واردکنندگان کالا آماده حضور رسمی در صحن علنی مجلس

در حالی که کشور در شرایط رکود اقتصادی و بیکاری جوانان به سر می‌برد و اقتصاد کشور از واردات بی‌رویه به ستوه آمده است، به نماینده واردکنندگان کالا اجازه داده می‌شود در صحن علنی مجلس قانون‌گذاری، بطور رسمی حضور یابد و در کنار دولت و کمیسیون به ایراد نظرات بازرگانان بپردازد.

به گزارش عیارآنلاین، اتاق بازرگانی که این روزها بواسطه عملکردش از سوی برخی رسانه‌ها به اتاق واردات نامگذاری شده است مدتی است با استقبال هیات رئیسه مجلس برای حضور رئیس اتاق در صحن علنی روبرو شده تا آنجا که چندی قبل علی لاریجانی در تریبون مجلس گفت: قصد دارد در مجلس جدید با اصلاح آئین‌نامه داخلی، این فرصت را برای اتاق بازرگانی ایران (به نمایندگی از بخش خصوصی) فراهم کند که با حضور در صحن علنی درباره طرح‌ها و لوایح اقتصادی در کنار نظر دولت و کمیسیون اعلام نظر کند.
اگرچه «اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران» نمایندگی اغلب بخش‌های تولیدی کشور را برعهده گرفته اما غلبه بخش بازرگانی نسبت به بخش‌های تولیدی در اتاق بازرگانی باعث شده این اتاق بیشتر به پیگیری منافع بخش بازرگانی (بخصوص واردکنندگان کالا و صادرکنندگان مواد خام) بپردازد. علت اصلی این امر را باید در الزامی بودن عضویت تجار و بازرگان در اتاق بازرگانی و داوطلبانه بودن آن برای تولیدکنندگان دانست. اغلب بنگاههای کوچک و متوسط الزامی برای عضویت در اتاق بازرگانی نداشته و به دلیل هزینه‌های مالی عضویت در اتاق، تمایل چندانی نیز برای عضویت در اتاق ندارند و ترجیح می‌دهند نیازهای خود در حوزه تجارت خارجی را از طریق سایر تجار و شرکت‌های تجاریِ دارای کارت بازرگانی مرتفع نمایند.
بخش تولید علیرغم اینکه بار اصلی تولید ارزش افزوده و GDP را در اقتصاد کشور بر عهده دارد و می تواند مسائل و مشکلات کشور در حوزه اشتغال، توسعه پایدار و رونق صادرات را حل کند، اما در کشور نماینده‌ی مشخصی برای پیگیری مسائل و مشکلات خود ندارد. این در حالی که سایر بخش‌های اقتصادی اعم از بازرگانان و بانک‌ها با دسترسی به مسئولین دولتی و با توجه به حضورشان در شوراها و نهادهای حاکمیتی قادرند مسائل و مشکلات خود را مرتفع نمایند.
اینکه چگونه در حالی که کشور در شرایط رکود و بیکاری جوانان به‌سر می‌برد و اقتصاد کشور از واردات بی‌رویه به ستوه آمده است، به نماینده واردکنندگان کالا اجازه داده می‌شود در صحن علنی مجلس قانون‌گذاری، بطور رسمی حضور یابد و در کنار دولت و کمیسیون به ایراد نظرات بازرگانان بپردازد، جای بسی تعجب است. اتاق بازرگانی همان تشکلی است که در طول چند سال گذشته که شاهد تعطیلی و ورشکستگی صنایع و واحدهای تولیدی بودیم اعتراضی به تصمیمات مسئولان دولتی در سیاست‌های مربوطه نکرد اما زمانی که وزیر کشاورزی برای مدتی واردات برخی محصولات کشاورزی مثل شکر و گندم و برنج را محدود کرد به شدت مورد انتقاد شدید اعضای اتاق بازرگانی قرار گرفت.
گفتنی است هم اکنون اتاق بازرگانی در ۹۶ شورا و کمیسیون حاکمیتی از شورای پول و اعتبار گرفته تا شورای اقتصاد عضو است و اثرگذاری قابل توجهی در تصمیمات دولتی دارد. اما به نظر می رسد بخشهای تولیدی مثل صنایع و معادن و کشاورزی سهمی در اتاق بازرگانی نداشته و حاصل مشارکت اتاق بازرگانی در تصمیمگیریهای دولت، تصمیماتی از جمله قرارداد تعرفه ترجیحی با ترکیه و نمایشگاه لباس‌ ترک در کشور بوده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: