۷٫۵میلیون متوسط درآمد پزشک در روستاها

کلانتری، قائم مقام وزارت بهداشت: متوسط دریافتی یک پزشک در روستا اکنون ۷٫۵ میلیون تومان شده مشاغل دیگری نداریم که اینگونه بتواند به صورت شبانه‌روز در روستا بمانند و این میزان حقوق بگیرند به نظر می‌رسد در بحث حقوق این افراد مقداری بزرگ‌نمایی شده است.

به گزارش عیارآنلاین، ناصر کلانتری در رابطه با ماندگاری پزشکان در مناطق محروم گفت: برای اینکه ماندگاری بیشتری داشته باشند انگیزه لازم را پیدا کنند مزایا و حوقشان بیشتر شده است.

وی ادامه داد: زمانی که دولت دهم روی کار آمد میانگین دریافتی پزشک خانواده در روستا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود و در همان زمان بهورز روستایی ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بیش از پزشک دریافتی داشت.

کلانتری گفت: شاید این میزان حقوق در آن زمان خوب بود اما بی‌توجهی به افزایش سالانه حقوق موجب شد که ده سال بعد از اجرای این طرح افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی حقوق کارمندان برای پزشکان خانواده اتفاق نیفتد و حقوقشان تغییری نکند.

قائم مقام معاونت بهداشت تصریح کرد:‌ این امر موجب شد تا پزشکان خانواده در روستا نمانند اما در دوره جدید تلاش شده که با اجرای طرح تحول سلامت و هدفمندی یارانه‌ها که هر چند توفیق زیادی در آن به دست نیامده اما دریافتی پزشکان را بخوبی بالا ببریم.

وی افزود: یادمان باشد پزشک هم جزء‌ همین مردم است و اگر حقوقش با سایر افراد همخوان نباشد، خیلی هم به چشم نمی‌آید.

مدیر شبکه‌های بهداشت وزارت بهداشت گفت:‌ متوسط دریافتی یک پزشک در روستا اکنون ۷٫۵ میلیون تومان شده مشاغل دیگری نداریم که اینگونه بتواند به صورت شبانه‌روز در روستا بمانند و این میزان حقوق بگیرند به نظر می‌رسد در بحث حقوق این افراد مقداری بزرگ‌نمایی شده است.

وی تأکید کرد: البته منظور من در رابطه با سطح یک و پزشک عمومی است که بیشترین نیاز مردم به خدمات اولیه پیشگیری و بهداشت را در بر می‌گیرد.

کلانتری افزود: با این وجود منابعی در نظر گرفته شد و با گذشت و فداکاری پزشک خانواده موجب ماندگاری آنها در روستاها شده است اما اگر همین میزان حقوق و مزایا در این سطح باقی بماند، ۲ تا ۳ سال آینده این پزشکان هم در روستا نمی‌مانند.

مدیر شبکه‌های بهداشت وزارت بهداشت افزود: باید همه امور جامعه با هم به پیش بروند قرار نیست گروهی را نگه داریم و گروهی دیگر پیشرفت کنند.

تعطیلی خانه بهداشت و مرکز بهداشت روستایی

کلانتری در رابطه با اینکه آیا خانه بهداشت و مرکز بهداشت روستایی به دلیل نبود پزشک تعطیل شده است یا خیر،‌گفت:‌ تا اکنون حتی یک خانه بهداشت و مرکز بهداشتی به دلیل نبود امکانات مالی بسته نشده است البته ما تعطیل شده داریم آن هم به دلیل اینکه جمعیت از منطقه رفته باشد.

قائم مقام معاونت بهداشت گفت: مرکزی نیست که حداقل یک پزشک نداشته باشد اما معیشت مردم روستا بسیار اهمیت دارد و اگر به خطر بیفتد سلامت در اولویت بعدی قرار می‌گیرد و به راحتی از آن مکان کوچ می‌کنند.

اجرای نسخه ۱۷ پزشک خانواده در روستاها

مدیر شبکه‌های بهداشت وزارت بهداشت در رابطه با وضعیت برنامه پزشک خانواده در سال جاری نیز گفت:‌پزشک خانواده در سطح روستا با تفاهمنامه‌های جدیدی که با بیمه‌ها خواهیم بست اجرا می‌شود و نسخه شماره ۱۷ را برای اجرای برنامه در روستا آماده کرده‌آیم.

وی گفت: درصد افزایش حقوق و مزایای افراد شاغل در برنامه پزشک خانواده نیز معادل افزایش حقوق سالانه مصوب هیأت دولت بین ۱۰ تا ۱۲ درصد خواهد بود.

آینده برنامه پزشک خانواده در شهرهای با جمعیت ۲۰ تا ۱۰۰ هزار نفر

کلانتری ادامه داد:  این برنامه در سطح شهرها در دو استان مازندران و فارس کاملاً مستقر خواهد شد و اگر بتوانیم با بیمه‌ها به خصوص تأمین اجتماعی تفاهم کنیم قصد داریم که پزشک خانواده شهری را به تمام شهرهای با جمعیت ۲۰ تا ۱۰۰ هزار نفر با همان مدل قبلی و اصلاحات جدید گسترش دهیم.

مدیر شبکه‌های بهداشت وزارت بهداشت گفت: البته اجرای این برنامه به شرطی خواهد بود که با بیمه تأمین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان بتوانیم تفاهم کرده و منابعی را به صورت سرانه به پزشک منطقه بدهیم.

منبع: فارس

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: