۲۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۶

افزایش ظرفیت تولید برق منهای اقتصاد مقاومتی/اولویت با شرکت‌های داخلی است یا خارجی؟

وزارت نیرو تلاشی را برای جذب سرمایه برای افزایش ظرفیت تولید برق آغاز کرده اما به نظر می رسد جهت گیری وزارت نیرو نیازمند اصلاح است و مسیری که در پیش گرفته شده اگرچه به افزایش ظرفیت تولید برق منجر می شود اما با اصول اقتصاد مقاومتی در تعارض است.

به گزارش عیارآنلاین، سر به سر شدن تولید و مصرف برق در تابستان سال جاری و عبور پیک مصرف از ظرفیت عملی تولید در برخی لحظات تابستان امسال ، بار دیگر کمبود ظرفیت تولید برق در کشور و لزوم سرمایه گذاری در این بخش را یادآوری می کند.

وزیر نیرو بارها بر توجه دولت به جذب سرمایه گذاری در بخش افزایش ظرفیت تولید برق تأکید کرده است. چیت چیان در این زمینه به تسنیم گفت: ” وزارت نیرو تلاش های بسیاری را برای تسهیل شرایط سرمایه گذاری در بخش افزایش ظرفیت تولید برق و رفع موانع انجام داده و نسبت به نتایج این تلاش‌ها بسیار امیدواریم. “

این عضو کابینه دولت روز گذشته نیز در نشست با فعالان اقتصادی بخش آب و برق که در موسسه غیردولتی Asia House لندن برگزار شد، تصریح کرد: ” ۵۰ هزار مگاوات طی ۱۰ سال آینده به ظرفیت برق کشور اضافه می‌شود و حجم پروژه‌هایی که تا ۵ سال آینده در بخش برق اجرایی خواهند شد ۳۰ میلیارد دلار است؛ برای اجرای این پروژه ها هم از توان شرکت های داخلی و هم از توان شرکت های خارجی استفاده خواهیم کرد. “

وزیر نیرو با بیان اینکه ” ایران قوانین روشنی برای حمایت از سرمایه‌های خارجی دارد و می‌تواند بازاری بزرگ برای شرکت‌های ایرانی و غیر ایرانی باشد ” ، اذعان داشت: ” درصدد این هستیم تا غیر از بازار برق ظرفیتی را ایجاد کنیم تا سرمایه گذاران با اطمینان بیشتری نسبت به امنیت سرمایه خود در آینده در این راه گام بردارند. “

چیت چیان در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: “شرکت‌های خارجی می‌توانند شرکت خود را در ایران ثبت کند و مانند سایر شرکت‌های ایرانی‌ها به فعالیت بپردازند.”

در حال حاضر در بین تمامی بخش های مختلف افزایش ظرفیت تولید برق، افزایش ظرفیت از طریق احداث نیروگاههای حرارتی نقطه ثقل تولید برق در کشور است و جذب سرمایه ها در این بخش نیز در محوریت مذاکرات خارجی وزارت نیرو قرار گرفته است.

در این خصوص، حدود یک ماه و نیم پیش بود که قراردادی با شرکت ” یونیت اینترنشنال ” ترکیه برای احداث ۶ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی در ایران به امضا رسید و به موازات امضای این قرارداد، نمایندگانی از چند شرکت ایتالیایی ، مذاکرات خود را با وزارت نیرو برای سرمایه گذاری و اجرای پروژه های نیروگاهی در ایران دنبال کردند.

وزیر نیرو نیز اخیرا از همکاری شرکت هایی از چین، کره جنوبی، آلمان و انگلستان در صنعت برق ایران خبر داده است. این رویکرد وزارت نیرو برای جذب سرمایه های خارجی و استفاده از توان خارجی برای افزایش ظرفیت تولید برق کشور در حالی است که بخش خصوصی صنعت برق با مشکلات بسیاری دست به گریبان است. یکی از عمده ترین مسائل که بخش خصوصی صنعت برق ایران را درگیر رکورد کرده، بحث نبود امکان وصول مطالبات بخش خصوصی از بخش دولتی است.

اگر چه بدهی های وزارت نیرو به پیمانکاران سبب کاهش توان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه شده و اطمینان بخش خصوصی را برای بازپرداخت سرمایه در صورت سرمایه گذاری جدید کاهش داده است اما به گفته فعالان این صنعت، دولت می تواند با دادن تضمین های مناسب به بخش خصوصی داخلی، امکان سرمایه گذاری از سوی آنها را فراهم کند و بخش خصوصی داخلی نیز می تواند خود رأسا به جذب سرمایه از طریق بانک های داخلی یا خارجی و یا حتی انتخاب شرکت های سرمایه گذار خارجی به عنوان شرکت های شریک در اجرای پروژه ها اقدام کند.

تضمین های مناسبی که از سوی دولت به سرمایه گذاران خارجی داده می شود، جذب سرمایه های خارجی را در صنعت برق تسهیل کرده است ؛ اما از دادن این تضمین ها به بخش داخلی صنعت برق خبر نیست. اگر دولت ، تبعیض در دادن تضامین بازپرداختِ به موقع سرمایه ها ، بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی را متوقف کند و شرایط برابر در این زمینه فراهم کند ؛ مطمئنا بخش خصوصی داخلی می تواند در این زمینه گام های موثری بردارد.

حتی می توان گام را فراتر گذاشت و استفاده از ظرفیت های شرکت های داخلی را هم برای ساخت نیروگاه و هم برای جذب سرمایه ، نسبت به استفاده از ظرفیت های شرکت های خارجی اولویت داد. نگاهی دوباره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص صنعت نیروگاه سازی کشور نیز موید همین مسئله است. مقام معظم رهبری در سخنان ابتدای سال خود در حرم مطهر رضوی، به صراحت اعلام کرده بودند که با توجه به توان داخلی در نیروگاه سازی ، و همچنین نیاز کشور به نیروگاه ، نیازی به خارجی ها برای نیروگاه سازی در کشور نیست. ایشان در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی در رابطه با نیروگاه‌سازی در کشور اعلام کرده اند که « ما در گذشته روی بعضی از بخشها سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؛ از آنها بهره‌برداری بشود و استفاده بشود. ما در زمینه‌ی نیروگاه‌سازی در کشور سرمایه‌گذاری خوبی کردیم؛ در زمینه‌ی پتروشیمی سرمایه‌گذاری خوبی کردیم. امروز کشور به نیروگاه احتیاج دارد، کشورهای دیگر هم به نیروگاه ارزانی که ما میسازیم احتیاج دارند. ما دیگر نرویم از بیرون نیروگاه بخریم وارد کنیم، یا افرادی بیاوریم برای ما نیروگاه درست کنند. این قسمتهایی که سرمایه‌گذاری شده است، برایش تلاش شده است و زحمت کشیده شده است، احیاء بشود و از آنها استفاده بشود. »

رهبر انقلاب در تأکیدی مجدد برای استفاده از توان داخل در احداث نیروگاه و تحقق اقتصاد مقاومتی در این حوزه، در دیدار عیدانه سال ۹۵ با جمعی از مسئولان کشور بیان فرمودند که « اقتصاد مقاومتی یک کلّ فراگیر است که از عرصه‌ی علمی تا عرصه‌ی فعالیتهای فنّی ، تا عرصه‌ی خدمات ، تا عرصه‌ی بازرگانی و صادرات و واردات، تا عرصه‌ی آموزش در دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها، همه را شامل می‌شود. اگر ما جدی بگیریم. گزارش می‌آید، مرکزی فلان دستگاه فنّی را دارد می‌سازد ، خوبش هم می‌سازد، مپنا ، آقای علی‌آبادی اینجا نشسته، من‌باب مثال؛ بعد همین را ما وارد کنیم. خب این بد است. این ضدِّ آن جهت‌گیری اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی این چیزها را نفی می‌کند. اقتصاد مقاومتی اثباتی دارد و نفی‌ای. اثباتش همین است که ما یاد بگیریم که به سمت تولید داخلی رو بیاوریم.»

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: