۱۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۸
مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست:

استفاده از زهاب نیشکر برای آبزی پروری

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، در گفت و گو با رادیو ایران اظهار کرد: حالا زمان آن رسیده با توجه به شرایط ویژه زهاب آن را مدیریت و استفاده بهینه از زهاب را در دستور کار قرار دهیم.

به گزارش عیارآنلاین، محمد جواد سروش با تاکید بر اینکه زهاب مزارع نیشکر حالا به نقطه ای رسیده که قابلیت آبزی پروری در آن وجود گفت: در طرح های توسعه نیشکر سالانه حدود ۲میلیارد متر مکعب آب نیاز دارند که تقرباً ۳۰درصد آن یعنی ۶۶۰میلیون متر مکعب به زهاب تبدیل می شود. اما حائز اهمیت این است که این شرکت ها در سالهای ابتدایی تاسیسشان شرایط بدی را از لحاظ شوری خاک سپری کردند و طی این سالها این زمین ها آبشویی شده اند و الان هیچ آبشویی انجام نمی شود در نتیجه زهاب حاصله در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد.

وی یادآور شد: در حال حاضر با توجه به شرایط ویژه زهاب باید استفاده بهینه از آن را در دستور کار قرار دهیم به همین دلیل باید دنبال طرح های مهندسی شده ای باشیم تا بتوانیم حداکثر استفاده را از آن ببریم.
وی تاکید کرد: شرایط ابتدایی توسعه نیشکر با شرایط امروزشان کاملاً متفاوت بوده است. در مطالعات ابتدایی زیست محیطی قبل از اجرای طرح های هفت گانه قرار بود با استفاده از این زهاب ۱۰هزار هکتار جنگل اوکالیپتوس درست شود و بحث کشت گیاهان شورپسند یا طرح شورورزی مطرح بود ولی بنا به دلایلی این اتفاق نیافتاد و در اقدام درستی این زهاب به بخش ۵ تالاب هور العظیم که خشک و لم یزرع بود منتقل شد و این عمل از آن زمان تا کنون از تشکیل کانون گرد و غبار دیگری جلوگیری کرد.
مدیرکل دفتر اب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: وظیفه ما بعنوان حافظان محیط زیست این است ضمن حفاظت از تالاب شادگان و هور العظیم بکوشیم کانون های گرد و غبار را از استان خوزستان حذف کنیم و حالا که میزان شوری این زهاب با گذشت زمان رو به بهبودی گذاشته است Ec (شوری) زهاب این طرح های اکنون در شرایط مطلوبی است می توانیم از این جریان آبی عظیم که حدود ۶۶۰میلیون متر مکعب در سال است استفاده بهینه کنیم. به عقیده بنده باید به سمت مدیریت زهاب و استفاده مطلوب از این فرصت و رفع آلودگی زیست محیطی آب با اصلاح روشهای کشت و آبروتکنیکی برویم و همچنین توسعه آبزی پروری را در دستور کار قرار دهیم.
گفتنی است با توجه به اینکه میزان EC زهاب های نیشکری با وضعیت تالاب شادگان به تعادل الکولوژیکی رسیده و هرسال این شوری کمتر می شود می توان با همکاری شیلات در طرح های خود اشتغالی پرورش ماهی متناسب با شرایط زهاب ایجاد کرد. از سوی دیگر با توجه به اینکه شیوه مبارزه با آفت نیشکر شیوه بیولوژیک است و میزان استفاده از سم به حداقل ممکن رسیده و با استفاده از روش تلفیقی استفاده از کودهای آلی بیولوژیک و همچنین استفاده از گِل صافی و باقی مانده باگاس برای غنی سازی خاک استفاده می شود، زهاب ها شرایط مطلوب تری یافته اند و به گفته کارشناسان می توان طرح های بخش کشاورزی در استان خوزستان، اکنون باید نگاه اقتصادی به این سرمایه توجه کرد و از آنها برای توسعه گردشگری آبزی پروری و ایجاد اکوسیستم های متناسب استفاده برد.

منبع: کشاورز نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: