رییس اتاق تهران: تک نرخی شدن ارز به بهبود وضع تولیدکنندگان منجر می شود

خوانساری، رئیس اتاق تهران: تک‌نرخی شدن ارز کمک می کند که مبادلات به‌قیمت واقعی انجام شود

به گزارش عیارآنلاین، «مسعود خوانساری» در همایش «روز صنعت» در محل اجلاس سران همچنین تاکید کرد: ضروری است برای رفع مشکل تولید، فشار تامین اجتماعی از دوش تولیدکننده برداشته شود.
وی با تاکید بر اینکه با برطرف شدن این دو مشکل، رشد اقتصادی محقق خواهد شد، افزود: باید تحریک تقاضاها با استفاده از وارد کردن درآمد به چرخه تولید انجام شود.
رییس اتاق بازرگانی تهران گفت :صنعت کشور در سال جاری نیز با کاهش تقاضا مانند سال گذشته روبرو است و صنایع کشور به علت کاهش تقاضا ناشی از شرایط افت تورمی امسال نمی توانند انتظار افزایش تقاضا در داخل داشته باشند.
وی افزود: سال ۹۴ یکی از سخت ترین دوران اقتصادی برای کشور بود و گزارش مرکز آمار ایران رشد اقتصاد را چند دهم بالای صفر ذکر کرده و شاخص های صنعتی نیز منفی بود.
به گفته خوانساری رشد چهار درصدی برای امسال پیش بینی شده و عمده این رشد مربوط به افزایش قیمت نفت است وپیش بینی می شود صنعت کشور امسال رشد چندانی نداشته باشد.
وی اضافه کرد:نداشتن رشد صنعتی ناشی از کاهش واردات در سه ماهه نخست امسال است که ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه کاهش داشته و این افت واردات مربوط به کالاهای واسطه ای است، ضمن آنکه در بخش صادرات نیز در این دوره پنج درصد کاهش ثبت شد.
رییس اتاق بازرگانی تهران گفت : تزریق اعتبار برای بهبود شرایط صنعت کشورضروری است تا چرخه تولید دوباره به حرکت درآید.
وی خاطرنشان ساخت:تسهیلات باید از طریق سرمایه گذاری خارجی انجام شود، اما به نظر می رسد که جذب سرمایه گذاری های خارجی در کوتاه مدت امکان پذیر نباشد و اختلاف نظربین مسئولان نیز در این امر تأثیرگذار است.
خوانساری افزود: بانک ها برای خود مشکلات زیادی دارند و نمی توانند تسهیلات مناسب را در اختیار صنایع تولیدی قرار دهند، زیرا با مشکل کمبود منابع روبرو هستند و اعتباراتی که پرداخت کرده اند، برگشت نشده تا بتوانند اعتبارات و تسهیلات جدیدی اختصاص دهند.
وی اضافه کرد: تک نرخی ارز کمک می کند که مبادلات به قیمت واقعی انجام شود و در اقتصاد های پیشرفته دنیا از سوخت، سیگار و … عوارض دریافت می شود، اما در ایران از سوخت یارانه ای دریافت نمی شود، بلکه گازوییل به قیمت کم عرضه می شود.
خوانساری گفت: تامین اجتماعی به دلیل فشارهایی که به صنایع وارد کرده، تعداد زیادی از کارخانه ها را با تعطیلی روبرو ساخته یا ناگزیر از تعدیل کارگران شده اند و بازرسی های مربوط به ۱۰ سال گذشته را به جریان انداخته اند تا این سازمان بتواند دریافت بیشتری از صنایع داشته باشد.
رییس اتاق بازرگانی افزود: اکنون و در شرایطی که صنایع وضعیت مناسبی ندارند انصاف نیست که سازمان تامین اجتماعی بخواهد جبران ۱۰ سال گذشته را انجام دهد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: