۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸

خرید تضمینی ۶ میلیون تن گندم از کشاورزان

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس گفت: این وزارتخانه تاکنون بیش از ۶ میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری کرده است که طبق برنامه باید به ۱۰ میلیون تن برسد.

به گزارش عیارآنلاین، خلیل آقایی عصر شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان مراغه اظهار کرد: میزان خرید گندم به صورت تضمینی تا کنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۳ درصدی را نشان می دهد .
وی با بیان اینکه این وزارتخانه درصدد به صفر رساندن واردات محصولات کشاروزی در کشور است، یادآور شد: از سال ۹۲ تا سال ۹۴ میزان واردات گندم از چهار میلیون تن به ۸۰۰ هزار تن کاهش یافته که این میزان کاهش نشان از موفقیت دولت در حمایت از کشاورزان دارد.
آقایی، مهمترین علت تعویق در پرداخت غرامت محصولات کشاورزی را تخصیص نیافتن سهم دولت به علت کمبود نقدینگی عنوان کرد و ادامه داد: سهم دولت از این منابع ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده که ۵۰ درصد آن تخصیص داده شده است.
نماینده مردم ملکان و معین مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: نمایندگان مجلس باید به منظور توسعه منطقه و حوزه انتخابیه خود پیگیر تمامی امور شهرستان های همجوار باشند.
سلمان خدادادی افزود: پیگیری امور سایر شهرستان ها موجب وحدت رویه در اجرای برنامه ها و طرح های ملی در منطقه می شود که نمایندگان آذربایجان شرقی در این راستا توجه ویژه ای به این امر داشته و نسبت به احقاق حقوق مردم حوزه های انتخابیه مراغه و عجب شیر و اهر اهتمام جدی دارند.
معاون استاندار آذربایجان شرقی و فرماندار ویژه مراغه هم در این جلسه تخصیص اعتبار ویژه برای ساماندهی رودخانه های مراغه از محل اعتبارهای احیای دریاچه ارومیه را خواستار شد و گفت: با اجرای این طرح می توان ۳۴۰ میلیون مترمکعب آب در سال به دریاچه ارومیه سر ریز کرد.
ظفر محمدی افزود: در زمان حاضر با ساماندهی حوزه آبریز رودخانه صوفی چای این شهرستان از محل اعتبارهای احیای دریاچه ارومیه، حدود ۲۴۰ میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است.
وی اظهار کرد: پرداخت معوقه های خسارت بیمه محصولات کشاروزی مربوط به سال گذشته به کشاورزان در این شهرستان با توجه به بروز خسارت پدیده های جوی در سال جاری ضروری است.
براساس اعلام بخشداران مرکزی و سراجوی مراغه، سه پدیده جوی طوفان، سیل و تگرگ در سال جاری بین ۳۰ تا ۷۰ درصد به محصولات باغ ها و مزارع این شهرستان خسارت وارد کرده است.
بیشترین محصول خسارت دیده در بخش مرکزی مراغه شامل سیب، آلوچه و گردو و در مزارع نیز مربوط به محصول گندم و جو گزارش شده است.
روستاهای گویجه قلعه، قویون قشلاقی و گویجه قملاق نیز با ۷۰ درصد خسارت به باغ ها و مزارع خود در اثر طوفان، تگرگ و سیل، بیشترین خسارت را در بخش سراجوی مراغه متحمل شده است.
شهرستان مراغه با ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی و باغی شمال غرب کشور محسوب می شود.
این شهرستان با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۱۴۷ کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: