معاون گمرک: اجرای شیوه های نوین کد رهگیری کالا نیازمند زیرساخت های فنی زمانبری است

معاون اداره کل بهبود فرایندهای گمرکی کشور تصریح کرد: معتقدیم در راستای جلوگیری از قاچاق کالا وجود تعرفه گمرکی ضروری است، اما ایجاد تعرفه باید قابل اعمال شدن باشد، نه اینکه تعرفه را بالا بریم و در مقابل کالای قاچاق وارد کشور شود.

به گزارش عیارآنلاین، امیر محمد پرهام فر معاون اداره کل بهبود فرایندهای گمرکی کشور در پاسخ به این سؤال که موضوع تعرفه گمرکی تا چه حد مورد توجه و وثوق مسؤلان دولتی و حوزه گمرکی است؟ گفت:در این مورد از سوی مسؤلان این ۲ حوزه با ۲ رویکرد متفاوت روبرو هستیم، به این صورت که بخشی از فعالان اقتصادی (عمدتا تولید کنندگان) و بخشی از مدیران دولتی (عمدتا مدیران حوزه صنعت) برای حمایت از تولید داخلی ،به تعرفه گمرکی و وجود آن اعتقاد دارند.

وی افزود: تعرفه در حقیقت ابزار کنترلی در سیاستگذاری است که دولت باید از این ابزار در جهت حمایت از تولید داخلی استفاده کند.

پرهام فر به نقطه مقابل موافقان وجود تعرفه گمرکی نیز اشاره کرد و افزود:فعالان اقتصادی (بازرگانان و وارد کنندگان کالا) معتقدند که وجود تعرفه‌ها نه تنها منجر به حمایت از تولید داخلی نمی‌شود، بلکه باعث ایجاد انحصاری کاذب برای برخی از تولیدکنندگان خواهد شد.

معاون اداره کل بهبود فرآیندهای گمرکی تصریح کرد: یکی از استدلالهای جلوگیری از تعرفه سنگین، خود مبارزه با قاچاق است، به طوری که هر چه میزان تعرفه در کالاهای قاچاق پذیر بالا باشد، انگیزه وارد کننده کالا از مسیرهای قانونی و انجام تشریفات گمرکی کاهش پیدا خواهد کرد. ما معتقدیم در راستای جلوگیری از قاچاق کالا وجود تعرفه‌های گمرکی ضروری است، اما ایجاد تعرفه باید قابل اعمال شدن باشد، نه اینکه میزان تعرفه را بالا ببریم و در مقابل باز هم کالای قاچاق وارد کشور شود.

وی همچنین در باره اجرای کد رهگیری کالا به عنوان راهکاری دیگر به اجرای طرح شبنم اشاره و خاطر نشان کرد:تجربه اجرای ناموفق طرح شبنم به دلایلی نظیر استقبال نکردن فعالان اقتصادی کشور و سوء استفاده از آن ثابت کرد که برای اجرای شیوه‌های نوین کد رهگیری کالا در حال حاضر نیازمند زیر ساختهای فنی است و فراهم کردن این زیر ساختها به زمان نیاز دارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: