۲۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۴
قمصری در مصاحبه با بلومبرگ:

ایران ۸۰ درصد سهم خود از بازار نفت را پس گرفت

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که ایران حدود ۸۰ درصد از سهم خود از بازار را که قبل از تحریم ها در اختیار داشت باز پس گرفته است گفت: تولید نفت ایران در حال حاضر به ۳.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، یک مقام ارشد شرکت ملی نفت ایران گفت با وجود اینکه تهران قصد دارد افزایش صادرات نفت خود را برای بازپس گیری سهم از دست رفته خود از بازار ادامه دهد، بازارهای نفت امسال همچنان با ثبات خواهند ماند.

محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران که در مصاحبه با بلومبرگ سخن می گفت افزود: کشورش از تولید روزانه ۳٫۸ میلیون بشکه ای خود حدود ۲ میلیون بشکه را صادر می کند.

وی افزود، ایران حدود ۸۰ درصد از سهم خود از بازار را که قبل از تحریم ها در اختیار داشت باز پس گرفته است. تحریم ها علیه صادرات نفت ایران که در سال ۲۰۱۲ وضع شده بود، در ماه ژانویه برداشته شد.

قمصری بدون ارائه توضیح بیشتر گفت: «اوج صادرات روزانه ما بالای ۴ میلیون بشکه در روز است و ما برنامه هایی برای آن داریم و منتظر مساعد شدن شرایط هستیم.»

وی افزود: «بازار همچنان توازن فعلی خود را حفظ خواهد کرد و بازگشت به قیمت های زیر۳۰ دلار حداقل در سال جاری خیلی محتمل نیست.»

ایران به دنبال جذب بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی برای ارتقاء صنعت نفت خود و بازیابی موقعیت خود به عنوان دومین تولید کننده عضو اوپک پس از عربستان است. ایران قصد دارد مجموع تولید نفت خام و میعانات خود را تا سال ۲۰۲۱ به ۵٫۸ میلیون بشکه در روز برساند.

قمصری در ادامه گفت: «سیاست ما ذخیره نفت در مخزن های فراساحل شناور نیست… به بیان دیگر، ما به مقداری تولید می کنیم که فکر می کنیم بازار آن را جذب خواهد کرد.»

این مقام ایرانی گفت، حدود ۲۵ درصد از صادرات نفت ایران به خریداران اروپایی می رود. شرکت ملی نفت ایران در حال فروش حجم نفت بیشتری به آسیا است، اما تعداد قراردادهای صادرات نفت به آسیا افزایش نیافته است.

وی افزود: «بیشتر معاملات نفتی و توافقات ما بلند مدت هستند و بخش کمی را فروش های تک محموله ای تشکیل می دهند… ما اکنون در حال مذاکره با بسیاری از شرکت ها هم در اروپا و هم در آسیا هستیم.» وی نام هیچ کدام از این شرکت ها را فاش نکرد.

قمصری همچنین گفت، ایران پول برخی از محموله های نفتی خود را به یورو دریافت می کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: