۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۹

رکوردشکنی ایران در صادرات نفت‌کوره

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از صادرات ماهانه بیش از یک میلیون و ۵٠٠ هزار تن نفت کوره خبر داد و گفت: رکورد بیشترین میزان صادرات نفت کوره در خردادماه شکسته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، سید محسن قمصری با اشاره به این که صادرات نفت کوره طی چند ماه گذشته افزایش پیدا کرده که این میزان تا پایان خردادماه به بالاترین رقم رسید، تصریح کرد: میزان صادرات نفت کوره هم اکنون بیش از یک میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه (حدود ١٠ میلیون بشکه) در ماه است.

نفت کوره یا مازوت یکی از هیدروکربنهای نفتی است که سنگین تر از نفت‌گاز است. ترکیبات تشکیل دهنده آنها عمدتاً هیدروکربورهای سنگین موجود در باقی مانده تقطیر نفت خام هستند که بر حسب مورد مصرف، با استفاده از برشهای سبک نفتی تنظیم گرانروی شده و بعنوان سوخت سنگین مورد مصرف قرار می گیرند، این فرآورده نفتی چون سیاه رنگ است به نام نفت سیاه نیز خوانده می‌شود.

از این فرآورده سنگین پالایشی می توان  به عنوان سوخت در صنایع و نیروگاههایی که در سیستم سوختی آنها، سوخت سنگین پیشنهاد شده است، استفاده کرد، همچنین شرکتهای کشتیرانی نیز از این سوخت استفاده می کنند.

عضوهیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران درباره مقاصد صادراتی این فرآورده نفتی هم اظهار کرد:عمدتا مقاصد آنها آسیا و کشورهای چین و سنگاپور است.

براساس اعلام وزارت نفت، قیمت هر بشکه نفت کوره هم اکنون در بازار آسیا بیش از ٣٧ دلار به ازای هر بشکه معامله می شود و اختلاف قیمت آن با نفت خام  به دلیل حجم پایین ذخیره سازی و همچنین افزایش تقاضا در آسیا به کمترین سطح در سه ماه گذشته شده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: