ذخایر کافی شکر و پیش بینی کاهش قیمت در بازار

قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی گفت: ذخایر شکر کشور بیش از نیاز کشور وجود دارد.

علی اکبر مهرفردبه گزارش عیارآنلاین، علی اکبر مهرفرد در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: هم اکنون ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تن شکر در انبارهای کشور موجود است و ۲۰۰ هزار تن دیگر روی کشتی ها به سمت ایران در حال انتقال است در حالی که مصرف ماهانه شکر در کشور تنها ۱۸۰ هزار تن است.
وی گفت:‌ به هیچ وجه کمبود شکر در کشور وجود ندارد و با توجه به ذخایر موجود پیش بینی می کنیم که قیمت شکر در کشور کاهش یابد.
مهرفرد افزود: تا برداشت چغندرقند از زمین ها ۵۰ روز باقی مانده است و ذخایر کافی هم تا آن مدت در کشور وجود دارد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی گفت: سرانه مصرف کشور ۲۸ کیلوگرم است و سالانه در کشور ۲ میلیون ۱۵۷ هزار تن شکر مصرف می شود.
وی با اشاره به روند رو به رشد تولید شکر در سه ساله گذشته افزود: سال گذشته یک میلیون و ۵۱۰ هزار تن شکر در کشور تولید شد و پیش بینی می کنیم ظرف سه سال آینده در تولید شکر خودکفا شویم.
مهرفرد حمایت از تولید داخل، متعادل کردن واردات به جای واردات بی رویه و تعادل در عرضه و قیمت را سه سیاست اساسی وزارت جهاد کشاورزی در سال گذشته اعلام کرد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی گفت: هم اکنون ۵۷ کارخانه قند و شکر با ظرفیت تولید ۷۶۰ هزار تن در کشور فعال است.
وی افزود: ظرفیت اسمی کارخانه جات تصیفه شکر ۶۰۰ هزار تن است اما در عمل ظرفیت شان بسیار پایین تر از این مقدار است.
مهر فرد با اشاره به برخی مشکلات پیش آمده برای کارخانه جات تصفیه شکر گفت: یکی از پیشنهادات ما به کارخانه جات فرایند ورود موقت شکر خام بدون تعرفه گمرکی و صادرات مجدد آن است.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی افزود:‌ در سال ۸۵ با کاهش تعرفه واردات شکر و در نهایت صفر کردن آن بیش از ۲ میلیون تن شکر به کشور وارد شد که تمام آن به نفع کشاورزان خارجی بود.
وی با دفاع از سیاست دولت در سه سال گذشته برای افزایش تولید به جای واردات بی رویه گفت: هیچ گاه به آن روز ها و آن سقف واردات نخواهیم رسید.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: