۲۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۱
با تکیه بر ساخت داخل و تلاش پرسنل صنعت برق کشور

واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر به بهره برداری رسید

با بهره برداری از واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر سیرجان در استان کرمان، سهم بخش خصوصی در احداث نیروگاه در کشور به ۱۱۱۲۷ مگاوات رسید.

به گزارش عیارآنلاین، روابط عمومی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اعلام کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر سیرجان در قالب ۲ واحدگازی هر کدام و یک واحد بخاری به ظرفیت کل  ۵۰۰ مگاوات در استان کرمان با سرمایه گذاری شرکت گهر انرژی سیرجان در حال احداث است و راندمان فعلی آن ۵/۴۹ درصد است.

 براساس پیش بینی های صورت گرفته، واحد  دوم بخش گاز این نیروگاه در ماه آینده به سراسری برق کشور سنکرون می گردد و واحد بخار آن به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات پیش از پیک برق ۹۶ وارد مدار برق کشور خواهد شد.

ظرفیت بخش گاز نیروگاه در فاز اول  ۴۳۲ مگاوات است و یک پست فشارقوی به ظرفیت ۴۰۰کیلوولت برق تولیدی از نیروگاه را به شبکه منتقل می کند.

 جهت تامین سوخت این نیروگاه در ایام کمبود گاز، ۲ مخزن هرکدام به ظرفیت ۲۰۰۰۰ متر مکعب جهت ذخیره گازوئیل تعبیه و طراحی شده اندکه تا ۴۵ روز می توانند سوخت نیروگاه را تامین نمایند.

نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر در راستای توسعه تولید برق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف منطقه،‌ و استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور در کیلومتر۵۰ جاده سیرجان به شیراز در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار واقع شده است.

شرکت مپنا از دو سال پیش عملیات اجرایی ساخت این نیروگاه را برعهده گرفته است،  اکثر تجهیزات آن  را از  تکنولوژی های ساخت داخل تهیه شده و شرکت قدس نیرو، مشاور این طرح نیروگاهی بوده است.

شایان ذکر است با راه اندازی این واحد نیروگاهی، میزان برق تولید شده توسط شرکت مپنا  به حدود   ۳۷۱۷۶ مگاوات و تعداد نیروگاه های احداث شده توسط آن به بیش از ۲۰۰ واحد  می رسد.

منبع: ایلنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: