۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۴
معاون وزیر نفت اعلام کرد:

نهایی شدن مدل جدید قراردادهای نفتی تا ۵۰روز آینده/هدفگذاری ۱۸۵میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت برای ۵سال

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت گفت: برای پنج سال آینده ۱۸۵ میلیارد دلار پروژه در صنایع بالا، میان و پایین دستی صنعت نفت تعریف شده و می توانیم سالیانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار جذب سرمایه داشته باشیم.

به گزارش عیارآنلاین، «امیرحسین زمانی نیا» امروز (یکشنبه) در همایش بین المللی «بهینه سازی قراردادهای نفت و گاز» در دانشگاه علامه طباطبایی افزود: امروز اقتصاد سیاسی جهان تغییر یافته است؛ اگر به دنبال منافع ملی هستیم باید با توافق با طرف مقابل، از ورود دقیق و جزئی به مسائل حقوقی بپرهیزیم.
به گفته این مقام مسئول، آی.پی.سی (IPC – مدل جدید قراردادهای نفتی) فقط یک قرارداد نفتی است اما مساله عمده اینکه باید وارد مذاکره برای عقد قرارداد شده و آغاز به کار کنیم.
وی خاطرنشان ساخت: تا یک ماه و نیم آینده قرارداد IPC نهایی شده و با طی کردن همه مراحل به صورت شفاف، مذاکره های مربوطه آغاز می شود.
زمانی نیا ادامه داد: هم اینک اطلاعات مربوط به میدان های مشترک در اختیار تعدادی از شرکت های خارجی قرار داده شده تا به مطالعه بپردازند و بتوانند به این روند سرعت ببخشند تا وارد مذاکره های نهایی شویم.
وی گفت: امروز که قیمت نفت به حدود ۴۰ دلار نزدیک شده، تولیدکنندگان نفت رقابت زیادی برای جلب و جذب سرمایه گذاران آغاز کرده اند.
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت تصریح کرد: با وجود دارا بودن رتبه چهارم تولید نفت و همچنین داشتن بیشترین ذخایر گازی جهان اما به همان نسبت از تولید خوب و مناسبی برخوردار نیستیم؛ در حالی که تولید، معیار قدرت و نفوذ در بازار بین المللی است.
وی با یادآوری اینکه این مساله امروز به امتیازی برای ایران برای جذب سرمایه تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: ثبات نظام سیاسی کشور، امنیت کشور و وجود مهندسان و نیروهای کارآزموده، از جمله امتیازها و مزایای دیگر ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی است.
به گفته این مقام مسئول، تولید سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه ای روزانه نفت ایران در شرایط کنونی، در مقایسه با ذخایر کشور رقم ناچیزی است و باید بهبود یابد.
وی با تاکید بر اینکه «امروز وضع نفت خوب است»، افزود: در مدت چند ماه پس از اجرایی شدن برجام توانستیم تولید نفت را دو برابر کرده و به دو میلیون بشکه در روز برسانیم و علاوه بر آن، عواید مربوطه را به صورت بانکی دریافت کنیم.
زمانی نیا یادآورشد: این در حالی بود که در سال ۱۳۹۲ فقط ۹۷۰ هزار بشکه نفت در روز در پنج ماه نخست سال صادر می کردیم و تولید میعانات گازی فقط ۲۳۰ هزار بشکه در روز بود (که امروز به روزانه ۴۵۰ هزار بشکه رسیده است)، نفتکش های ایرانی را بیمه نمی کردند؛ تجهیزات کشور از جمله کمپرسورها، توربین ها و … در آلمان، دبی و سایر نقاط جهان توقیف شده بود.

** برجام سبب حضور کارشناسان خارجی برای راه اندازی تجهیزات شد
وی اضافه کرد: امروز به برکت اجرایی شدن برجام، امکان حضور کارشناسان خارجی برای راه اندازی تجهیزات کشور فراهم شده (که روند اجرای پروژه ها را تسریع کرده است)، وجوه توقیفی ایران در برخی شرکت ها آزاد شده است (از جمله شرکت شل اقدام به آزادسازی یک میلیارد و ۷۷۰ میلیون یورو از وجوه ایران کرد)، هزینه جابجایی پول به شکل چشمگیری کاهش یافت و …. . همه اینها دال بر این است که امروز وضع نفت خوب است و تا چند ماه دیگر می توانیم قراردادهای بزرگی برای سرمایه گذاری داشته باشیم.
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت تاکید کرد: اولویت های وزارت نفت در فضای کنونی، توسعه میدان های مشترک با کشورهای همسایه و افزایش ضریب بازیافت است.
زمانی نیا در پایان، با اشاره به رفت و آمد بیش از ۱۵۰ هیات خارجی از شرکت های بزرگ نفتی و گازی به کشور در پسابرجام و عوض شدن فضای بین المللی، به اظهار تعجب این شرکت ها از آماده نبودن ایران برای توسعه اشاره کرد و گفت: در شرایط کنونی و گذشت بیش از دو سال از این قراردادها، اینکه امروز دانشگاه ها بخواهند در این زمینه نظر بدهند دیر است.
به گزارش ایرنا، در این همایش دو روزه، دو نشست با عناوین «رویکرد متوازن قرادادهای بالادستی نفت و گاز» و «مدیریت انتقال دانش فناوری و مدیریت تولید صیانتی در صنایع بالادستی نفت» و همچنین دو کارگاه با عناوین «تحولات قراردادهای بالادستی نفتی ایران» و «اصول قراردادهای بین المللی نفت و گاز با تاکید بر انتقال فناوری» برگزار خواهد شد.
در این همایش ۸۰ مقاله دریافت شده که فردا دوشنبه (۲۱ تیرماه) به کارخود پایان خواهد داد.
منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: