۲۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۳
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

بانک مرکزی جزئیات توافق با FATF را به نمایندگان نداد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به جلسه چهارشنبه گذشته این کمیسیون با معاونان رئیس کل بانک مرکزی گفت: این جلسه نگرانی نمایندگان مجلس نسبت به توافق با FATF را برطرف نکرد و مقامات بانک مرکزی جزئیات توافق با FATF‌ را در اختیار نمایندگان قرار ندادند.

به گزارش عیارآنلاین، علی اکبر کریمی در مورد توافق دولت ایران با کارگروه بین دولتی FATF و موضع مجلس در این رابطه گفت: واقعیت این است که نمایندگان مجلس نسبت به آثار نامطلوب توافق با کارگروه اقدام مالی و تبعاتی که می تواند برای اقتصاد و امنیت کشور داشته باشد نگرانی هایی دارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد، اتفاقی که در مورد برجام و مذاکرات با طرف غربی روی داد نباید اینجا تکرار شود که ایران تعهداتی را بپذیرد و اقداماتی را انجام دهد و طرف مقابل ایران را به بهانه های مختلف در لیست سیاه یا لیست اقدامات تنبیهی خود نگه دارد و از این لیستها خارج نکند.

نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: در واقع این نگرانی وجود دارد که محدودیتهایی از این دست بر ایران اعمال و تشدید شود.

وی گفت، این نگرانیها در جلسه روز چهارشنبه اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با معاونان رئیس کل بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی مطرح شد.

کریمی افزود، در این رابطه مسئولین این دو نهاد توضیحاتی را ارائه کردند و تا حدودی ابعاد موضوع مشخص شد اما نمایندگان تاکید داشتند که نکات تکمیلی یا جزئیات توافق با کارگروه اقدام مالی در اختیار مجلس قرار گیرد و بتوان موضوع را از نزدیک و با داشتن اطلاعات کافی مورد قضاوت نهایی قرار داد.

بر اساس این گزارش، اخیرا ایران توافقی را با کارگروه اقدام مالی به امضا رسانده است که بر اساس آن ایران طی ۱۲ ماه آینده باید مفاد این توافق، موسوم به اکشن پلان یا برنامه اقدام را اجرایی کند. در عوض، طی این دوره ۱۲ ماهه اجرای اقدامات تنبیهی علیه ایران متوقف شده است.

کارشناسان و نمایندگان مجلس با توجه به مفاد توافق ایران با FATF و خودداری مقامات اقتصادی کشور از رو کردن جزئیات این توافق نسبت به تکرار ماجرای برجام و سوء استفاده آمریکا از توافق ایران با FATF هشدار می دهند.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: