رئیس سازمان نظام پرستاری: نظام سلامت به سمت پزشک سالاری و آپارتاید نوین می رود

آدابی، رئیس سازمان نظام پرستاری: متأسفانه فساد مالی در وزارت بهداشت وجود دارد و نظام سلامت به سمت پزشک سالاری و آپارتاید نوین می‌رود که باید این سیکل معیوب برداشته شود و شرط عدالت در جامعه این است که اختلاف پرداختی‌ها به حداقل برسد.

پزشک سالاری_پرستاربه گزارش عیارآنلاین، علی‌محمد آدابی در نشست خبری صبح امروز گفت: در آستانه سالگرد تصویب و ابلاغ قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری هستیم در سال ۷۳ طرحی به عنوان نظام نوین اداره بیمارستان‌ها، پایلوت و در سال ۷۶ به صورت فراگیر اجرا شد. تا قبل از این طرح اختلاف درآمد پزشک و پرستار کمتر از دو برابر بود.

وی ادامه داد:‌ بعد از اجرای طرح تفاوت پرداخت به ۵ تا ۱۰ برابر رسید و ایجاد نارضایتی شدیدی در تیم درمان موجب شد. اما در دهه ۸۰ قانونی تصویب شد که پرستاران هم از حق‌الزحمه به عنوان تعرفه بهره‌مند شوند.

آدابی گفت:‌ اکنون بیش از ۹ سال از تصویب قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری می‌گذرد و پرستاران از این حق مسلم برخوردار نشده‌اند.

وی ادامه داد: این در حالی است که همراه با اجرای طرح تحول سلامت اختلاف درآمد بین پزشک و پرستار به ۴۰ برابر و در برخی برابر به ۱۰۰ برابر رسیده است و این یک نگاه ارباب رعیتی است و به جای اینکه تیم درمان همگرایی داشته باشد واگرایی دارند و در نتیجه خدمات خوبی به مردم نخواهد رسید.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: فساد مالی متأسفانه اکنون در بدنه نظام سلامت از سقف تا زیر وجود دارد چرا که سکان‌دار این نظام فردی است که در کلینیک خودش تعرفه قانونی رعایت نمی‌شود و طبیعی است که در سازمان‌ها و دانشگاه‌های زیرمجموعه هم رعایت نشود.

آدابی گفت:‌ این فساد در بحث تجهیزات پزشکی سنگین و پر درآمد وجود دارد که توسط متخصصین مربوطه قبضه شده این افراد با همسران یکدیگر قرارداد می‌بندند تا زد و بند خود را بیشتر کنند، آیا این دزدی نیست و چطور سازمان بازرسی می‌تواند این تخلف را کشف کند.

وی افزود: فرار مالیاتی گسترده‌ای هم انجام می‌شود ما در نظام پرستاری با ۱۱۸ هیأت مدیره مدارک لازم را داریم که می‌تواند یک به یک این تخلفات را نشان دهد  و راستی‌آزمایی را مشخص کند.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: در منابع طرح تحول سلامت ۱۰ درصد از هدفمندی یارانه‌ها و ۲ درصد از مالیات بر ارزش افزوده یک جا به جیب پزشک ریخته می‌شود و رقمی از این ریخت و پاش‌ها به سایر تیم سلامت و پرستار داده نمی‌شود که امیدواریم با پاکسازی در وزارت بهداشت پزشک‌نماها به دنبال کار خود بروند.

وی تأکید کرد:‌ شرط عدالت در جامعه این است که اختلاف درآمد به حداقل برسد تا کسی به حقوق فرد دیگری غبطه نخورد.

وی با اشاره به ضرب و شتم انجام شده علیه دو پرستار گفت: در یک پژوهش انجام شده بیش از ۹۰ درصد پرستاران در ۶ ماه فعالیت خود یک بار خشونت را از سوی همراهان بیمار تجربه کرده‌اند. اما از سوی پزشکان که ادعای فرهیختگی و نخبگی دارند اقدامی ناپسند و عجیب است.

آدابی گفت: آپارتاید نوین در نظام سلامت به راه افتاده است و این نظام به سمت آن می‌رود که پزشکان سکان‌دار نظام سلامت شوند و هر آنچه که می‌خواهند انجام دهند و کسی هم جلودارشان نباشد در حالی که باید این سیکل معیوب برداشته شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: