۱۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۸
پرونده "غارت خاموش"

قطر با حفاری افقی نفت پارس جنوبی را برد/ بی‌توجهی ایران به مخزن نفتی ۲۰میلیارد بشکه‌ای

در حالی که قطر تولید نفت از لایه‌های مشترک نفتی “پارس جنوبی ــ الشاهین” را با حفاری افقی توسعه داده است، ایران فقط در قسمت مستقل مخزن نفتی پارس جنوبی برنامه توسعه‌ای خود را اجرایی کرده و بخشهای مشترک را برای قطر گذاشته است.

به گزارش عیارآنلاین،  محمدرضا کیاشمشکی ــ لایه‌های نفتی پارس جنوبی در فاصله تقریبی ۱۰۰ کیلومتری ساحل ایران، در میانه خلیج فارس در مجاورت مرز مشترک آبی ایران و قطر قرار دارد. برآوردها در خصوص میزان نفت درجای لایه نفتی پارس جنوبی بسیار متفاوت است به‌طوری که میزان نفت درجا در این مخزن مشترک بین ایران و قطر از ۱٫۶ میلیارد بشکه تا ۲۰ میلیارد بشکه برآورد شده است.(۱)و(۲)

این مخزن مشترک نفتی در سمت ایران با نام “لایه‌های نفتی پارس جنوبی” و در سمت قطر با نام میدان “الشاهین” شناخته می‌شود. در حالی که قطر از سال ۱۹۹۲ میلادی (۱۳۷۱ شمسی) توسعه لایه نفتی مشترک با ایران در پارس جنوبی را آغاز کرده بود(۳) و تولید قطر در سالهای اخیر به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است(۴)؛ شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۸۳ قرارداد توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را با شرکت توسعه پتروایران امضا کرد(۵) اما در مدت ۱۲ سال گذشته از امضای این قرارداد، ایران نتوانسته حتی یک قطره نفت از این مخزن مشترک برداشت داشته باشد.(۲)

قطر اخیراً با شرکت توتال فرانسه قراردادی را به امضا رسانده تا با تشکیل یک شرکت جدید، تولید نفت خود را از میدان “الشاهین” افزایش دهد(۶)و(۷) اما در سمت ایران، اگرچه تاکنون حفاریهایی صورت گرفته و تلاش‌هایی برای تأمین شناور FPSO انجام شده اما توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی به‌عنوان یک قرارداد آماده امضا برای طرح در مناقصات جدید نفتی ایران در قالب مدل جدید قراردادها (IPC) مطرح است(۲).

توسعه سمت قطری این مخزن مشترک، از سال ۱۹۹۴ با استفاده از تکنولوژی حفاری افقی به تولید نفت رسید(۸) و با ادامه حفاری‌های افقی میزان تولید نفت قطر در سال ۲۰۰۰ به ۱۱۲ هزار بشکه در روز(۹)، در میانه نخستین دهه قرن بیست و یکم به ۲۰۰ هزار بشکه در روز(۹) و در سال ۲۰۱۰ به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید(۸)، اگرچه امروز نیز میزان تولید نفت قطر در اخبار منتشر شده، ۳۰۰ هزار بشکه در روز عنوان می‌شود اما با توجه به فعالیت‌های توسعه‌ای این کشور در این مخزن مشترک با همکاری شرکت مرسک دانمارک در طول ۶ سال اخیر، اخبار غیررسمی از رسیدن تولید نفت قطر از میدان “الشاهین” به ۴۵۰ هزار بشکه در روز حکایت دارد.

در سال ۲۰۰۵ نیز برنامه تولید نفت قطر از میدان الشاهین، تولید روزانه ۴۵۰ هزار بشکه‌ای در سال ۲۰۰۹ ــ ۲۰۰۸ عنوان شده بود(۱۰).

چند نکته قابل توجه در توسعه این مخزن مشترک در سمت ایران و قطر وجود دارد.

۱٫ خبرهای متعددی از توسعه حفاری‌های افقی توسط قطر در مخزن مشترک نفتی پارس جنوبی منتشر شده است اما هیچ کس نمی‌داند این حفاری‌های افقی در اعماق زمین به آبهای ایران نیز وارد شده است یا خیر؛ اما آنچه مسلم است قطر با حفاری‌های مایل و افقی از سال ۱۹۹۴ تاکنون نفت لایه‌های مشترک نفتی “پارس جنوبی ــ الشاهین” را تولید کرده و برخی برآوردها از افت فشار این مخزن در آینده نزدیک حکایت دارد؛ حال آنکه ایران هنوز تولید از این مخزن مشترک را آغاز نکرده است.

۲٫ ایران توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی را در ۴ فاز تعریف کرده به‌طوری که طبق برآوردهای انجام شده، فاز تعریف شده با عنوان A2 به‌صورت مخزنی مستقل و فازهای تعریف شده با عناوین A1 ،C و B دارای مخزنی مشترک با میدان “الشاهین” قطر هستند. نکته جالب اینجاست که ایران توسعه را از قسمت مستقل آغاز کرده و از سال ۱۳۸۳ تاکنون حفاریهای بخش مستقل را تکمیل کرده و در تلاش برای تأمین FPSO برای توسعه از فاز A2 است و هیچ توجهی به بخشهای مشترک این مخزن نفتی نداشته است، به‌عبارتی در سمت ایران مخزن مشترک نفتی پارس جنوبی به‌صورت کاملاً بکر باقی مانده است(۲).

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: