اعتیاد و تصادفات رانندگی دو چالش نظام سلامت ایران است

چستنوف، معاون سازمان بهداشت جهانی: یک مشکل در ایران میزان بالای اعتیاداست ، که تا حدی به جغرافیای ایران و نزدیکی به کشورهای تولید کننده مواد مخدر و مسائل سنتی ایران مربوط است.  نگرانی دیگری که در ایران وجود دارد، آمار بالای تصادفات رانندگی و مرگ و میرهای ناشی از آن است، رانندگی در ایران شکل خاصی داردکه در کشورهای دیگر کمتر دیده ام، بسیاری از موتورسواران از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند و این مسئله یکی از مشکلات و چالش های مهم نظام سلامت ایران است.

به گزارش عیارآنلاین، اولگ چستنوف روز چهارشنبه در نشست خبری در وزارت بهداشت نقاط ضعف و قوت نظام سلامت ایران در مبارزه با بیماری های غیر واگیر را تشریح کرد.
وی گفت: ایران یکی از بهترین کشورهای دنیا در مبارزه با بیماری های غیر واگیر است اما مشکلاتی مانند پیر شدن جمعیت وجود دارد که مربوط به همه کشورهای جهان است.
چستنوف گفت: مهمترین مزیت و امتیاز نظام سلامت ایران این است خود مردم را در مراقبتهای سلامت درگیر کرده است، دولت توانسته است، حضور مردم و افراد داوطلب را در مراقبتهای سلامت تقویت کند. بسیاری از خدمات سلامت با مشارکت مردم ارائه می شود و این یکی از نقاط قوت نظام سلامت ایران است که در کشورهای دیگر ندیده ام.
وی افزود: دولت ایران در برابر سلامت مردم احساس مسئولیت می کند به همین علت خدمات مراقبت از سلامت در سراسر این کشور در شهر و روستا گسترش یافته است و توانسته اند از این طریق سلامت مردم را ارتقا دهند.
چستنوف توضیح داد: نکته دیگر که نمی توان آن را نقطه ضعف قلمداد کرد مسئله افزایش سن و پیر شدن جامعه است که یک تهدید جهانی است، به علل مختلف هم در کشورهای توسعه یافته و هم درحال توسعه مردم خیلی بیشتر از گذشته عمر می کنند بنابراین باید خدماتی طراحی شود که هزینه-اثربخش باشد و باید کاری کنیم که پیرشدن جمعیت هزینه های سلامت را خیلی بالا نبرد.
معاون سازمان بهداشت جهانی گفت: باید تعادلی بین خدمات به سالمندان و سایر گروهها ایجاد شود و البته بسیاری از خدمات پیشگیری به دست خود مردم باید انجام شود زیرا تا زمانی که خود مردم نخواهند سیگار و قلیان را کنار بگذارند، دولت کاری نمی تواند بکند.
وی افزود: باید کاری کنیم که وزارت بهداشت،وزارت بیماران نباشد بلکه وزارت سلامت باشد.
چستنوف گفت: مشکل مهم دیگر در ایران میزان بالای اعتیاد است که تا حدی به جغرافیای ایران و نزدیکی به کشورهای تولید کننده مواد مخدر و مسائل سنتی ایران مربوط است.
وی افزود: ایران توانسته در کنترل و مبارزه با اعتیاد مدیریت یکپارچه ای داشته باشد و از این نظر موقعیت های خوبی را در عرصه بین المللی به دست آورده است، در چند روز گذشته نیز مرکز مطالعات اعتیاد ایران به عنوان همکار سازمان بهداشت جهانی افتتاح شد و امیدوارم با محوریت وزارت بهداشت این خدمات بهتر شود.
معاون سازمان بهداشت جهانی ادامه داد: نگرانی دیگری که در ایران وجود دارد، آمار بالای تصادفات رانندگی و مرگ و میرهای ناشی از آن است، رانندگی در ایران شکل خاصی داردکه در کشورهای دیگر کمتر دیده ام، بسیاری از موتورسواران از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند و این مسئله یکی از مشکلات و چالش های مهم نظام سلامت ایران است.

**طرح تحول سلامت باید پایدار بماند
چستنوف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره طرح تحول سلامت گفت: این طرح موفق بوده است، و توانسته است در بهبود کیفیت خدمات بیمارستانی و کاهش هزینه های درمانی مردم موثر باشد و رضایتمندی مردم را افزایش داده است.
وی افزود: مسئله مهم درباره طرح تحول سلامت این است که این طرح پایداری لازم را داشته باشد و به عنوان یک برنامه پیشگیری محور موجب توسعه مراقبتهای بهداشتی در کشور شود.
چستنوف اضافه کرد: طرح تحول سلامت از ستون فقرات نظام سلامت ایران است و زمان آن رسیده است که ایران به عنوان یک مرکز منطقه ای با این طرح در بهبود وضعیت سلامت کشورهای منطقه مشارکت بیشتری داشته باشد.
معاون بیماریهای غیر واگیر سازمان بهداشت جهانی همچنین گفت: سازمان بهداشت جهانی بدون حمایت مالی کشورها قدرتی ندارد و امیدواریم همکاری ایران و این سازمان گسترش یابد.
وی افزود: طی دو روز گذشته بازدیدهایی از مراکز مختلف بهداشتی و تحقیقاتی ایران داشتیم و ظرف دو ماه آینده گزارش جامعی از بازدیدها در ایران را تهیه و منتشر می کنیم.
چستنوف گفت: از وزارت بهداشت خواسته ایم فهرستی از مواردی را که سازمان بهداشت جهانی می تواند به ایران کمک کند، ارائه کند تا زمینه همکاری بیشتر فراهم شود، البته در بازدیدهایی که داشته ایم، فهرست اولیه ای برای همکاری تهیه شده است اما این فهرست طولانی است و باید روی چند کار خاص متمرکز شویم.

**فهرستی برای همکاری ایران و سازمان بهداشت جهانی
وی افزود: سازمان بهداشت جهانی می تواند برای ارتقای سلامت در کنار ایران باشد و در تامین هزینه های سلامت به دولت ایران کمک خواهد کرد.
معاون سازمان بهداشت جهانی گفت: مدل دسترسی مردم ایران به خدمات سلامت به خصوص در حوزه بیماریهای غیر واگیر یک مدل موفق در دنیاست و قرار است در همایش بیماریهای غیر واگیر که در سال ۲۰۱۸در نیویورک برگزار می شود، این مدل موفق جمهوری اسلامی ایران به دنیا معرفی شود.

**ایرانیان حق دارند،عمر طولانی داشته باشند
وی افزود: مردم ایران مستحق این نیستند که به علت بیماری قبل از سن ۷۰ سالگی فوت کنند و دچار مرگ زودرس شوند،حق دارند که بدون بیماری مدت طولانی زندگی کنند و انتظار داریم که ایران مانند بسیاری از کشورهای دنیا تا سال ۲۰۲۵ حدود ۲۵ درصد از میزان بیماریهای غیر واگیر را کم کند.
چستنوف گفت: البته در این زمینه ایران پیشرفتهای بزرگی داشته است و سازمان بهداشت جهانی نیز برای همکاری بیشتر در این زمینه یک نفر نماینده وی‍ژه برای کنترل بیماری های غیر واگیر در ایران مستقر می کند.
اولگ چستنوف، معاون بیماریهای غیر واگیر و سلامت روان سازمان بهداشت جهانی است که از سه روز پیش با یک هیئت ۱۰نفره در ایران حضور دارد و از مراکز مختلفی از جمله مرکز ملی مطالعه اعتیاد، مرکز تحقیقات بیماریهای غیر واگیر، مراکز بهداشتی برخی شهرها و معاونت های مختلف وزارت بهداشت بازدید کرده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: