در دیدار هیئت ایرانی با هیئت بلاروس صورت گرفت

مذاکرات دانشگاهی ایران و بلاروس/ اعطای فرصت‌های مطالعاتی به اساتید دو کشور

چگونگی همکاری دانشگاه‌های بلاروس با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و مراکز علمی و پژوهشی ایران در دیدار هیئت ایرانی با ایگور ویتوف رئیس دانشگاه دولتی فناوری بلاروس بررسی شد.

به گزارش عیارآنلاین، در دیدار هیئت ایرانی به ریاست محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان با ایگور ویتوف رئیس دانشگاه دولتی فناوری بلاروس، زمینه‌های همکاری با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و مراکز علمی و پژوهشی ایران بررسی شد.
در این دیدار فرهادی با استقبال از پیشنهاد طرف بلاروسی بر اهمیت گسترش روابط بین دانشگاه‌ها بویژه موافقت با تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و اعطای فرصت‌های مطالعاتی به استادان دو کشور تاکید کرد.
دراین مذاکرات که به عنوان نخستین برنامه اعضای هیئت ایرانی کمیسیون همکاری‌های آموزشی، علمی و فناوری دو کشور در شهر مینسک انجام گرفت، توانمندی‌ها و دستاوردهای علمی و فناوری ایران در حوزه‌های مختلف از جمله نانو، فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای، پزشکی، دارویی، پتروشیمی، دارویی و IT ارائه شد.
در ادامه این مذاکرات که با حضور محمدرضا صبوری سفیر ایران انجام شد، هیئت دانشگاه دولتی فناوری بلاروس که از مطرح‌ترین دانشگاه‌های این کشور در عرصه‌های فناوری پیشرفته است، خواستار تدوین و امضای تفاهم نامه با دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، مرکز تحقیقات پلیمر و دیگر مراکز فناوری در جمهوری اسلامی برای ارتقای همکاری‌ها در این عرصه شد.
همچنین در این نشست، موضوع شکل گیری مرکز مشترک مدیریت و پشتیبانی همکاری‌های دانشگاهی ایران و بلاروس مورد بررسی قرار گرفت.
در پایان این دیدار دانشگاه دولتی فناوری بلاروس به نشانه سال‌ها فعالیت‌های دانشگاهی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، انجام مسئولیت‌های متعدد و همچنین اهمیت ارتقای همکاری دو کشور در این حوزه به فرهادی، دکترای افتخاری اعطا کرد.
در جریان سفر سه روزه هیئت ایرانی به مینسک، برنامه همکاری‌های آموزشی، علمی و فناوری دو کشور در چارچوب ششمین نشست کمیسیون همکاری‌ها در این حوزه به ریاست فرهادی و ژوراوکوف وزیر آموزش بلاروس بررسی و توافق‌ها و یادداشت‌های نهایی شده امضا خواهد شد.
همچنین هیئت‌های ایرانی و بلاروسی، افزون بر نهایی کردن توافق و تفاهم‌های مورد بررسی در نشست جاری، درباره افق همکاری‌های آینده در حوزه‌های آموزشی بویژه دانشگاهی، فناوری‌های پیشرفته و ارتقای سطح روابط علمی دو کشور برای تدوین دستور کار هفتمین نشست این کمیسیون که سال ۱۳۹۷ در تهران برگزار خواهد شد، رایزنی می‌کنند. 

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: