۲۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۶
رئیس جمهوری:

برجام نبود فروش نفت ایران به صفر می‌رسید

رئیس جمهوری گفت: اگر روند پیش از برجام ادامه می یافت، امروز فروش نفت در کشور به صفر می‌رسید، تحریمها و تهدیدها روز به روز بیشتر و فعالیتهای هسته‌ای ایران غیرقانونی تلقی می‌شد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر حسن روحانی امروز (چهارشنبه، ٢٣ تیرماه) در جلسه هیئت دولت با گرامیداشت ٢٣ تیرماه، سالروز توافق هسته‌ای ایران با کشورهای عضو گروه ١+۵ گفت: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به نفع همه کشورها و صلح، امنیت، ثبات و توسعه جهانی بوده و نقض آن به ضرر همه خواهد بود و هرکس بخواهد آغاز کننده باشد، بازنده سیاسی در صحنه بین‌المللی است.

وی با ابراز امیدواری از این که برجام سبب توسعه داخلی، ثبات منطقه و صلح و امنیت بین‌المللی شود، افزود: ضروری است همه براساس منافع ملی، عقلانیت و در راستای اجرا و استحکام برجام و بهره‌برداری عمومی از آن در سطح منطقه و جهان تلاش کنند.

روحانی با قدردانی از دست‌اندرکاران و مسئولان برجام و توافق هسته‌ای در بخشهای مختلف و تشکر از تلاش همه رسانه‌ ها بویژه رسانه ملی در طول مدت مذاکرات و پس از آن برای آشنا کردن افکار عمومی با زوایای گوناگون این مسئله، بر ضرورت تنویر افکار عمومی برای بهره‌برداری بیشتر از فضای پس از برجام تاکید کرد.

رئیس جمهوری، استفاده از فضای بوجود آمده پس از برجام را در سایه وحدت، انسجام و هم‌افزایی امکان‌پذیر دانست و تصریح کرد: باید از این فرصت برای توسعه کشور و اشتغال جوانان بهره‌برداری کنیم.

وی ادامه داد: برجام به مفهوم تفاهم در اصل مذاکرات، در ٢٣ تیرماه به نتیجه رسید و اجرای آن از ٢۶ دیماه آغاز شد و این که در برخی رسانه‌ ها عنوان شده که یکسال از اجرای برجام گذشته صحیح نیست، از اجرای برجام کمتر از ۶ ماه گذشته است.

روحانی با اشاره به این که می‌توانیم ٢٣ تیرماه را به عنوان روز تعامل با جهان بنامیم، عنوان کرد: ایران در این روز به همه جهانیان ثابت کرد از لحاظ قدرت سیاسی، آنچنان توانمندی و تبحری در مسائل سیاسی، منطق و موضوعهای فنی و حقوقی دارد که می‌تواند برای حل موضوع پیچیده بین‌المللی با قدرتهای بزرگ مذاکره کرده و از حق ملت ایران به خوبی دفاع کند.

رئیس جمهوری با بیان این که برخی همواره از مذاکره هراس داشته و می‌گفتند قادر به مذاکره سیاسی نیستیم، گفت: ٢٣ تیرماه ثابت کرد همانطور که در میدان جنگ قادریم در برابر توطئه‌ های جهانی بایستیم و با آنها مقابله کنیم و برای ملت پیروزی به ارمغان آوریم، در صحنه سیاسی، حقوقی و فنی هم این قدرت را داریم و می‌توانیم از حقوق ملت دفاع کنیم.

وی با بیان این که یکی از گزینه‌ های پیش روی ملت ایران قبل از مذاکرات و توافق هسته‌ای، تداوم تحریمها و افزایش فشارها بود، افزود: اگر آن روند قرار بود ادامه پیدا کند، امروز فروش نفت در کشور به صفر می‌رسید، تحریمها و تهدیدات روز به روز بیشتر و فعالیتهای هسته‌ای ایران، از دید آنها غیرقانونی تلقی می‌شد.

روحانی با تاکید بر این که یکی از موفقیتهای برجام برداشتن سایه تهدید از سر مردم بود، تصریح کرد: پرونده ایران در شورای امنیت، در چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار داده شده بود که زمینه را برای حمله نظامی به ایران آماده کنند و حتی در این زمینه به تفاهم هم رسیده بودند، مذاکرات توانست بهانه برای تهدیدات را برطرف و قدرت سیاسی، حقوقی و فنی ما را برای جهانیان آشکار کند و روشن شد فعالیت هسته‌ای و غنی‌سازی، حق مسلم ملت ایران است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به این که به واسطه برجام تحریمهای تسلیحاتی برداشته شده و ما قادر به ارتقا قدرت دفاعی و نظامی خود هستیم، عنوان کرد: البته امروز هم برای خرید برخی تسلیحات هنوز با پیچ و خمهایی مواجه‌ایم، اما در این راستا توانسته‌ایم موانع را برطرف کنیم.

وی با بیان این که پیش از توافق هسته‌ای دشمنان ما را به موضوعی واهی و بی‌ریشه مبنی بر ساخت سلاح هسته‌ای متهم می‌کردند و با تبلیغات این موضوع را در افکار عمومی جهان توسعه می‌دادند، گفت: با حل مسئله پی.ام.دی روشن شد که اتهامها به ایران، بی‌اساس بوده و ما هرگز به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهیم بود و موضوع حائز اهمیت برای ما توانمندی در غنی‌سازی به عنوان مسئله‌ای فنی و علمی بوده است.

روحانی با اشاره به این که به واسطه توافق، تحریمهای مربوط به هسته‌ای در همه زمینه‌ ها برداشته شده است، افزود: البته در برخی زمینه‌ ها از جمله بانکها هنوز به روال مدنظر و مورد انتظار نرسیده‌ایم، هرچند قدمهای خوبی در این راستا برداشته شده و ارتباطهایی با بانکهای بزرگ دنیا برقرار شده است.

رئیس جمهوری با تاکید بر این که باید از فضای بوجود آمده، حداکثر استفاده و بهره‌برداری را داشته باشیم، تصریح کرد: هیچ‌کس نباید تردید داشته باشد که به واسطه مذاکرات، توافق هسته‌ای و اجرای برجام، فضایی برای ما بوجود آمده که در آن بهتر می‌توانیم فعالیت اقتصادی، دفاعی و فناورانه داشته و فناوری هسته‌ای را با آرامش بیشتر توسعه دهیم.

وی با اشاره به این که ضروری است از این فضا برای افزایش رفاه و حل مشکلات اقتصادی مردم به بهترین شکل استفاده کنیم، عنوان کرد: این که امروز عده‌ای بخواهند راجع به واژه‌ ها و کلمات در برجام بحث کنند در جای خود اشکالی ندارد، اما لازم است به جای پرداختن به حاشیه، به استفاده مطلوب از این فرصت بپردازیم.

منبع: شانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: