۲۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۲

نعمت زاده: کاداستر در انحصار استان ها نباشد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ضرورت استفاده از توانمدیهای مهندسین مشاور معدن تاکید کرد:‌ وجود مهندسین مشاور معدن از الزامات توسعه بخش معدن کشور است.

به گزارش عیارآنلاین، « محمدرضا نعمت زاده » در همایش معاونین امور معادن، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها که با حضور روسای ۳۱ استان کشور و جنوب استان کرمان و منطقه آزاد ماکو برگزار شد  با اشاره به لزوم توسعه عوامل معدن، ضمن بر شمردن مسائل و مشکلات بخش این بخش گفت: حذف بروکراسی معدن، ایجاد ایمنی در معادن، ایجاد اطمینان در سرمایه‌گذاری، اصلاح قانون معادن و ایجاد “نت ورک” برای استفاده از تجربیات کارشناسان ضروری است.
وی همچنین ساخت ترمینال‌ها و اسکله‌های حمل و نقل را از جمله اقداماتی ذکرکرد که می‌تواند موجبات تقویت بخش  معدن را فراهم سازد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه  با اشاره به اهمیت تولید و توزیع اطلاعات در بخش معدن تصریح کرد: بحث اطلاعات در قالب کاداستر مطرح شده  لذا باید سعی کنیم  اطلاعات استان‌ها دقیق و کامل به دست سرمایه‌گذار برسدکه  بتوانند با فراغ بال تصمیم‌‌گیری کنند و کاداستر در انحصار یک استان نباشد .
در ادامه این همایش معاون امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توانمندی خانه معدن اظهار داشت: خانه معدن مشکلات استان‌ها را به خوبی درک  و در چارچوب قانون، راهکارهای مناسبی ارائه می کند که  ستاد وزارتخانه می تواند به نحو مناسبی از توانمندی  آنها استفاده  و بهره گیری کند.
« جعفر سرقینی» در خصوص ارتباط تنگاتنگ سازمان‌های استانی با تشکل‌های معدنی مطالبی را متذکر شد و  الزام پشتیبانی از خانه معدن همانند خانه صنعت و معدن ایران را مورد تأکید قرار داد.
وی همچنین اظهار امیدواری کرد: با کمک مسئولان استانی در امر تقویت خانه معدن استان‌ها همکاری لازم صورت بگیرد.
همچنین در ادامه این همایش، معاون توسعه مدیریت و منابع و امور استانها، پیرامون الزام همکاری مسئولان بخش معدن با نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت  انتقال اطلاعات معدنی برای  لحاظ در برنامه ششم توسعه  نکاتی را مورد اشاره قرار داد.
« محمدرضا فیاض» همچنین از تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان بخش معدن در استان‌ها و نیز تخصیص امکانات متناسب با هر استان خبر داد.
در ادامه این همایش  ،‌هر کدام از مسئولان معدنی استان‌ها در خصوص مشکلات استان مربوط مطالبی را بیان کردند.
گفتنی است:‌ لزوم بهبود شرایط مزایده معادن، تسریع روند اخذ گواهی کشف، اهمیت ورود خانه معدن به امر صدور مجوز، ضرورت ایجاد نرم‌افزار واحد برای محاسبه حقوق دولتی و ارزیابی عملکرد سازمان استان‌ها ، حضور کارشناسان معدنی استان‌ها در کمیته‌های تخصصی ستاد وزارتخانه ، مغفور ماندن بخش معدن در بحث هدفمندی یارانه‌ها ،  الزام رسیدگی به برداشت غیرمجاز در خارج از محدوده‌های معدنی ،ضرورت لحاظ ایمنی در معادن ذغال‌سنگ و تجهیز کردن معادن از مسائلی بود که مورد بحث و تبادل نظر حضار قرار گرفت.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: