۲۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۲

صادرات ۹۳۸ میلیون دلار از زنجیره فولاد در سه ماهه ابتدایی امسال

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سه ماه بهار امسال، بیش از دو برابر واردات این کالاها شد.

به گزارش عیارآنلاین، از (ایمیدرو)، در فصل بهار امسال ارزش صادرات زنجیره معدن و صنایع معدنی از ۱٫۹ میلیارد دلار فراتر رفت در حالی که در همین مدت،‌ کشور تنها شاهد واردات ۸۲۱ میلیون دلار کالای معدنی و صنایع معدنی بود.
این مقایسه نشان می دهد ارزش صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی ۲٫۴ برابر واردات این محصولات در سه ماه ابتدای سال ۹۵ بوده است.
در این مدت افزون بر ۹۳۸ میلیون دلار کالا از زنجیره فولاد صادر شد به طوری که ۴۷درصد از کل ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی را دربرگرفت.  پس از آن صادرات ۳۲۳ میلیون دلاری زنجیره مس سهم ۱۶درصدی را در اختیار گرفت و در رتبه دوم صادرات معدن و صنایع معدنی ایستاد.
در سه ماه ابتدای امسال، کالاهایی همچون فولاد و مس و زنجیره مرتبط با آن ها، سنگ آهن،‌ سیمان، انواع سنگ، سرب و روی، زغالسنگ،‌ مولیبدن، میکا و تیتانیوم به بازارهای هدف صادر شد.
از سوی دیگر در بخش واردات نیز زنجیره فولاد و محصولات مرتبط، سهم ۷۰درصدی داشت به طوری که ۵۸۰ میلیون دلار از واردات این بخش را در اختیار گرفت. پس از آن زنجیره آلومینیوم با سهم نزدیک به ۹درصدی، در رتبه دوم واردات بخش معدن و صنایع معدنی قرار گرفت و طی این مدت ۷۱٫۴ میلیون دلار آلومینیوم وارد کشور شد. در مدت سه ماه بهار،‌ محصولات وارداتی معدن و صنایع معدنی شامل تیتان، زغالسنگ و کک، مس،‌سنگ، سنگ آهن،‌نیکل،‌ سیمان،‌کروم،‌آنتیموان و …بودند.
کشورهای هدف
چین، عراق، امارات،‌ ترکیه و ایتالیا به ترتیب ۵ کشور نخست خریدار محصولات معدنی و صنایع معدنی ایران در سه ماه بهار شدند به طوری که چین با ۴۰۰ میلیون دلار در جایگاه نخست و  عراق با ۲۱۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲۰۸ میلیون دلار، ترکیه با ۱۹۵ میلیون دلار و ایتالیا با ۱۳۳ میلیون دلار در رتبه دوم تا پنجم قرار گرفتند. جایگاه ششم تا دهم صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی به عمان، اسپانیا، ‌افغانستان، تایوان و هند اختصاص یافت که به ترتیب سهم ۱۰ میلیون دلاری، ۱۰۴ میلیون دلار، ۷۳٫۵ میلیون دلار، ۷۳٫۳ میلیون دلار و ۶۵ میلیون دلار داشتند.
مبدا واردات
در بین کشورهای صادرکننده تولیدات معدنی و صنایع معدنی به ایران، چین با ۳۲۱ میلیون دلار، رتبه اول را تصاحب کرد. پس از آن امارات متحده عربی با ۱۵۸ میلیون دلار، هند با ۸۳ میلیون دلار، کره جنوبی با ۷۷ میلیون دلار و ترکیه ۴۷ میلیون دلار قرار گرفتند. کشورهای آلمان،‌ تایوان، ‌ایتالیا، آذربایجان و روسیه نیز به ترتیب ۳۸ میلیون دلار، ۱۵ میلیون دلار، ۱۱ میلیون دلار، ۷٫۶ میلیون دلار و ۷٫۰۲میلیون دلار محصولات معدنی و صنایع معدنی به ایران صادر کردند.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: