح ایجاد نشود.

هاشمی تصریح کرد: در طول تاریخ به استان کرمانشاه کم لطفی هایی شده اما کرمانشاه جزو معدود نقاطی از کشور است که امکان توسعه بسیار زیادی دارد و فرصت های مناسبی برای شکوفایی اقتصادی این استان با توجه به همجواری با کشور عراق وجود دارد و سرمایه اصلی آن نیز نیروی انسانی است بنابراین امیدواریم که در کشور با عقلانیت و تدبیر به سمتی حرکت کنیم که از ظرفیت ها بهتر استفاده شود.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: