سند راهبردی مبارزه با بیماری های غیرواگیردار به رویت رهبر معظم انقلاب رسید

لاریجانی، نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر: در کشور ما متأسفانه ۱۷ میلیون نفر دچار بیماری های قلبی عروقی، ۸ میلیون نفر مبتلا به سل، ۴ میلیون  نفر دچار عارضه ریوی و ۱٫۵ میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا بوده و برنامه دانشگاه های علوم پزشکی در جهت کاهش آمار مبتلایان به بیماری های غیرواگیر در کشور است. سند راهبردی مبارزه با بیماری های غیرواگیر به وسیله وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی تدوین و به رویت رهبری معظم انقلاب رسیده است.

بیماری های غیرواگیر_سلامت_پزشکبه گزارش عیارآنلاین، لاریجانی معاون آموزشی و نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری و  کنترل بیماری های غیرواگیر صبح امروز در همایش بین المللی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در تالار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به میزان وضعیت بیماری های غیرواگیر در دنیا  اظهار داشت: در سال گذشته ۳۸ میلیون نفر در دنیا به علت بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست دادند که این مرگ و میرها اکثراًٌ در  کشورهایی که وضعیت اقتصادی شان پایین و متوسط است متأسفانه اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: در کشور ما متأسفانه ۱۷ میلیون نفر دچار بیماری های قلبی عروقی، ۸ میلیون نفر مبتلا به سل، ۴ میلیون  نفر دچار عارضه ریوی و ۱٫۵ میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا بوده و برنامه دانشگاه های علوم پزشکی در جهت کاهش آمار مبتلایان به بیماری های غیرواگیر در کشور است.
معاون آموزشی و نائب رئیس کمیته ملی در خصوص اینکه سن امید به زندگی در مردان ۷۴ و در زنان ۷۹ سال است گفت: ما باید برای افزایش  سن امید به زندگی در هر استان اطلاعات خاص همان منطقه را بررسی کرده تا سطح کیفیت زندگی مردم آن مناطق افزایش یابد.
وی بیان کرد: شرایط کشور به صورت باورنکردنی بهبود پیدا کرده و این کار با بهبود مصرف تغذیه مردم و با انجامو دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی بهترمی شود.
لاریجانی ابراز داشت: کشور ما در زمینه بیماری های غیرواگیر در منطقه و دنیا شرایط خوبی متأسفانه ندارد و دانشگاه های علوم پزشکی برای این مسئله تمرکز خاصی داشته باشند.
وی یادآور شد: نقش تغذیه در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر بسیار موثر است و با انجام تحرکات بدنی مفید می توان بسیاری از این بیماری ها را در کشور ریشه کن کرد.
معاون آموزشی و نائب رئیس کمیته ملی ابراز داشت: فشار خون بالا یک مسئله جدی بوده و عامل اصلی ایجاد بیماری های مختلف غیرواگیر است که با ایجاد شرایطی مناسب و کاهش مصرف دخانیات به خصوص در جوانان می توان به جنگ با بیماری های مختلف غیرواگیر پرداخت.
لاریجانی عنوان کرد: ۳۰ درصد از جمعیت زنان در کشور و ۱۷ درصد از آقایان چاق بوده که متأسفانه این آمار هر سال رو به افزایش است.
وی گفت: ۲۰۰ هزار دانشجو در گروه علوم پزشکی در حال تربیت هستند و این ظرفیت بزرگی  در جهت مبارزه با بیماری های غیرواگیر محسوب می شود.
معاون آموزشی و نائب رئیس کمیته ملی اظهار کرد: ما باید مسئله پیشگیری از بیماری های غیرواگیر را از دبیرستان های مختلف کشور شروع کرده و به همین منظور کمیته ای در جهت مبارزه با بیماری های غیرواگیر در وزارت خانه بهداشت تشکیل و سازمان های مختلف متعهد به اجرای دستورالعمل های آن هستند.
وی در پایان گفت: سند راهبردی مبارزه با بیماری های غیرواگیر به وسیله وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی تدوین و به رویت رهبری معظم انقلاب رسیده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: