۲۲ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۱
وزیر نیرو در دیدار با وزیر ارشد انرژی و تغییر اقلیم انگلستان اعلام کرد

مذاکره ایران با زیمنس و رولزرویس برای کاهش تلفات در شبکه‌های انتقال و توزیع برق/ امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت نیرو و وزارت انرژی انگلستان

وزیر نیرو در دیدار با وزیر ارشد انرژی و تغییر اقلیم انگلستان گفت: کاهش تلفات شبکه‌های انتقال و توزیع برق یکی از اولویت‌های صنعت برق کشور است و در این زمینه توسعه سامانه‌های تولید پراکنده برق در دستور کار ماست.

به گزارش عیارآنلاین، حمید چیت‌چیان که بنا به دعوت رسمی خانم “امبر رود” (Amber Rudd) وزیر ارشد انرژی و تغییر اقلیم انگلستان در رأس هیاتی به انگلستان سفر کرده است در دیدار با وی با بیان اینکه بخش انرژی برای ایران بسیار حائز اهمیت است، اظهار داشت: شرایط انرژی برای ما به گونه‌ای است که تغییرات اساسی در این بخش، برای کاهش آلودگی گاز Co2، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش تلفات انرژی و همچنین استفاده کاراتر از انرژی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تمایل داریم برای ایجاد تغییرات در این زمینه از تجربیات کشور انگلستان استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید برق ایران بالغ بر ۷۵ هزار مگاوات است و با ۷ کشور همسایه تبادل الکتریکی دارد، اظهار داشت: ایران صادرکننده خالص است و تنوع خوبی در منابع تولید انرژی الکتریکی دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه ۱۵ درصد برق ایران از نیروگاه‌های برق‌آبی تأمین می‌شود که این جدای از نیروگاه‌های حرارتی است، افزود: نیروگاه‌های اتمی و تجدیدپذیر نیز هر کدام سهمی را در تولید برق کشور دارند، ولی در برنامه‌های توسعه‌ای کشور، قرار است که در ۱۰ سال آینده ۴۷ تا ۵۰ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود که ۷۵۰۰ مگاوات از این میزان از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأمین خواهد شد.

چیت‌چیان با اشاره به اینکه پیش‌بینی شده تا در آینده تمرکز بیشتری بر شبکه‌های توزیع نیروی برق باشد، افزود: باید تلفات شبکه‌های انتقال و توزیع را کاهش دهیم که در این خصوص تولید انرژی پراکنده به هدف ما کمک خواهد کرد و به همین خاطر نیز با شرکت زیمنس و رولزرویس مذاکره‌هایی داشتیم تا از مولدهای کوچک آنان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: برای استفاده از مولدهای پراکنده فقط به تولید برق فکر نمی‌کنیم، بلکه باید به‌طور هم‌زمان به تولید الکتریسیته، سامانه‌های گرمایشی و سرمایشی فکر کرد تا راندمان افزایش یابد.

چیت‌چیان تصریح کرد: این چشم‌انداز آینده ماست و در کنار آن، هوشمندسازی شبکه، اتوماسیون شبکه برای انتقال و توزیع، برای ما مهم بوده و تلاش می‌کنیم کمیته‌ای تشکیل دهیم تا در بازار برق و تبادل تجربه بخصوص در بحث ایجاد ظرفیت تولید برق، فعالیت‌های خود را مضاعف کنیم.

در ادامه این نشست، وزیر ارشد انرژی و تغییر اقلیم انگلستان نیز با اظهار خوشحالی از اینکه در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و خورشیدی پتانسیلی خوبی در ایران وجود دارد، اظهار امیدواری کرد انگلستان و ایران بتوانند در این زمینه تبادل همکاری داشته باشند.

در ادامه، “دیوید رولف” (David Rolfe) وزیر انرژی انگلستان با بیان اینکه در انگلستان برای کاهش گاز Co2 قانون داخلی و بودجه جداگانه ای وجود دارد، گفت: این بودجه باید برای افزایش بهره‌وری و در مورد انتقال و ماشین‌های الکترونیکی، کاهش دما و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه شود.

وی با اظهار خرسندی از اینکه کارشناسان و مقامات رسمی انگلیسی در این زمینه مذاکره خواهند کرد، ادامه داد: باید تا سال ۲۰۲۰ در هر خانه‌ای یک کنتورهوشمند برای کنترل برق و گاز وجود داشته باشد که این باعث خواهد شد تا رقابت بین توزیع کننده‌ها و کاهش تعرفه‌ها به‌طور جدی پیگیری شود.

وزیر انرژی انگلستان ادامه داد: در کشور ما با نصب ۳٫۵ میلیون کنتور هوشمند، بحث کاهش انرژی ایجاد شده و در کنار جلوگیری از انتشار گاز Co2 امنیت عرضه و قابلیت ارائه انرژی در شرایط بهتری صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به پروژه‌های ضد انتشار گاز Co2 که در نشست پاریس نیز مطرح شد، افزود: انگلستان تمایل دارد تا در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر بخصوص انرژی خورشیدی با ایران تبادل همکاری داشته باشد.

در ادامه این نشست وزیر نیرو از نحوه خرید برق تولیدی از انرژی‌های تجدید پذیر سؤال کرد و اینکه آیا انگلستان طبق تعرفه خرید یا مناقصه اقدام خواهد کرد که “دیوید رولف” در این خصوص، اظهار داشت: قیمت خرید بر اساس میزان انرژی و بازه زمانی به مزایده گذاشته می‌شود و قراردادهای ۱۵ ساله‌ای منعقد خواهد شد و تنها برای تولید برق از انرژی هسته ای قراردادهای بلندمدت با قیمت توافقی منعقد می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف اصلی ما امنیت عرضه برق است و به توسعه برق پایدار فکر می‌کنیم تا هرگز چراغی خاموش نباشد، به اشتراک شبکه با کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: اگر به هر دلیلی یکی از نیروگاه‌ها از مدار خارج شود کمبود برق را از دیگر کشورها جبران می‌کنیم.

وزیر انرژی انگلستان با اشاره به اینکه تمهیداتی انجام شده تا با کاهش صورتحساب‌های برق رضایت مشترکان فراهم شود، از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری شود و گاز Co2 نیز کاهش یابد، اظهار داشت: با ایجاد شبکه‌های هوشمند تلاش کردیم تا مدل مصرف برق را تغییر دهیم، به‌طوری که وسایل جدید کم‌مصرف به بازار آمده و مشترکان در شب‌ها از لباسشویی و ظرفشویی و لوازم پرمصرف استفاده می‌کنند و در صدد ذخیره بیشتر انرژی هستیم.

در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت نیروی ایران و وزارت انرژی انگلستان به امضای طرفین رسید.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: