۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۸
ایران تا سال 2021 روزانه حدود 6 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی تولید می کند؛

هدفگذاری ۵ ساله ایران در صنعت صادرات نفت وگاز

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه ایران ٨٠ درصد سهم خود را از بازار نفت پس گرفته است، گفت: هدف صادرات نفت ما چهار میلیون بشکه در روز است و برای رسیدن به آن برنامه داریم و منتظر شرایط مناسب هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، سرعت بازگشت ایران به بازار جهانی نفت، پس از لغو تحریم ها، سبب شگفتی کارشناسان این صنعت شده است. ایران که در دوران تحریم روزانه یک میلیون بشکه نفت خام صادر می کرد، در مدت چهار ماه پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، میزان صادرات را دو برابر کرد و به دو میلیون بشکه در روز رساند.
در این میان، سرعت بازگشت نفت ایران به اروپا نیز اهمیتی ویژه دارد، ایران در دوران تحریم روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت به ترکیه صادر می کرد و اکنون میزان صادرات خود را به کشورهای اروپایی به محدوده ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسانده است.
شرکت های هلنیک (یونان)، توتال (فرانسه)، سپسا (اسپانیا)، ساراس (ایتالیا) و لوتوس (لهستان) از جمله مشتریان اروپایی نفت ایران هستند که در ماه های اخیر، خرید نفت از ایران را آغاز کرده اند. سیدمحسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در گفت وگو با شبکه خبری بلومبرگ آمریکا، بخش هایی از جزییات برنامه های ایران را برای بازگشت به بازار جهانی نفت تشریح کرده است. مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: با وجود تلاش این کشور برای افزایش تولید نفت، بازارهای جهانی نفت امسال ثبات خواهند داشت.
وی افزود: ایران از مجموع تولید کنونی روزانه سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام، دو میلیون بشکه را صادر می کند و حدود ٨٠ درصد از سهم خود از بازار نفت در دوره پیش از آغاز تحریم ها را پس گرفته است.
قمصری گفت: بازار توازن کنونی خود را حفظ خواهد کرد و بازگشت قیمت ها به زیر سطح ٣٠ دلار، حداقل در سال کنونی میلادی، چندان محتمل نیست.
ایران برای ارتقای صنعت نفت و پس گرفتن جایگاه خود به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ نفت در اوپک، به ١٠٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد. هدف جمهوری اسلامی این است که تا سال ٢٠٢١ میلادی، مجموع تولید نفت و میعانات گازی خود را به پنج میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز برساند.
ایران پیش از این توانست با افزایش ۲۵ درصدی تولید خود پس از پایان تحریم ها، تردیدها درباره توانایی صنعت نفت خود را برای این کار بر طرف کند و افزون بر آن، قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی تولید خود را به چهار میلیون بشکه در روز برساند.
قمصری گفت: سیاست نفتی ما این نیست که نفت را برای ذخیره کردن در نفتکش ها تولید کنیم؛ به بیان دیگر، ما به میزانی تولید خواهیم کرد که بازار توان جذب آن را داشته باشد.
به گفته وی، ایران حدود ۲۵ درصد از نفت صادراتی خود را به بازار اروپا می فرستد. افزون بر آن، اگر چه ایران شمار قراردادهای صادرات نفت به آسیا را افزایش نداده، توانسته است حجم صادرات خود را به این منطقه افزایش دهد.
وی افزود: بیشتر مبادلات و قراردادهای ما بلندمدت هستند و جای زیادی برای معاملات تک محموله باقی نمی ماند؛ اکنون نیز با شرکتهای زیادی هم در اروپا و هم در آسیا، در حال مذاکره هستیم.
قمصری همچنین گفت، بخشی از پول محموله های نفتی ایران اکنون به یورو پرداخت می شود.
این در حالی است که شرکت تحقیقات انرژی «اس اند پی پلاتس» آمریکا که اطلاعات مربوط به بازارهای انرژی را تهیه و منتشر می کند اعلام کرد، نتیجه تحقیقات این شرکت از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و مقام های صنعت نفت نشان می دهد تولید نفت اوپک در ماه میلادی گذشته نزدیک بالاترین سطح آن در هشت ماه گذشته است.
شرکت یاد شده، عامل این تولید را افزایش تولید نفت نیجریه و لیبی به همراه افزایش یکنواخت تولید نفت ایران و عربستان سعودی اعلام کرد. پلاتس میانگین تولید روزانه نفت عربستان سعودی در ماه ژوئن را ۱۰ میلیون و ۳۳۰ هزار بشکه اعلام کرده است. این کشور در تابستان سال میلادی گذشته ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.
تولید نفت ایران نیز در ماه ژوئن ۲۰۱۶ با ۵ هزار بشکه افزایش نسبت به ماه مه (۱۲ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد) به ۳٫۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.
نیجریه در ماه ژوئن به طور میانگین یک میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرد که حدود بیش از ۹۰ هزار بشکه در روز بیش از تولید ماه مه این کشور است.
تولید نفت لیبی در ماه ژوئن با ۶۰ هزار بشکه در روز افزایش نسبت به ماه مه به ۳۱۰ هزار بشکه در روز رسید.
در پایان معاملات عصر دوشنبه قیمت نفت برنت دریای شمال در بازار لندن با ۱٫۱ درصد کاهش نسبت به جمعه گذشته به ۴۶ دلار و ۲۵ سنت در هر بشکه رسید و هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در بازار نایمکس نیویورک با ۱٫۴ درصد کاهش نسبت به جمعه گذشته به قیمت ۴۴ دلار و ۷۶ سنت معامله شد.

منبع: ابتکار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: