با تصویب آیین نامه ماده ١٥

قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی اجرا می شود

براساس تصویب آیین نامه ماده ١۵ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی همه دستگاههای دولتی مکلف می شوند که تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز خود را براساس بهترین الگوی مصرف سطوح انرژی‌بری خریداری کنند.

به گزارش عیارآنلاین، مسئول هماهنگی قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت  تصریح کرد: مطابق ماده ١۵ این قانون، همه دستگاه های اجرایی، نهادها، مؤسسه ها، شرکتها و واحدهای صنعتی دولتی و همچنین نیروهای نظامی و انتظامی موظفند تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز خود را براساس بهترین الگوی مصرف سطوح انرژی‌بری خریداری کنند.

حامد حوری جعفری افزود: آیین‌نامه اجرائی این ماده توسط شورایعالی انرژی ضمن رعایت تبصره ذیل ماده (۵) این قانون با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی تولیدی و صنعتی و اجرائی کشور در اجرای پروژه‌ها و ایجاد تسهیلات به منظور صدور خدمات تهیه و به‌تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

وی اظهارکرد: پیش نویس این آیین نامه توسط معاونت برنامه ریزی وزارت نفت به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارسال شده و پس از تایید هیات وزیران ضمانت اجرایی خواهد داشت و همه وزارتخانه‌ها و دستگاههای دولتی باید نسبت به حسن اجرا این ماده نظارت کنند.

بر پایه این گزارش، مهمترین موارد در پیش نویس این آیین نامه بشرح زیراست:

– درباره وسایل، تجهیزات و ماشین آلات دارای معیار مصرف و برچسب انرژی، بهترین الگوی مصرف سطوح انرژی بری برای تجهیزات تولید داخل که حداقل دارای دو تولید کننده داخلی باشند ملاک عمل خواهد بود. این معیار در خصوص تجهیزات وارداتی با ٢ رده انرژی بالاتر از محصولات تولید داخل قابل قبول است.

– کارگروه ماده ١١ قانون موظف است بر اساس پیشنهاد وزارتخانه های نفت و نیرو نسبت به تعیین معیار مصرف و برچسب انرژی وسایل، تجهیزات و ماشین آلات فاقد معیار مصرف و برچسب انرژی اقدام نماید.

– همه مشمولان این آیین نامه موظفند پس از ابلاغ فهرست این آیین نامه از سوی هیات وزیران، همه خریدهای تجهیزات انرژی بر خود را در چارچوب این مصوبه انجام دهند.

– بالاترین مقام مالی یا ذیحساب‌های مستقر در واحدهای مشمول این آئین نامه از محل منابع عمومی و داخلی خود، مسئولیت نظارت بر خرید اقلام از فهرست مصوبه مربوط به این آئین نامه را برعهده دارند.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: