۲هزار گونه گیاهان دارویی در کشور وجود دارد

یزدانی، مدیر گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی: بر اساس آمارهای بدست آمده چیزی بالغ بر ۸ هزار گونه گیاهی در کشورمان وجود دارد که از این تعداد و بر اساس آمار تائید نشده‌ای بیش از ۲ هزار گونه از آن جزو گیاهان دارویی محسوب می‌شوند.

گیاهان دارویی_داروهای گیاهی_ طب سنتیبه گزارش عیارآنلاین، داراب یزدانی مدیر گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی گفت : بر اساس آمارهای بدست آمده چیزی بالغ بر ۸ هزار گونه گیاهی در کشورمان وجود دارد که از این تعداد و بر اساس آمار تائید نشده‌ای بیش از ۲ هزار گونه از آن جزو گیاهان دارویی محسوب می‌شوند.

وی افزود: از ۱۳ اقلیم که در جهان وجود دارد، ۱۱ اقلیم آن در ایران وجود دارد به گونه‌ای که در جنوب کشور آب و هوای نیمه حاره و گرم، در نواحی مرکزی آب و هوای نیمه خشک و بیابانی، در مناطق غرب کشور آب و هوای مدیترانه‌ای و در نواحی شمالی کشور اقلیم نیمه مرطوب را می‌توان مشاهده کرد که در هر کدام از این مناطق گیاهان دارویی متنوعی وجود دارد.
یزدانی بیان داشت: به طور کلی سطح زیرکشت گیاهان دارویی در کشور ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار هکتار است که عمده آن بیش از ۱۰۰ هزار هکتار مربوط به زعفران و گل محمدی است و سطح زیر کشت سایر گیاهان دارویی حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار هکتار است.
مدیر گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد کشاورزی تصریح کرد:ایران اگرچه با تنوع اقلیم‌ها مواجه است اما برخی از این اقلیم‌ها از نظر وسعت قابل کشاورزی محدود هستند.
وی گفت: ۷۵ درصد از کشور در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد و اقلیم‌های مدیترانه‌ای و نیمه مرطوب در کشور محدود هستند.
یزدانی ادامه داد :در زمینه گیاه استویا را از دیگر پروژه‎ها در این زمینه است که در   پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی با همکاری پژوهشکده گیاهان فناوری، استحصال نیمه‌صنعتی استویول گلیکوزیدهای شیرین از برگ خشک این گیاه را به دست آوردیم و در حال برنامه‌ریزی برای کشت انبوه گیاه و البته با همکاری و با سفارش کارفرمای پروژه هستیم.
مدیر گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد کشاورزی یادآور شد : در این بین مطالعات میدانی را آغاز کردیم تا بتوانیم بهترین منطقه برای کشت این گیاه را شناسایی کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: