حذف کارت سوخت اشتباه بزرگ دولت

اصلاحیه جدیدی مبنی بر حذف کامل کارت سوخت در کمیسیون انرژی مطرح شد و هنوز رایزنی ها درباره آن ادامه دارد . در این گزارش طرح حذف کارت سوخت را از دریچه دید کارشناسان حوزه انرژی بررسی می کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس درخصوص حذف کارت های سوخت گفت:حذف کارت سوخت اشتباه بزرگ دولت
با یادآوری اتفاقات مجلس نهم به پرونده پرپیچ و خم کارت سوخت برمی خوریم که مسئله سوخت  از آنجا آغاز شد که به دنبال کنترل مصرف سوخت در کشور و با هدف کاهش مصرف بنزین دولت اقدام به ۲نرخی کردن سوخت کرد  اما پس از مدتی قاچاق ، رانت خواری ، خرید و فروش کارت ها و … مشکلاتی را برسراجرای مناسب این طرح  ایجاد کرد و مسئولان را برآن داشت راه حل مناسبی برای بروز این مشکلات بیابند و این بار تک نرخی شدن  سوخت را راه حل مناسبی تشخیص دادند . تک نرخی شدن سوخت هم انگار دوام نیاورد و این بار زمزمه های حذف کارت سوخت در مجلس مطرح شده است.
چندی پیش در مجلس ، اصلاحیه جدیدی مبنی بر حذف کامل کارت سوخت در کمیسیون انرژی مطرح شد و هنوز رایزنی ها درباره آن ادامه دارد . در این گزارش طرح حذف کارت سوخت  را از دریچه دید کارشناسان حوزه انرژی بررسی می کنیم.

استدلال موافقان

استدلال موافقان طرح حذف کارت سوخت این است که با کاهش قیمت نفت و به تبع آن افت قیمت بنزین درمنطقه قاچاق بنزین برای واسطه ها دیگر جذابیتی ندارد بنابراین دیگر نیازی به وجود کارت های سوخت نیست .
استدلال مخالفان
حسن امیری خامکانی که از اعضای کمیسیون انرژی مجلس است درباره این طرح گفت: پیشنهاد تک نرخی شدن سوخت مورد توافق کارشناسان و اعضای کمیسیون انرژی نیست زیرا این طرح به معنی هدردادن بودجه کشور و دوباره کاری های بیهوده است. دلایل مخالفان از حذف کارت سوخت به قرار زیر است:
۱-داشتن اطلاعات سوختی از مصرف مردم به مسئولان
۲- کمک کردن به خودروسازان
۳- پیشگیری از قاچاق بنزین
۴- منبع خوبی برای ردیابی متخلفان درصورت بروزمشکلات قضایی و کیفری
۵- ایجاد هزینه های هنگفت و سرسام آور برای اجرایی کردن طرح کارت سوخت
۶- فرهنگ سازی و تبلیغات گسترده رسانه ها درخصوص نحوه درست استفاده از کارت سوخت
خامکانی ضمن ابراز ناخرسندی از طرح این مصوبه در کمیسیون معتقد بود که اجرای این طرح دردی را  از جامعه دوا نمی کند و حتی باعث می شود بانک اطلاعاتی سوختی را از دست بدهیم .
هدایت الله خادمی یکی دیگر از اعضای کمیسیون انرژی مجلس درخصوص طرح حذف کارت سوخت اظهار کرد: به نظر می رسددولت دراین زمینه از نظر کارشناسان بهره نبرده است و این طرح ما را به ۱۰ سال قبل بازمی گرداند و موجب پس رفت ما خواهد شد . پس چه دلیلی برای وجود این همه هزینه های هنگفت و فرهنگ سازی در زمینه مصرف صحیح سوخت از سوی رسانه ها وجود داشت؟ حالا که توانستیم مصرف سوخت را کاهش دهیم و آن را کنترل کنیم چرا باید باردیگر کارت سوخت ها جمع شوند و تمام این هزینه ها نادیده انگاشته شود؟
وی معتقد است: انگار عادت داریم اسیر دورباطل باشیم و مدام از نقطه صفر شروع کنیم ! مشکل ما در مدیریت دولتمردان است . وقتی ناهماهنگی ، عدم دلسوزی برای مردم . منافع گروهی و لابی گری سرلوحه کار مسئولان شود این اتفاقات چندان دور از ذهن نیست.
باید منتظر شد و دید بعد از آنکه این اصلاحیه و فوریت مطرح شده به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد و بعد از آن وارد صحن علنی مجلس خواهد شد؛ مسئولان چه تصمیمی برای سوخت کشور خواهند گرفت ؟

منبع: شمانیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: