۲۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۰
سخنگوی دولت

افزایش ٢ برابری صادرات نفت ایران از نتایج برجام است

سخنگوی دولت گفت: تحریم های اقتصای بر این مبنا بود که صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز برسد اما در خردادماه فروش نفت این کشور به بیش از ٢ میلیون بشکه و پس از برجام ٢ برابر شده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز سه شنبه (٢٢ تیرماه) در نشست خبری خود با خبرنگاراران به موضوع سالروز برجام اشاره کرد و گفت: برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) موفقیتی نسبی برای ایران تلقی می شود زیرا هم اکنون تندروهای آمریکا و رژیم صهیونیستی با آن مخالفت می کنند.

وی افزود: برجام برنامه ای است که نباید بیش از حد به وجه مثبت آن توجه کرد و نباید بیش از حد موارد منفی آن را در نظر گرفت ما تا آنجا که توانسته ایم از حقوق هسته ای خود دفاع کرده ایم.

نوبخت با بیان این که تحریم اقتصادی علیه ایران نوعی تحریم نفتی بوده است، تصریح کرد: هدف آن بود که ایران تنها بتواند یک میلیون بشکه در روز صادرات نفت انجام دهد اما با اجرای برجام و لغو تحریمها توانستیم در خرداد ماه امسال صادرات نفت خود را به ٢ میلیون و ۵۶٨ هزار بشکه افزایش دهیم که این از نتایج برجام است و نمی تواناین مهم را نادیده گرفت.

سخنگوی دولت ادامه داد: قصد داشتن با تحریم قتصادی ایران را منزوی کنند اما دیدیم که با صف کشی کشورها برای امضای قرارداد با ایران این گونه تحریم ها امروز منزوی شده است.

طرح نوسازی ناوگان برون شهری در حال بررسی است

وی در ادامه به موضوع نوسازی تاکسیهای فرسوده اشاره کرد و گفت: این موضوع در دستور کار دولت قرار گرفته و در این راستا تاکنون ۵٧ هزار و ۶١٢ خودرو ثبت نام شده‌اند، همچنین به ایران خودرو نیز ١٢ هزار و ١٢٢ پرونده نوسازی خودرو ارسال شده است، طرح نوسازی خودروهای برونشهری، اتوبوسها و کامیونها نیز در دست بررسی است.

نوبخت درباره فعالسازی واحدهای تولیدی در کشور نیز افزود: ٧ هزار و ۵٠٠ واحد تولیدی نیمه فعال در سراسر کشور هدفگذاری شده که تعداد واحدهایی که برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده‌اند ٢٩ هزار و ۵٩٩ واحد است که از این تعداد ۶ هزار و ٩۴٠ واحد به بانکهای عامل معرفی شده‌اند، همچنین ۴۵۶ واحد تاکنون در شعب بانکها، در حال طی کردن آخرین مراحل دریافت تسهیلات هستند.

سخنگوی دولت با اشاره به اجرای طرحهای عمرانی در کشور، تصریح کرد: تاکنون ۶ هزار و ٢١۶ میلیارد تومان برای این طرحها اختصاص یافته که عمده این تخصیصها در تیرماه انجام شده است، از این مبلغ، ۴ هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان از طریق اسناد خزانه به پیمانکاران پرداخت شده و ١٧١۶ میلیارد تومان برای مهار آبهای مرزی و آبرسانی روستایی اختصاص یافته است.

وی در ادامه، آخرین گزارش عدالت در دریافت حقوق کارکنان دولت را اعلام کرد و گفت: ۴٢٠٠ میلیارد تومان امسال برای ترمیم حقوق کارکنان دولت اختصاص داده‌ایم، اما برخی فیشهای حقوقی که امروز واژه نجومی را نیز با خود به همراه دارد زحمات ما را برای ترمیم حقوق کارمندان و برقراری عدالت از بین برد و نارضایتی ایجاد کرد.

نوبخت در این مورد افزود: در قوه مجریه و قوه قضاییه ماجرا را پیگیری می‌کنیم، بدون شک دولت این پدیده را ریشه کن خواهد کرد، دولت ضمن ابراز تاسف، فعالانه وارد عمل شده که در این مورد استعفای برخی مدیران را پذیرفت و برخی دیگر را نیز عزل کرد، دولت اجازه نخواهد داد در هیچ شرائطی نبود تعادل در پرداخت حقوق ادامه یابد.

سخنگوی دولت در خصوص پیش بینیهای تیم اطلاع رسانی دولت برای برنامه های آینده، تصریح کرد: اطلاع رسانی بموقع، باعث حل مشکلات می‌شود، نظرسنجیها نشان می‌دهد مردم مسائل روز را با دقت پیگیری می‌کنند و می‌دانند برخی اقدامها با چه انگیزه های صورت می‌گیرد، دولت برای مقابله با هر فسادی آماده است و از برخورد قانونی با این موارد کوتاهی نمی‌کند، همچنین دولت خط قرمزی برای خود تعیین نمی‌کند و با هر شخصی که دچار خطا شده برخورد خواهد کرد.

وی با دفاع از تیم رسانه‌ای دولت گفت: شورای اطلاع رسانی دولت با ریاست محمد نهاوندیان بسیار فعال است، ولی برخی از اشخاص، بدون رعایت انصاف، برخی مسائل را مطرح می‌کنند، اما تا جایی که اطلاع دارم این شورا به دقت مسائل را زیر نظر دارد.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: