۲۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۹
بر خلاف قانون استفاده حداکثری از توان داخلی انجام می‌شود

تضعیف توان داخلی در صورت امضای قرارداد ساخت نیروگاه با یک شرکت ترکیه‌‌ای

وزارت نیرو در حالی به دنبال امضای قرارداد ساخت نیروگاه با یک شرکت ترکیه‌ای است که توان داخلی در حوزه ساخت نیروگاه با فناوری بالا در کشور وجود دارد و این امر برخلاف قانون استفاده حداکثری از توان داخل است.

به گزارش عیارآنلاین، وزارت نیرو به دنبال امضای قرارداد نهایی با شرکت ترکیه‌ای یونیت اینترنشنال برای احداث نیروگاه سیکل ترکیبی در کشور با توان ۶۰۰۰ مگاوات است. این قرارداد بزرگترین قرارداد سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام است و به موجب آن ۱۰% از تولید برق حرارتی کشور در اختیار ترک‌ها قرار می‌گیرد.

در حالی وزارت نیرو به دنبال نهایی کردن این قرارداد است که شرکت‌های نیروگاه‌ساز داخلی مانند مانند مپنا و شرکت توربورکمپرسور نفت (OTC) توان ساخت تجهیزات نیروگاهی را در داخل کشور دارند.

وزارت نیرو و شرکت‌های زیر مجموعه آن طبق ماده ۴ “قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور” موظفند در قراردادهای خود طوری برنامه‌ریزی کنند که حداقل ۵۱% از هزینه هر طرح و پروژه به صورت کار در داخل باشد، اما شواهد متعددی نشان می‌دهد که در قرارداد وزارت نیرو با شرکت یونیت این مورد رعایت نشده است، از جمله این شواهد عبارتند از:

الف) مصوبه شورای اقتصاد درباره قرارداد شرکت یونیت اینترنشنال (مقرره ۹۳۶۱۹، مورخ ۱۸/۳/۹۵)

طبق این مصوبه مقرر شده است «از تجهیزات اصلی (توربین و ژنراتور)۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه‌ها معادل ۱۴۸۰ مگاوات توربین و ژنراتور با رعایت کیفیت، شرایط فنی مشابه و با قیمت رقابتی از سازندگان داخلی تأمین گردد.» این مصوبه به صورت آشکار در تناقض با قانون استفاده حداکثر از توان داخل است، زیرا طبق قانون مذکور باید حداقل ۵۱% از هزینه پروژه از داخل تأمین شود اما طبق مصوبه شورای اقتصاد از تمام فرآیند مهندسی، تأمین تجهیزات و ساخت  (EPC) ضروری است تنها خرید توربین و ژنراتور به میزان ۱۴۸۰ مگاوات به شرکت ترک تکلیف بشود که قطعا کمتر از ۵۱% هزینه پروژه خواهد بود.

ب) اظهار نظرهای مسئولان وزارت نیرو

از جمله این اظهار نظرها می‌توان به صحبت‌های هوشنگ فلاحتیان معاون برق و انرژی وزیر نیرو اشاره کرد که گفته‌است: «این سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های کلاس F و بالاتر است که ما در داخل تکنولوژی ساخت توربین‌ این نیروگاه‌ها را که دارای راندمان ۵۸ درصد به بالا است را نداریم، بنابراین ۱۰۰ درصد این سرمایه ‌گذاری توسط سرمایه‌گذار خارجی تأمین می‌شود.» (۱)

ادعای آقای فلاحتیان در حالی است که آقای طرز طلب مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی درباره توان داخلی ساخت توربین کلاس F می‌گوید: «روند ساخت نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F کشور با تحویل نخستین ساختگاه نیروگاهی در منطقه بندرعباس به شرکت مپنا آغاز شد.» (۲)

از آن‌جا که طبق صحبت‌های آقای فلاحتیان در صورت امضای قرارداد، شرکت ترکیه‌ای نزدیک به ۹ ماه بعد سفارش ساخت را به شرکت‌های خارجی برای توربین کلاس F خواهد داد، شرکت مپنا حداقل ۹ ماه نسبت به قرارداد سفارش ساخت شرکت ترک جلوتر است و با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده قطعا شرکت مپنا تا آن زمان توربین کلاس F را در اختیار خواهد داشت.

بر این اساس اقدام وزارت نیرو برای امضای قراراداد با شرکت ترکیه‌ای یونیت اینترنشنال خلاف قانون حداکثر استفاده از توان داخل است. علاوه بر این، انعقاد این قرارداد مخالفت صریح با صحبت‌های ابتدای سال مقام معظم رهبری در حرم رضوی درباره ضرورت استفاده از توان داخل برای ساخت نیروگاه و عدم استفاده از شرکت‌های خارجی در این زمینه است.

بنابراین ضروری است مسئولان وزارت نیرو به منظور جلوگیری از تضعیف توان داخلی و تقویت آن لغو این قرارداد را در دستور کار قراردهند و در صورت لزوم، نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی از امضای نهایی این قرارداد جلوگیری کنند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: