جواب نامشخص سازمان مدیریت درخصوص عقب افتادگی فوق العاده ایثارگری به فرزندان شهدا

کفراشی، مدیرکل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش: در سال ۹۲ قانون جامع ایثارگران تصویب شد، بخش‌هایی از این قوانین در گذشته اجرا شد./ مکاتباتی از طرف معاونت پشتیبانی آموزش و پرورش با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شد اما تا به حال سازمان مدیریت جواب مشخصی در خصوص تأمین اعتبار آن به ما نداده‌ است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد حسین کفراشی مدیرکل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش، در خصوص عدم پرداخت فوق‌العاده ایثارگری به فرزندان شاهد شاغل در آموزش و پرورش اظهار داشت: با عنایت به اینکه در سال ۹۲ قانون جامع ایثارگران تصویب شد، بخش‌هایی از این قوانین در گذشته اجرا شد و یکی از آن قوانین، ماده ۵۱ بود.

وی ادامه داد: ماده ۵۱ قانون جامع ایثارگران تصریح دارد که دستگاه‌های مختلف مؤظف هستند به کارمندان خانواده شهدا، جانبازان بالای ۲۵ درصد و آزادگان، ۲۵ درصد حداقل حقوق کارکنان دولت که هرساله دولت میزان آن را اعلام می‌کند را در قالب فوق‌العاده ایثارگری پرداخت کنند.

کفراشی افزود: مدتی در این خصوص بحث بود که این پرداخت نیازمند آیین‌نامه است، تا اینکه برخی منابع حقوقی اعلام کردند این موضوع نیاز به آیین‌نامه ندارد؛ در نتیجه برخی دستگاه‌های اجرایی این قانون را از سال ۹۲ و برخی از سال ۹۳ اجرا کردند.

مدیرکل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: با توجه به اینکه آموزش و پرورش بعد از نیروهای مسلح بیشترین ایثارگر و خانواده‌های آن را در مجموعه خود داراست، تلاش ما بر این بود که با در نظر گرفتن بضاعت مالی آموزش و پرورش، این قانون را اجرا کنیم.

وی گفت: در این خصوص با توجه به دستور وزیر آموزش و پرورش مبنی بر پیگیری این موضوع، مکاتباتی از طرف معاونت پشتیبانی آموزش و پرورش با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور انجام شد اما تا به حال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور جواب مشخصی در خصوص تأمین اعتبار آن به ما نداده‌ است.

کفراشی افزود: با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته، قرار شد از اول فروردین ۹۵ احکام جدید برای جانبازان و آزادگان مطابق آنچه در قانون تصریح شده است، انجام شود.

مدیرکل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: بند الف ماده ۴۴ برنامه پنجم توسعه تصریح دارد که فرزندان شهدا، معادل جانباز ۵۰ درصد محسوب می‌شوند و هر امتیازی که دستگاه مربوطه به جانباز می‌دهد باید به فرزندان شهدا نیز تسری پیدا کند؛ البته به جز ۳ مورد که مشخص شده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس، ابهامی در برخی دستگاه‌ها که مجوز لازم را در این خصوص صادر می‌کنند ایجاد شده است و این است که آیا این قانون شامل فرزندان شهدا می‌شود؟؛ البته ما اعتقاد داریم باید این قانون برای همه اجرا شود و با توجه به اینکه تعداد فرزندان شهدا در دستگاه آموزش و پرورش بالغ بر ۱۴ هزار نفر هست، علاقه‌مند هستیم برای این افراد نیز این قانون را اجرا کنیم.

کفراشی بیان داشت: مصمم هستیم با توجه به صحبت‌ها و پیگیری‌های وزیر آموزش و پرورش در این خصوص، بتوانیم این قانون را به فرزندان شهدا تسری بدهیم و امیدواریم با رفع ابهاماتی که بعضاً در این خصوص مطرح می‌شود و تأمین اعتباری که از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور درخواست می‌کنیم، بتوانیم برای فرزندان شهدا نیز این قانون را اجرا کنیم.

مدیرکل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: آموزش و پرورش علاقه‌مند است با توجه به وضعیت اعتباری خود، مطالبات مربوط به خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان را با توجه به هر قانونی که در این خصوص وجود دارد، ادا کند.

وی افزود: در آزمون استخدامی که سال گذشته در آموزش و پرورش برگزار شد و ۵ هزار نفر پذیرفته شدند، با عنایت به ماده ۲۱ که بیان می‌کند دستگاه‌های اجرایی مؤظفند از محل ردیف استخدامی که به آنها تعلق می‌گیرد، حداقل ۲۵ درصد از سهمیه را به فرزندان شهدا، جانبازان و آزادگان تخصیص دهند، این موضوع در جذب نیرو در آموزش و پرورش لحاظ شد و این افراد پذیرفته شدند که هم‌اکنون در حال گذراندن دوره آموزش معلمی در آموزش و پرورش هستند.

منبع: فارس

۱ دیدگاه

  1. ناشناس :

    جناب آقای کفراشی باسلا م شما که درسالهای قبل اعلم کردید وزارت بهانه نداشتن آیین نامه می گرفتند الان که مسئولان آموزش وپرورش بعد از سه سال به این نتیجه رسیده اند که آیین نامه نیاز نیست ، چرا دنبال بهانه هایی هستند که حق فرزندان شاهد را ندهند چون به عقیده فرزندان شاهد نبود اعتبار دروغ محض است ، اگر اعتبار نیست باید برای همه نباشد .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: