مدیرکل دانه‌های روغنی وزارت کشاورزی:

عدم تولید دانه‌های روغنی پایداری تولید گندم را به خطر می‌اندازد

مدیرکل دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: عدم تولید دانه‌های روغنی در کشور تولید گندم، مرغ و تخم‌مرغ را به خطر می‌اندازد و علاوه بر آن موجب خروج مقادیر زیادی ارز برای واردات روغن می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا مهاجر امروز در همایش بزرگداشت پنجاهمین سال فعالیت شرکت توسعه کشت دانه‌های روغنی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه به سه دلیل باید وابستگی به واردات دانه‌های روغنی را کاهش دهیم،‌گفت: نبود دانه‌های روغنی پایداری تولید گندم در کشور را به خطر می‌اندازد.

وی افزود: استان فارس در گذشته بزرگ‌ترین تولید‌کننده گندم در کشور به شمار می‌رفت اما در حال حاضر به استان ششم تولیدکننده این محصول تبدیل شده است که یکی از دلایل آن رعایت نکردن تناوب کشت گندم و کلزا در این منطقه است.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی افزود: اگر تولید دانه‌های روغنی در کشور انجام نشود، تولید مرغ و تخم‌مرغ نیز در کشور با مشکل مواجه می‌شود زیرا کنجاله به عنوان ماده غذایی این بخش به شمار می‌رود.

مهاجر بیان داشت:‌عدم تولید دانه‌های روغنی موجب واردات روغن و همچنین خروج مقادیر زیادی ارز از کشور می‌شود.

مدیرکل دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به بحث بهداشت نیز در واردات روغن اظهار داشت:‌ روغن یک ماده فسادپذیر است و چنانچه روغن وارداتی که از آرژانتین،‌ برزیل، جنوب شرق آسیا و هر کشور دیگر وارد می‌شود، حتی اگر جزء بهترین روغن‌های دنیا باشند که نیست تا به ایران برسد، ممکن است تا حدودی کیفیت خود را از دست بدهد.

وی با بیان اینکه برنامه ما برای توسعه کشت دانه‌های روغنی تأمین ۷۰ درصد از نیاز داخلی روغن در یک برنامه ۱۰ ساله است،‌ گفت:‌ در سال جاری ۶۲ هزار تن دانه روغنی از کشاورزان خریداری شده و بیش از ۹۰ درصد پول کشاورزان در اکثر استان‌ها پرداخت شده است.

وی در مورد مکانیزم خرید دانه‌های روغنی بیان داشت: با برنامه‌ریزی که وزارت جهاد کشاورزی انجام داد، مقرر شد تا شرکت بازرگانی دولتی ایران دانه‌های روغنی تولید‌شده از کشاورزان را خریداری کند و تدابیری اندیشیده شد تا که در قبال دادن امتیاز به کارخانجات کل محصول دانه‌های روغنی خریداری شده توسط شرکت بازرگانی دولتی از آنها خریداری شود.

وی بیان داشت:‌ ۲۲ مورد مشوق برای تولید دانه‌های روغنی توسط وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته شده که یکی از آنها رایگان کردن بیمه کشاورزی این محصولات و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی در راستای بالا بردن سطح اطلاعات کشاورزان است.

وی در مورد تقاضای افزایش ۹ درصدی قیمت روغن نباتی توسط انجمن صنایع روغن نباتی اظهار داشت:‌ این تقاضا با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی دانه‌های روغنی و همچنین تورم سالانه داده شده است.

مهاجر تصریح کرد:‌سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن روغن خام نیاز داریم و برای این منظور باید ۳ میلیون تن دانه روغنی در کشور تولید شود.

وی افزود: میزان واردات روغن خام بیش از نیاز داخلی کشور است.

مهاجر در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا در مورد کشت فراسرزمینی دانه‌های روغنی اقدامی صورت گرفته است،‌گفت: این بحث موضوع جدیدی است و دولت به دنبال آن است که در کشورهای نزدیک ما دانه‌های روغنی را تولید کند که اقداماتی هم در این زمینه انجام شده است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: