۱۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۴

هدفگذاری برای تولید ۸۲۰ هزارتن ماهیان پرورشی در سال ۱۴۰۰

رییس سازمان شیلات ایران گفت:برنامه ما برای توسعه آبزی پروری در سال ۱۴۰۰،دستیابی به تولید ۸۲۰ هزارتن انواع ماهیان پرورشی است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر حسن صالحی در همایش روز ایران و فرانسه که امروز شنبه محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران برگزار شد طی سخنانی افزود: تحقق این هدف نیازمند توسعه زیرساخت های لازم ازجمله توسعه دانش فنی تولید خوراک آبزیان، تولید واکسن، تامین تجهیزات افزایش بهره وری آب، تامین پروبیوتیک ها و همچنین توسعه بازارهای داخلی و خارجی مصرف است.
وی با بیان این که تولید آبزیان پرورشی در ایران ظرف ۱۱ سال اخیر ۳ برابر شده است،خاطرنشان کرد: تولید آبزیان پرورشی در کشور از ۱۲۵ هزار تن در سال ۱۳۸۳ به ۴۱۵ هزارتن در سال ۱۳۹۴ رسیده که با افزودن آبزیان صید شده در آب های تحت حاکمیت و آب های فراسرزمینی و بین المللی، مجموع تولید آبزیان کشور در سال ۱۳۹۴ به بیش از یک میلیون تن می رسد.
صالحی افزود: در کشور ما نرخ رشد پرورش آبزیان بسیار بالاتر از متوسط نرخ رشد بخش کشاورزی و حتی نرخ رشد تولید مواد غذایی است.
وی میزان مصرف سرانه آبزیان کشور در سال ۱۳۹۴ را بیش از ۱۰ کیلوگرم عنوان و اظهار کرد:ما هنوز با میانگین مصرف سرانه در جهان فاصله داریم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در همین حال یکی از اقدام های مهم سازمان شیلات ایران را افزایش امنیت غذایی مردم کشور از طریق افزایش مصرف سرانه آبزیان در سبد مصرفی آنان دانست.
وی با بیان این که بالغ بر ۴۰ درصد از پرورش آبزیان آب شیرین کشور را ماهیان سردآبی (قزل آلا) تشکیل می دهد، تصریح کرد: ایران با تولید ۱۴۰ هزارتن قزل آلا، رتبه نخست جهانی تولید این ماهی در آب شیرین را به خود اختصاص داده است.
صالحی افزود: از آنجا که این تولید با استفاده از آب شیرین انجام می شود، توجه به الزامات توسعه پایدار این فعالیت ضروری می باشد.
وی تامین تخم چشم زده سالم و باکیفیت، تامین تجهیزات بهبود کیفیت آب و پساب و توسعه بازار مصرف آن را از الزامات اصلی ادامه روند توسعه این فعالیت در کشور برشمرد وذگفت: بخشی ازاین امکانات در حال حاضر از شرکت های اروپایی و ازجمله شرکت های فرانسوی تامین می شود.
رییس سازمان شیلات ایران توسعه پرورش قزل آلا در آب های لب شور دریای خزر را از دیگر سیاست های اجرایی سازمان شیلات ایران دانست و اظهار داشت: علاوه بر این با توجه به ظرفیت های بالقوه توسعه پرورش ماهی در قفس در آب های خلیج فارس و دریای عمان، شیلات ایران پرورش ماهیان دریایی در قفس را به عنوان یکی از راهبردهای اصلی خود مدنظر قرار داده و برای دستابی به تولید ۲۰۰ هزار تن در سال ۱۴۰۰ هدف گذاری کرده است.
وی ادامه داد: باتوجه به برنامه شیلات برای توسعه پرورش آبزیان در قفس در دریاها و جایگاه ویژه ای که آزاد ماهیان و ماهیان خاویاری می توانند به ویژه در دریای خزر داشته باشند، جایگاه شرکت های فرانسوی در این توسعه نیز غیرقابل انکار می باشد.
صالحی افزود: کشور فرانسه از دیرباز در این راه همکار خوبی برای شرکت های ایرانی بوده است و امیدوار هستیم با برگزاری این نشست افق های جدید و گسترده تری برای توسعه همکاری های شیلاتی بین دو کشور گشوده شود و حجم سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی در ایران و افزایش تجارت شیلاتی بین دو کشور، ارتقا یابد.
بنا براین گزارش، امروز نشست مشترک فعالان شیلاتی و آبزی پروری ایران و فرانسه با حضور فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در ایران، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران ، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور ، مدیرکل دفتر همکاری های بین المللی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی ، معاونان و مدیران کل سازمان شیلات ایران، مدیران کل شیلات استان های ساحلی و جمعی از مسوولان در محل اتاق بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی ایران فعالیت خود را آغاز کرد.
۱۶ شرکت شیلاتی کشور فرانسه و حدود ۲۰۰ شرکت و سرمایه گذار ایرانی و فعالان شیلاتی ایران در این همایش شرکت کرده اند.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: