۲۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۱
رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی:

تاریخ انقضای واکسن‌های موسسه رازی افزایش می‌‌یابد

رئیس مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: انجام آزمایشات جدید پایداری روی تولیدات موسسه نشان می‌دهد که عمر واقعی تعدادی از واکسن‌های ما بیش از آن چیزی است که تاکنون اعلام شده و با این شرایط پیش‌بینی می‌شود تاکنون ۵۰ درصد از واکسن‌های‌‌ فلج اطفال و ۲۰ درصد از واکسن‌های طیور تولیدی این مؤسسه هدر رفته باشد.

حمید کهرام_موسسه واکسن و سرم سازی رازیبه گزارش عیارآنلاین، حمید کهرام در مورد افزایش عمر قفسه‌ای (تاریخ انقضای) برخی واکسن‌ها و فرآورده‌های تولیدی این مؤسسه گفت: آزمایشاتی که برای تعیین عمر قفسه‌ای محصولات تولیدی این مؤسسه انجام شده به سال‌ها قبل برمی‌گردد در حالی که طی سال‌های گذشته با تغییر مواد و حلال‌ها  ممکن است تاریخ انقضای این محصولات تغییر کرده باشد.

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی افزود: بنابراین از حدود ۱۰ ماه گذشته با تمرکز بر این موضوع، تلاش کردیم تا بازنگری جدی در این زمینه اعمال کنیم.

وی تصریح کرد: هدف از انجام این آزمایشات این بود که با توجه به تغییرات انجام شده و استفاده از مواد نگهدارنده طی سالیان گذشته مدت مصرف جدید واکسن‌ها و فرآورده‌های تولیدی این مؤسسه را بدست آوریم که چه محصولاتی تاریخ انقضای آنها طولانی‌تر و چه محصولاتی کمتر شده است که در بیشتر آزمایشات نتیجه حاصله بیشتر شدن تاریخ انقضای واکسن یا فرآورده بود.

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با بیان اینکه طبق پروتکل های جهانی و روش های جدید، آزمایشات مختلفی روی تعدادی از واکسن‌ و فرآورده‌های موسسه انجام شد، گفت: این آزمایشات نشان می‌دهد که عمر واقعی قفسه‌ای (تاریخ انقضای) این واکسن ها بیش از آن چیزی است که اعلام شده است.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازیرازی  با تاکید بر اینکه بازنگری در مدت زمان نگهداری واکسن های موسسه رازی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بوده است، گفت: اجرای این رویکرد سبب جلوگیری از هدر رفت سرمایه، ماده اولیه و نیروی کاری است.

وی در پاسخ به این سؤال که به دلیل انجام نشدن این آزمایشات در سال‌های گذشته چه میزان از تولیدات ملی این مؤسسه هدر رفته و آیا برآورد خسارتی انجام شده است، گفت: خیر، برآورد خسارت انجام نشده زیرا با تحویل واکسن به وزارت بهداشت و همچنین سازمان دامپزشکی دیگر این مؤسسه دسترسی به آمار مصرفی واکسن‌ها برای برآورد خسارت ندارد.

کهرام بیان داشت: اما پیش‌بینی می‌شود که طی سال‌های گذشته شاید حدود نیمی از واکسن‌های فلج اطفال تولیدی مؤسسسه رازی دور ریخته شده باشد.

وی با بیان اینکه برآورد مؤسسه هدر رفت ۲۰ درصد از واکسن‌های طیور تولیدی بوده است، افزود: هر دو یا سه سال یکبار مؤسسه رازی بخشی از واکسن‌های تاریخ مصرف گذشته طیور این مؤسسه را امحا می‌کرد که پیش‌بینی می‌شود با افزایش تاریخ انقضای این واکسن‌ها دیگر چنین اتفاقی نیفتد.

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت کار اقتصادی انجام نمی‌دهد در این زمینه هم برآورد خسارتی انجام نشده است.

کهرام در پاسخ به این سؤال که با توجه به افزایش تاریخ انقضای واکسن‌ها آیا کیفیت این محصولات حفظ می‌شود و مصرف‌کننده می‌تواند از مصرف آن اطمینان خاطر داشته باشد، تصریح کرد: بله، در حال حاضر مؤسسه فقط اقدام به اعلام نتایج آزمایشات کرده و برچسب هیچ واکسنی را برای عرضه به بازار با تاریخ مصرف جدید، تغییر نداده است.

وی افزود: تغییر برچسب (تاریخ انقضاء) بعد از توافقات وزارت بهداشت در مورد واکسن‌های انسانی و سازمان دامپزشکی در مورد واکسن‌های دام یا طیور انجام می‌شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی تصریح کرد: وزارت بهداشت با ارزیابی و بررسی مدارک و مستندات مؤسسه و در صورت لزوم انجام آزمایشات جدید بر روی واکسن‌ها مجوز تغییر برچسب واکسن‌ها را صادر می‌کند.

وی پاسخ مشخصی به این سؤال نداد که آیا با توجه به تغییر حلال‌ها ممکن بوده ماندگاری واکسنی کمتر شده باشد و چرا آزمایشات پایداری طی این سال‌ها برای تشخیص این مسئله انجام نشده است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: