۲۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۲
نامه بسیج دانشکده فنی دانشگاه تهران به سازمان بازرسی

قراردادهای خارجی دولت در اولویت بررسی قرار گیرد

بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران در نامه‌ای به رئیس سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرد تا قرارداد وزارت نیرو با شرکت ترکیه‌ای و همچنین واگذاری پروژه‌های عمرانی به شرکتهای خارجی را را در اولویت بررسی قرار داده و در صورت مشاهده تخطی از قوانین و مصوبات، علاوه بر لغو قراردادها با مسئولین خاطی برخورد جدی صورت دهد.

سازمان بازرسی کل کشور به گزارش عیارآنلاین، بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران در نامه‌ای به رئیس سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرد تا قراردادهای خارجی وزارت نیرو را در اولویت بررسی قرار گیرد و در صورت مشاهده تخطی از قوانین و مصوبات، علاوه بر لغو قراردادها با مسئولین خاطی برخورد جدی شود. فایل پی‌دی‌اف نامه بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران را می‌توانید از اینجا دریافت کنید. متن کامل این نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور

جناب آقای سراج

سلام علیکم

همانطور که مستحضر هستید امسال مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گذاری شده است. یکی از پایه های اساسی اقتصاد مقاومتی که توسط معظم له برشمرده شده است، حمایت جدی از تولید ملی می‌باشد.

الف- قرارداد وزارت نیرو جهت ساخت  نیروگاه

علی رغم توان و تجربه ی داخلی کشور در زمینه ساخت نیروگاه، وزارت محترم نیرو، قراردادی برای ساخت هفت نیروگاه گاز طبیعی با شرکت «یونیت اینترنشنال» ترکیه به ارزش چهار میلیارد و دویست میلیون دلار منعقد کرده که به دنبال آن، ۱۰ درصد از ظرفیت تولید برق حرارتی کشور در اختیار ترک‌ها قرار می‌گیرد و فرصت حضور در بخش قابل توجهی از بازار نیروگاهی کشور از شرکت های توانمند و متخصصان داخلی سلب می‌شود. این در حالی است که مقام معظم رهبری در بیانات ابتدای سال خود در حرم رضوی، یکی از ده اولویت اساسی برای اقدام و عمل در زمینه اقتصاد مقاومتی را استفاده و بهره‌برداری از بخش‌هایی که قبلا سرمایه‌گذاری شده است برشمرده و تذکر داده بودند که:« امروز کشور به نیروگاه احتیاج دارد، کشورهای دیگر هم به نیروگاه ارزانی که ما می‌سازیم احتیاج دارند. ما دیگر نرویم از بیرون نیروگاه بخریم وارد کنیم، یا افرادی بیاوریم برای ما نیروگاه درست کنند. این قسمت‌هایی که سرمایه‌گذاری شده است، برایش تلاش شده است و زحمت کشیده شده است، احیاء بشود و از آن ها استفاده بشود.»

امضای این قرارداد در حالی است که وزارت نیرو جزئیات تعیین‌کننده این قرارداد را شفاف نکرده است و این موضوع احتمال اعطای امتیازهای ویژه و خاص به این شرکت ترک را تقویت می‌کند. مجوز صادرات برق یکی از این امتیازهاست که برای اولین بار تنها برای این شرکت صادر شده است. همچنین تحویل گاز ارزان برای صادرات برق و .. تضمین ویژه دولتی برای پرداخت پول برق تولیدی این شرکت از دیگر امتیازهایی است که احتمال اعطای آن به این شرکت ترک وجود دارد.

همچنین وزارت نیرو اعلام کرده است که توافق شده شرکت ترک از حداکثر توان داخلی استفاده کند اما تاکنون سازوکار مشخص تحقق این امر را شفاف بیان نکرده است.‍‌ خاطر نشان می‌گردد وزارت نیرو در حالی ادعا می‌کند که سرمایه‌های داخلی برای ساخت نیروگاه وجود ندارد که خود با نپرداختن پول برق به سرمایه‌گذاران داخلی باعث شده است آن‌ها توان و تمایلی به سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی نداشته باشند. بخش خصوصی داخلی اعلام کرده است درصورتی که آن‌ها نیز شرایطی مشابه شرایط سرمایه‌گذاران خارجی باشند، قادر به تأمین منابع مورد نیاز هستند.

ب- قرارداد پروژه های عمرانی

چندین قرارداد بین المللی در این حوزه درحال ارزیابی جهت انعقاد می باشد، درصورتی که توان داخلی در حوزه ی فنی و مهندسی، جهت انجام این پروژه ها موجود است. اما شرکت های داخلی به دلیل وجود مشکلات در تامین اعتبار این پروژه ها دربرابر شرکت های خارجی در موضع ضعف قرار دارند. واگذاری این پروژه ها به شرکت های خارجی به منزله ی تضعیف  نیروهای داخلی است. وزارت محترم راه و شهرسازی بارها در پروژه های عمرانی در پرداخت اقساط خود بدقولی کرده و هم اکنون مبلغ قابل ملاحظه ای به پیمانکاران داخلی بدهکار است. دولت محترم تنها درصورت پرداخت بدهی های معوق خود به پیمانکاران داخلی، قدرت سرمایه گذاری و حضور در پروژه های عظیم را به آنان باز می گرداند .

همچنین دولت محترم برای بدست آوردن اعتماد سرمایه گذاران خارجی به آنان، ضمانت نامه های ارزی بانک مرکزی واگذار می کند تا در صورت عدم پرداخت اقساط توسط دولت، در روز موعد به بانک مرکزی مراجعه کنند. درحالی که این اوراق دراختیار شرکت های داخلی قرار نمی گیرد و این به معنای کم توجهی دولت محترم نسبت به شرکت های داخلی می باشد.

– قطعه ی سوم آزادراه تهران- شمال حد فاصل پل زنگوله – سه راهی دشت نظیر – شرکت دوو کره جنوبی با سرمایه گذاری یک میلیارد و سیصد میلیون دلار

– راه آهن اهواز-اصفهان – شرکت دایلیم کره جنوبی با سرمایه گذاری چهار میلیارد دلار

– سد مخزنی کارون ۲ – شرکت ک واتر کره جنوبی با سرمایه گذاری یک میلیارد و پانصد میلیون دلار

– ساختمان بیمارستان جدید علوم پزشکی شیراز – شرکت هیوندایی کره جنوبی

– خطوط ریلی تهران –همدان و قم –اراک –شرکت فروی دلو استاتو ایتالیا با سرمایه گذاری به ارزش سه میلیون و پانصد هزار یورو

انتظار دانشجویان انقلابی از سازمان بازرسی این است که موارد فوق را در اولویت بررسی قرار داده و در صورت مشاهده تخطی از قوانین و مصوبات، علاوه بر لغو قراردادها با مسئولین خاطی برخورد جدی صورت دهد تا شیوع ولنگاری مدیریتی در فضای اقتصادی کشور پایان پذیرد. در دو مورد اشاره شده مهمترین دلیل برای واگذاری پروژه ها به شرکت های خارجی، تامین منابع مالی پروژه ها عنوان می شود؛ زیرا در این گونه پروژه ها، توانمندی شرکت های داخلی به حدی است که نیازمندی فناورانه در آن دیده نمی شود و تنها نقد وارد بر توان داخلی، محدودیت آن ها در تجهیز منابع مالی است. این در حالی است که اخیرا بازار سرمایه کشور چند ابزار راهبردی را برای تجهیز منابع مالی از طریق بورس توسعه داده است. بر پایه این ابزارها که شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه و اوراق صکوک به ویژه اوراق استصناع است، منابع خرد و نیمه خرد مردمی می تواند در اختیار شرکت های توانمند داخلی قرار گیرد. فروش ۵ هزار میلیارد تومانی اوراق مشارکت نفتی در روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ که به گفته مسئولین سازمان بورس و اوراق بهادار، درکمتر از یک ساعت انجام شد، نشان‌دهنده کارایی بالای این نوع ابزارهای تأمین مالی و تمایل مردم به مشارکت در این زمینه است. در صورت عملیاتی شدن این راهبرد، شرکت های داخلی با ارایه تضامین مربوطه قادر خواهند بود نسبت به اجرای پروژه های ملی و زیربنایی اقدام نمایند و آحاد جامعه در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش ایفا نمایند.

بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران

محمدرضا قلی زاده

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: