۷۰تا۸۰ درصد میزان مرگ و میر در دنیا را بیماری های غیرواگیر تشکیل می دهد

سیاری، معاون بهداشت وزارت بهداشت: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد میزان مرگ و میر در دنیا را بیماری های غیرواگیر تشکیل می دهد و با توجه به اینکه بسیاری از عوامل موثر در بروز این بیماری ها قابل پیشگیری است، برنامه ریزی برای کنترل این عوامل ضرورت دارد.

به گزارش عیارآنلاین، نمایندگان سازمان بهداشت جهانی عصر دیروز در نشستی، با دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیدار کردند و به تبادل نظر درباره کنترل عوامل بیماری های غیرواگیر پرداختند.
دکتر سیاری در این دیدار به شرح برخی اقدامات انجام شده در ایران برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر پرداخت و برنامه های آتی نظام سلامت در این راستا را با نمایندگان سازمان بهداشت جهانی مطرح کرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در حاشیه این نشست گفت: سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی در چند سال اخیر توجه ویژه ای را به موضوع شیوع بیماری های غیرواگیر در جهان داشته اند و همه کشورها را به برنامه ریزی در این حوزه تشویق می کنند.
دکتر سیاری خاطرنشان کرد: توجه به این موضوع می تواند آمار مرگ و میر در جهان را که بخش عمده ای از آن به دلیل سرطان، سکته های قلبی و مغزی، آسم و دیابت است، تا حدود زیادی کاهش دهد و برای رسیدن به این هدف باید برنامه ریزی های مناسبی انجام شود.
وی با اشاره به دستاوردهای صورت گرفته در حوزه بهداشت در طرح تحول سلامت افزود: با توجه به سیاست های نظام سلامت در کشور و توجه خاص به حوزه بهداشت، ما نیز توانسته ایم برنامه های مناسبی را در این راستا و در قالب طرح تحول سلامت ارائه کنیم که این برنامه ها مورد توجه نمایندگان سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است. ما توانسته ایم با ارایه این برنامه ها بعد از کشور برزیل، همراه با انگلیس در رتبه دوم کشورهای فعال در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر قرار بگیریم و به همین مناسبت هیاتی از سازمان بهداشت جهانی به کشور ما آمده اند تا ضمن بازدید از فعالیت های کشور ما در حوزه بهداشت، به تبادل نظر در این خصوص بپردازند.
دکتر سیاری در پایان یادآور شد: هیات سازمان بهداشت جهانی در پایان گزارشی را از بازدیدهای انجام شده ارایه خواهند کرد.

منبع: وبدا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: