۲۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۴

یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری – صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری-صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی موافقت کردند.

به گزارش عیارآنلاین،نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس با ۱۳۰ رای موافق، ۱۰۰ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۵۶ نماینده حاضر به یک فوریت لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری – صنعتی و دوازده منطقه وی‍ژه اقتصادی رای مثبت دادند.
در ماده واحده این لایحه آمده است: به دولت اجازه داده می شود ۱- در استان گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل(اردبیل)، سیستان و بلوچستان (زابل)، کردستان(بانه و مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر(بوشهر)، منطقه آزاد تجاری – صنعتی را در محدوده های که به تصویب هیات وزیران می رسد، ایجاد کند.
۲- در استان فارس (فسا)، یزد(ابرکوه- میبد)، زنجان (زنجان)، کهگیلویه و بویر احمد (گچساران)، آرذبایجان غربی(سرو و ارومیه) خراسان رضوی(خواف و قوچان)، لرستان(خرم آباد)، قزوین(تاکستان) و اصفهان (شاهین شهر) منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساوجبلاغ) منطقه ویژه اقتصادی دارویی ایجاد کند.
۳- اراضی نیمه شمالی جزیره هرمز در محدوده مصوب هیات وزیران و با تایید ستاد فرماندهی کل قوا، به وسعت ۲۱ کیلومتر مربع به هم پیوسته راه اتصال دریایی آن بهجزیره قشم به محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم ملحق می شود.
۴- مناطق آزاد تجاری – صنعتی یادشده براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران- مصوب ۱۳۷۲- با اصلاحات بعدی آن و مناطق ویژه اقتصادی مذکور براساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران – مصوب ۱۳۸۴ اداره خواهند شد.
جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس در مخالفت با یک فوریت این لایحه گفت: در مجلس نهم با این لایحه مخالفت شد، زیرا باید دید که آیا این مناطق کارنامه موفقی داشته اند یا خیر؟
وی تصریح کرد: متاسفانه مناطق آزاد به محلی برای واردات و فرار مالیات تبدیل شده و تشویقی نیز برای صادرات از این مناطق صورت نمی گیرد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: فساد در این مناطق زیاد است و اگر سازمان های نظارتی مانند سازمان بازرسی درباره ان گزارش دهند، نمایندگان از نظر خود بر خواهند گشت.
وی با بیان این که مناطق آزاد اجازه ورود دیوان محاسبات برای بررسی هزینه ها و درآمدها را نمی دهد، گفت: مناطق آزاد موفق نبوده اند و توسعه آن به نفع کشور نیست.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم میمه و شاهین شهر نیز در موافقت با این لایحه اظهار داشت: اصل ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی خوب است اما اگر اشکالاتی دارد، باید به مجریان فشار آورد تا قانون را اجرا کرد و اگر قانون ایراد دارد باید آنرا اصلاح کرد.
وی افزود: اگر ایجاد مناطق آزاد ایراد دارد باید همه مناطق ویژه اقتصادی و صنعتی تعطیل شوند و اگر ایراد ندارد باید عدالت رعایت شده و به دیگر مناطقی هم که خواهان ایجاد چنین مناطقی هستند، اجازه داده شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: مناطق آزاد تجاری و صنعتی برای انتقال فناوری، تامین منابع و جذب تسهیلات خارجی می تواند موثر باشد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: