۴۰درصد شکر عرضه شده منتظر خریدار/تداوم توزیع شکر در بورس کالا

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: روزانه عرضه فراوان شکر در بازار توسط این شرکت صورت می گیرد و اکنون بازار اشباع شده و ۴۰ درصد شکر عرضه شده مشتری ندارد .

به گزارش عیارآنلاین، حسن عباسی معروفان با اشاره به نبود خریدار برای شکرهای عرضه شده، شایعات مربوط به کمبود و گرانی شکر در بازار را کذب دانست و افزود: عده ای سودجو و دلال با طرح اینگونه شایعات دروغین درصدد القای کمبود آن در بازار مصرف هستند، تا نسبت به دریافت مجوز برای واردات شکر اقدام کنند و موجب بالابردن قیمت در بازار شوند تا سودهای کلان را به جیب بزنند.
معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن نکوهش اقدام سودجویان برای بی ثبات جلوه دادن بازار کالاهای اساسی و پرمصرف کشور، گفت: سودجویان و دلالان به دنبال آشفته سازی بازار شکر هستند و از این طریق افزایش تصنعی قیمت بازار را دامن می زنند.
وی ضمن تاکید بر توزیع شکر و برنج برای تنظیم بازار در طول سال توسط این شرکت، افزود: پس از عرضه شکر در ماه مبارک رمضان تحت عنوان ‘طرح ضیافت رمضان’، بلافاصله عرضه شکر در بورس کالا توسط این شرکت و شرکتهای زیر مجموعه نیشکر جنوب ایران شدت گرفت و اکنون هیچ مشکلی در بازار شکر وجودندارد، زیرا موجودی این شرکت جوابگوی تقاضای بازار به هر میزان است.
وی اظهارداشت: شرکت بازرگانی دولتی ایران در ماه مبارک رمضان مقدار ۳۱ هزار تن شکر را در ۳۱ استان کشور تحت عنوان طرح ‘ضیافت رمضان’، توسط فروشگاههای تعاونی و زنجیره ای برای تامین نیاز مردم توزیع کرده است.
معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به افزایش مصرف شکر در ماه های گرم سال،افزود: همزمان با پایان ماه مبارک رمضان و فرارسیدن فصل تابستان، نیز توزیع شکر از ناحیه این شرکت به منظور تنظیم بازار در بیشترین مقدار در بورس کالا انجام گرفت و پاسخگوی نیاز مصرفی مردم، اصناف و صنعت کشور است.
وی اضافه کرد: طی ۱۰ روز گذشته نیز حدود ۶۵ هزارتن شکر در بورس کالا برای استفاده عموم متقاضیان به ویژه بخش صنف و صنعت عرضه شد، که فقط ۶۰درصد آن فروش رفته و برای ۴۰ درصد آن متقاضی و خریدار وجود ندارد.
عباسی معروفان گفت: ذخایر و موجودی کالاهای اساسی کشور به ویژه شکر، بیشترین مقدار در انبارهای این شرکت ذخیره سازی شده و در گستره ی جغرافیایی کشور به میزان زیادی توزیع می شود.
به گفته وی، علاوه بر توزیع شکر در بورس، این شرکت، برای مصارف کارخانه ها بزرگ صنعتی کشور نیز عرضه شکر خارج از بورس را نیز در دستور کار دارد و پاسخگوی تمام نیازهای صنف و صنعت است.
وی افزود: طی ماه های گذشته مقدار ۱۲۰ هزار تن شکر توسط این شرکت توزیع شده و علاوه بر آن موجودی انبارهای شکر کشور به لحاظ ذخایر استراتژیک درشرایط بسیارمطلوب قرار دارد.
معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه کرد: مردم و اصناف اطمینان داشته باشند که شرکت بازرگانی دولتی ایران با رصد بازار، وظیفه و ماموریت تنظیم بازار کالاهای اساسی و بخصوص شکر را به نحو مطلوب انجام می دهند و دولت هیچگونه مشکل و کمبودی در زمینه تأمین و عرضه شکر مورد نیاز بازار کشور ندارد.
به گزارش ایرنا، میزان نیاز سالیانه کشور به شکر سفید ۲٫۲ میلیون تن است که ۵۰ درصد آن از تولیدات داخلی و ۵۰ درصد از محل واردات شکرخام تامین می شود.
سال های گذشته ۳۰۰ هزار تن شکر به منظور تامین ذخایر استراتژیک وارد کشور می شد، اما براساس دستور وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم این میزان به ۱۵۰ هزار تن کاهش یافت .
سرانه مصرف شکر هر ایرانی بین ۲۶ تا ۳۰ کیلوگرم است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: