۲۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۵

ترکان: مناطق آزاد جدید جهت ارتباط با همسایگان هستند/ این مناطق در سفرهای رئیس جمهور بررسی شده بود

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی – صنعتی فلسفه وجودی هفت منطقه آزاد تجاری- صنعتی را ارتباط با همسایگان دانست و گفت: همسایگان بهترین بازار اقتصادی و تقویت روابط دوجانبه هستند.

به گزارش عیارآنلاین، اکبر ترکان در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس در دفاع از لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی افزود: پیگیری وضعیت برخی از مناطق آزاد جدید که هر کدام طی سفرهای مختلف رئیس جمهوری بررسی شده، در قالب لایحه در مجلس قبل مطرح شد.
وی ادامه داد: برخی از مناطق مانند منطقه آزاد جاسک، نزدیک به دو سال و نیم از پیشنهاد لایحه ایجاد مناطق آن ها می گذرد لذا درخواست داشتیم به جای بررسی مجزا، زمانی که لوایح مورد بررسی قرار می گیرد، دوفوریت لوایح مطرح شود تا زمان زیادی در مسیر بررسی از دست ندهیم.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اضافه کرد: انتظار می رود بتوانیم در برنامه های اجرایی قبل از از دست دادن زمان، این لوایح را بررسی کنیم. به همین دلیل درخواست دو فوریت شد تا عقب ماندگی دوره گذشته جبران شود.
ترکان تصریح کرد: این هفت منطقه که لایحه آن تقدیم شده هر کدام یک فلسفه دارند که فلسفه وجود آن ارتباط با همسایگان است.
وی با بیان اینکه همسایگان بهترین بازار برای روابط دوجانبه اقتصادی هستند، تاکید کرد: مناطق آزاد جدید که لایحه آن تقدیم شده همه در مناطق مرزی هستند و جهت افزایش ارتباط با همسایگان هر یک از این مناطق ماموریتی دارند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی توضیح داد: در رابطه با همسایه غربی عراق، منطقه آزاد اروند را داریم که با عراق جنوبی نیز در تعامل و داد و ستد تجاری است. همچنین صادرات کشور ما از طریق منطقه آزاد اروند به عراق سال گذشته یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است.
ترکان با اشاره به اینکه دو منطقه دیگر در این هفت منطقه پیشنهادی نیز ماموریت توسعه روابط را دارند که شامل مهران با عراق مرکزی و مریوان با اقلیم کردستان می شود، تصریح کرد: البته می دانم مناطق مستعد دیگری در رابطه با عراق وجود دارند که باید در زمان خود مورد بررسی قرار بگیرند.
وی به دیگر مناطق آزاد پیشنهادی اشاره کرد و گفت: اینچه برون یکی از این مناطق است که ظرفیت بالایی جهت همکاری معدنی با قزاقستان از طریق راه آهن سراسری در شرق دریای خزر دارد و می تواند به یک منطقه متالوژی برای توسعه صنعت در استان گلستان تبدیل شود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: منطقه آزاد جاسک به عنوان پایانه صادرات دوم نفت ایران قرار است به غیر از خارک به عنوان منطقه دوم صادرات نفت خام کشور معرفی شود. در واقع می خواهیم از شمال خلیج فارس نفت خام را به جاسک بیاوریم.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: