در مراسم رونمایی از «گزارش تحولات و وضعیت جمعیت» مطرح شد:

تا سال ۱۴۳۰ جمعیت ۶۰ سال به بالا در ایران ۳۰ میلیون نفر خواهد بود/ پیش‌بینی جمعیت کشور تا سطح استان و به تفکیک مناطق شهری و روستایی

نکاتی کلیدی در سیاست‌های ابلاغی وجود دارد. با عنایت به مفاد سیاست‌های جمعیتی برای اولین‌بار در تدوین برنامه ششم بحث پیش‌بینی جمعیت کشور تا سطح استان و به تفکیک مناطق شهری و روستایی در دستور کار قرار گرفت. اکنون دوره‌ای طلایی برای صاحب‌نظران است که می‌توانیم دیدگاه‌ها را مطرح کنیم تا این دیدگاه‌ها در قوانین و برنامه ششم توسعه بروز و ظهور داشته باشند.

به گزارش عیارآنلاین، رییس گروه‌ جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران گفت: تا سال ۱۴۳۰ جمعیت سالخورده ایران افزایش می‌یابد که البته این مسأله وابسته به تغییرات باروری جاری نیست. رشد ۳ تا ۵ درصدی جمعیت سالمندان، جمعیت ۶۰ سال به بالا را تا ۱۴۳۰ به ۳۰ میلیون نفر می‌رساند.

مراسم رونمایی از گزارش تحولات و وضعیت جمعیت در جمهوری اسلامی ایران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. در ابتدای این مراسم دکتر ماها العداوی؛ نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد با اشاره به تحولات جمعیتی در ایران گفت: در حال حاضر، ایران جمعیت کثیری از جوانان دارد که می‌توانند منجر به اولین سود جمعیتی شوند.

او با اشاره به اهمیت وجود داده‌ها و تحلیل‌های مناسب برای اثرگذاری بر روی برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری جمعیتی ایران عنوان داشت: ایران دارای سیاست جمعیتی عمومی است که ۲ سال پیش توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و جنبه‌های کمی و کیفی جمعیت را به‌خوبی پوشش می‌دهد. باید برای پرکردن شکاف داده‌ها و تحلیل‌های مناسب از این داده‌ها برنامه عملیاتی مناسب تدوین کنیم و برای اثرگذاری این سیاست‌ها همکاری‌های بین بخشی تحقق یابد. مسایل جمعیتی قلب توسعه اجتماعی و اقتصادی است و نیاز به تحلیل‌های دقیق‌تر دارد.

در ادامه این مراسم، دکتر عادل آذر؛ رییس مرکز آمار ایران و رییس کمیته جمعیت برنامه ششم توسعه در سخنانی با عنوان گزارش فعالیت‌های شورای برنامه‌ریزی جمعیت برنامه ششم توسعه بیان داشت: بر تدوین برنامه ششم توسعه ساختاری پیچیده و در عین حال روشن حاکم بوده است. یک سال برنامه پنجم تمدید شد و در حال حاضر برنامه ششم فرآیند تدوین و تصویب را بین دولت و مجلس طی می‌کند. برنامه ششم توسعه چند شورای برنامه‌ریزی دارد که یکی از آن‌ها شورای برنامه‌ریزی جمعیت است.

خروجی کمیته‌ تکنیکی و کمیته ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی
او افزود: باید توجه داشته باشیم که مسأله جمعیت دو وجه دارد. یکی وجه تکنیکی، محاسباتی و فرمولی و دیگر این‌که اعداد باید منجر به سیاست و برنامه عملیاتی شوند. که این وجه به‌عنوان حکم برنامه و پیوست‌های برنامه ششم خواهد بود. ما شورای برنامه‌ریزی را تبدیل به دو کمیته کردیم. یکی کمیته تخصصی جمعیت که کمیته تکنیکی است و خروجی آن پیش‌بینی جمعیت تا سال ۱۴۰۰ است و دیگری کمیته ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که خروجی آن سیاست‌های جمعیتی است.

پیش‌بینی جمعیت کشور تا سطح استان و به تفکیک مناطق شهری و روستایی
آذر با بیان این‌که سیاست‌های ابلاغی جمعیت راهنمای عمل تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌هاست، خاطرنشان کرد: کمیته‌هایی در قالب سیاست‌های کلی جمعیت، جمع‌بندی را انجام دادند و اگر موضوعی خارج از این سیاست‌ها بود آن را کنار می‌گذاشتیم. نکاتی کلیدی در سیاست‌های ابلاغی وجود دارد. با عنایت به مفاد سیاست‌های جمعیتی برای اولین‌بار در تدوین برنامه ششم بحث پیش‌بینی جمعیت کشور تا سطح استان و به تفکیک مناطق شهری و روستایی در دستور کار قرار گرفت. اکنون دوره‌ای طلایی برای صاحب‌نظران است که می‌توانیم دیدگاه‌ها را مطرح کنیم تا این دیدگاه‌ها در قوانین و برنامه ششم توسعه بروز و ظهور داشته باشند.

رییس کمیته جمعیت برنامه ششم توسعه اظهار داشت: برخی از فعالیت‌های این کمیته عبارت بودند از ترسیم تصویر گذشته و حال، پیش‌بینی جمعیت تا سال ۱۴۰۰ به تفکیک مناطق شهری و روستایی و بر حسب سن و جنس و همچنین، راهبردها و سیاست‌های جمعیتی.

آمار وقایع حیاتی برای اتباع خارجی مقیم ایران تولید نمی‌شود
او در خصوص چالش‌های موجود گفت: ما آمارهای رسمی به روش سرشماری ثبتی مبنا نداریم. عدم آمار رسمی از مهاجرت‌ها و عدم سیاست‌های مشخص درباره مهاجرت‌های داخلی و خارجی از دیگر چالش‌های موجود است. همچنین، آمار وقایع حیاتی فقط برای جمعیت ایرانی تولید شده و برای اتباع خارجی مقیم ایران تولید نمی‌شود. عدم وجود سیاست‌های معین برای تقسیمات محدوده‌های سرزمینی نیز از دیگر چالش‌های موجود در این عرصه است.

نرخ رشد جمعیت در روستاها منفی است
آذر بیان داشت: غیر از سطح کلان، در سطح استان‌ها و نقاط شهری و روستایی هم پیش‌بینی جمعیت داشتیم و نکته جالب این است که بسیار با یکدیگر هم‌خوان بودند و همدیگر را تأیید می‌کردند. نرخ رشد جمعیت در روستاها منفی است، اما در شهرها به شدت بالا می‌رود. بخشی از این موضوع متأثر از سیاست‌های ایران است که روستاها را تبدیل به شهر می‌کند. براساس پیش‌بینی‌ها نرخ رشد جمعیت در استان‌هایی مانند سیستان‌وبلوچستان افزایشی است، اما در برخی از استان‌ها مانند اردبیل، ایلام، همدان، کرمانشاه و… به شدت کاهش خواهد داشت.

رییس کمیته جمعیت برنامه ششم توسعه اظهار داشت: خروجی کمیته راهبردها و سیاست‌ها عبارتست از افزایش آگاهی عمومی در خصوص عواقب کاهش سطح باروری پایین‌تر از سطح جانشینی، افزایش توان اقتصادی جوانان از طریق افزایش رشد اقتصادی، بازتوزیع افزایش جمعیت، تمرکز بر کاهش میانگین سن در اولین ازدواج به جای در نظر گرفتن جایزه تولد، افزایش آگاهی در خصوص عواقب تأخیر در سن ازدواج، افزایش پوشش بیمه زنان خانه‌دار و … . در واقع، این خروجی بیش از ۵۰ سیاست است که نتیجه آن این حکم در لایحه برنامه ششم است که: برای اجرای سیاست‌های کلی جمعیت تمام دستگاه‌ها مکلف هستند برنامه عملیاتی جامع مدیریت‌ مهاجرت و جمعیت را برای تحقق مفاد زیر اجرا کنند: حمایت از نهاد خانواده، افزایش باروری به بالاتر از سطح جانشینی، حمایت از زوج‌های نابارور، رفع موانع ازدواج، افزایش سطح جمعیت مناطق کم تراکم، مناطق مرزی و حاشیه خلیج فارس و دریای عمان براساس آمایش سرزمینی و حمایت از زوج‌های دارای فرزند.

به گزارش مهرخانه، در ادامه این مراسم، دکتر محمدجلال عباسی‌شوازی؛ رییس مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی کشور طی سخنانی گفت: پس از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت این دغدغه را داشتیم که این سیاست‌ها چگونه می‌تواند عملیاتی شود. قبل از آن سند جامعی در کشور وجود نداشت که مورد توافق باشد و وضعیت کشور را به درستی نشان دهد.

ضرورت شناخت عمیق از تحولات جمعیتی و واقع‌بینی
او خاطرنشان کرد: مسأله جمعیت مسأله‌ای چندبعدی است و ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، محیط‌زیست و… را دربرمی‌گیرد. همچنین، پویاست و هیچ‌گاه ایستایی ندارد. به همین دلیل، تغییرات سیاست‌های جمعیتی بر کاهش یا افزایش جمعیت اثر می‌گذارد. ما باید شناخت عمیقی از تحولات جمعیتی داشته باشیم. با اغراق در مورد کاهش آن، مشکل حل نمی‌شود. باید در برنامه‌ریزی واقع‌بینی داشته باشیم و بدانیم که با چه شرایطی می‌خواهیم نرخ باروری را به ۲٫۵ درصد برسانیم. هماهنگی بین بخشی و ارزیابی مستمر و همچنین استمرار برنامه‌ها نیز ضرورت دارد. تحولات جمعیتی به‌خصوص در مورد افزایش جمعیت در میان مدت و درازمدت اتفاق می‌افتد و باید برنامه‌هایی در طول زمان داشته باشیم.

عباسی‌شوازی با اشاره به این‌که این گزارش در ۸ فصل تهیه شده است، به پاره‌ای از پیشنهادهای سیاستی اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که وضعیت جمعیتی کشور در حال تغییر است، توجه به روندهای جدید و نوظهور جمعیت و توسعه ضروری است. اهداف برنامه‌های آینده جمعیت باید از تعداد و رشد جمعیت فراتر رود و هم‌گام با سیاست‌های کلی جمعیت این برنامه‌ها چندجانبه و جامع باشند و ابعاد مختلف جمعیت از جمله گروه‌های مختلف جمعیتی، اشتغال و نیازهای نوجوانان و جوانان، مهاجرت و حاشیه‌نشینی، سالمندی و کیفیت سلامت جامعه و غیره را شامل شوند.

میزان باروری کل از سال ۷۹ به پایین‌تر از سطح جانشینی رسید
رییس مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی کشور افزود: میزان باروری کل از سال ۷۹ به پایین‌تر از سطح جانشینی رسید. با این حال، سرعت کاهش باروری در دهه اخیر کند شده و سطح باروری بین ۱٫۸ و ۱٫۹ در نوسان بوده است. آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد نرخ باروری از ۱٫۸ در سال ۹۰ به ۱٫۹ در سال ۹۴ افزایش یافته است. تثبیت و تداوم باروری حدود سطح جانشینی مستلزم تسهیل شرایط ازدواج جوانان است. همچنین، اعمال برنامه‌هایی که فرزندآوری زوجین را تسهیل کند از اولویت‌های سیاست‌های جمعیتی است.

او خاطرنشان کرد: در حوزه خانواده‌ بررسی‌ها نشان می‌دهد در پاسخ به تحولات اجتماعی و اقتصادی معاصر، ابعاد رفتاری و نگرشی خانواده تغییرات چشمگیری را تجربه کرده است. روند افزایشی سن ازدواج، وقوع طلاق و مشکلات ناشی از تغییر در ترتیبات زندگی، از مسایل این حوزه است. ضمن اجتناب از تصمیم‌گیری‌های غیرعلمی و مطالعه‌نشده در سیاست‌گذاری‌های مربوط به مسایل خانواده، مداخلات سیاستی و اجرای قوانین حمایتی از خانواده و تلاش برای رفع موانع ازدواج، تسهیل ازدواج جوانان و تلاش برای تحکیم خانواده از موضوعات اساسی و مورد تأکید در سیاست‌های کلی جمعیت به بهبود وضعیت خانواده در کشور کمک می‌کند.

ابعاد آسیب‌زای بیکاری در ایران
عباسی‌شوازی بیان داشت: تحولات ساختار سنی جمعیت از جمله تورم جوانی جمعیت و افزایش جمعیت در سنین فعالیت (۱۵ تا ۶۴ سال) منجر به فرصت طلایی پنجره جمعیتی در دهه اخیر شده است. بهره‌گیری از این فرصت جمعیتی می‌تواند به افزایش تولید، بهره‌وری و پس‌انداز منجر شود و نتایج اقتصادی ارزشمندی را برای کشور به دنبال داشته باشد. در حال حاضر بیکاری یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد ایران به‌شمار می‌رود. ساختار جوان بیکاران کشور (بیش از ۷۰ درصد بیکاران کشور زیر ۳۰ سال سن دارند) و بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از ابعاد آسیب‌زای بیکاری در ایران محسوب می‌شود. با وجود مشکل بیکاری و عرضه بالای نیروی کار در کشور، با این حال بازار کار با کمبود نیروی کار ماهر و ورزیده مواجه است. ارایه برنامه‌های آموزشی که بتواند مهارت نیروی کار را بالا ببرد، تأثیر قابل توجهی بر بهره‌گیری از فرصت طلایی و رونق اقتصادی کشور خواهد داشت.

رییس مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی کشور در ادامه گفت: یکی از وضعیت‌های جمعیت کشور ما در آینده، سالخوردگی جمعیت است. این پدیده که از پیامدهای درازمدت افزایش امید به زندگی و تغییر ساختار سنی است، امری اجتناب‌ناپذیر است. هرچند اکنون درصد جمعیت سالمند در ایران اندک است، ولی توجه به حجم و تعداد جمعیت ۶۵ ساله و بالاتر در سال‌های آتی بایستی مدنظر برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران به ویژه حوزه سلامت و تأمین اجتماعی کشور باشد.

ارتباط محیط زیست و جمعیت
او اظهار داشت: محدودیت منابع، کاهش میزان‌های بارش و افرایش برداشت از منابع آب زیرزمینی، افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی، افزایش روند فرسایش و آلودگی خاک، افزایش کلان‌شهرها، تراکم جمعیتی، کمبود مسکن و ترافیک از جمله چالش‌های وضعیت محیط‌زیست کشور است. عدم توجه به شاخص‌های کلان کشور چه به لحاظ اقتصادی و چه زیست‌محیطی در برنامه‌ریزی‌های جمعیتی، زمینه تشدید مشکلات و تهدیدات زیست‌محیطی را فراهم می‌کند. تهیه برنامه اقدام برای جمعیت و محیط‌زیست و همکاری نهادهای مختلف سیاست‌گذاری، قانونی و اجرایی برای دستیابی به هدف تضمین پایداری محیط‌زیست، پیشنهاد می‌شود.

تأثیر مهاجرت بر تحولات جمعیتی
عباسی‌شوازی در رابطه با تأثیر مهاجرت بر تحولات جمعیتی گفت: تحولات باروری و مرگ‌ومیر در دهه‌های اخیر در تغییرات رشد و ساخت جمعیت تأثیر به‌سزایی داشته است، ولی آینده جمعیت در ایران متأثر از مهاجرت نیز خواهد بود. سالانه به‌طور میانگین حدود یک میلیون نفر در داخل مرزهای ایران جابه‌جا می‌شوند. نابرابری اقتصادی و اجتماعی در نقاط مختلف کشور، الگو و میزان مهاجرت در کشور را تحت‌تأثیر قرار داده است. اتخاذ سیاست‌هایی مانند توسعه و تقویت شهرهای واسط، توسعه مناسب مناطق روستایی و کم‌جمعیت می‌تواند در بازتوزیع مناسب جمعیت مؤثر باشد. همچنین حضور مهاجرین بین‌المللی به‌ویژه مهاجرین افغانستانی در سه دهه گذشته در ایران، مسایل نوظهوری را در جامعه ایجاد کرده است. بازگشت این مهاجران از یک‌سو و تداوم حضور آن‌ها در ایران از دیگر سو، اثرات قابل توجهی بر توسعه اجتماعی و اقتصادی جامعه خواهد داشت. همچنین مهاجرت ایرانیان به‌ویژه افراد متخصص به خارج از کشور در سال‌های اخیر روندی پرشتاب به خود گرفته است.

جمعیت زمانی عامل توسعه است که اقتصاد هم‌پای رشد جمعیت جلو برود
به گزارش مهرخانه، در ادامه این مراسم دکتر غلامعلی فرجادی؛ معاون پژوهشی مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی طی سخنانی گفت: جمعیت هم می‌تواند عامل و هم مانع توسعه باشد. واقع‌بینی در این زمینه بسیار اهمیت دارد؛ زیرا می‌بینیم کشورهایی هستند که جمعیت در حال رشد زیادی دارند، اما روزبه‌روز بیشتر در فقر فرو می‌روند. جمعیت زمانی عامل توسعه است که اقتصاد هم‌پای رشد جمعیت جلو برود. در غیر این صورت، مانع توسعه می‌شود و فقط گسترش می‌یابد.

یک‌چهارم جمعیت ۱۵ تا ۲۹ سال بیکار هستند
او با اشاره به این‌که در تحلیل جمعیت، تحلیل نرخ مشارکت اقتصادی مهم است، اظهار داشت: سال ۹۴ نرخ مشارکت اقتصادی ۳۷٫۷ اعلام شد. از سال ۸۵ تا ۹۴ این نرخ از ۴۰ درصد به ۳۷ درصد رسید. پیش‌بینی این بود که سالانه ۷۰۰ هزار نفر به جمعیت فعال اضافه می‌شود، اما رشد جمعیت فعال اقتصادی در این مقطع بسیار کم بود. نرخ مشارکت اقتصادی در مردان ۶۲ درصد و در زنان ۱۲ درصد است. در مورد مردان تفاوت زیادی با سایر کشورها نداریم، اما نرخ مشارکت اقتصادی زنان ایران نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است. در واقع، علت اصلی پایین‌بودن نرخ مشارکت کل، به دلیل پایین‌بودن نرخ مشارکت زنان است.

فرجادی خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری در کل ۱۱٫۵ درصد است. البته برخی برداشت‌ها این است که ممکن است این نرخ بیشتر باشد. در مورد زنان، نرخ بیکاری دو برابر زنان و نزدیک ۲۰ درصد است. بیکاری در نقاط شهری ۱۲ و در نقاط روستایی ۹ درصد است. یک‌چهارم جمعیت ۱۵ تا ۲۹ سال که تازه می‌خواهند دارای شغل شوند، بیکار هستند. نرخ بیکاری مردان تحصیل‌کرده ۱۱ درصد و نرخ بیکاری زنان تحصیل‌کرده ۲۳ درصد است. بالاترین نرخ بیکاری برای جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال با ۲۵ درصد است. نرخ بیکاری در میان زنان ۱۵ تا ۲۹ سال نیز ۴۰ درصد است.

روش‌های بالا بردن نرخ مشارکت اقتصادی زنان
او عنوان داشت: نابرابری استانی هم در مورد نرخ بیکاری هم نرخ مشارکت بسیار زیاد است که این رقم در برخی استان‌ها ۱۷ درصد و در برخی استان‌ها ۶ درصد است. یکی از مشکلات ما این است که پیوند کافی بین بازارکار و نظام آموزشی برقرار نیست. از سوی دیگر، ما باید نرخ مشارکت اقتصادی زنان را بالا ببریم که این کار از طریق فراهم‌کردن زمینه‌های مشارکت بیشتر زنان در بازار کار از طریق اصلاح‌ نگرش‌های فرهنگی و اجتماعی در محیط‌های کسب‌وکار و حمایت از صنایع کوچکی که توسط زنان در بخش غیررسمی اداره می‌شود، امکان‌پذیر است.

امید به زندگی در ایران ۷۵ سال است
به گزارش مهرخانه، در ادامه این مراسم دکتر مجید کوششی؛ رییس گروه‌ جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران به ایراد سخنانی پرداخت. او گفت: طی ۵۰ سال گذشته فعالیت‌های خوبی جهت کاهش مرگ‌ومیر به‌خصوص مرگ کودکان زیر ۵ سال انجام گرفته است. قبل از دهه ۳۰ از هر هزار مولود بیش از ۳۰۰ نفر از آن‌ها یک سالگی خود را نمی‌دیدند تا این‌که در دهه ۳۰ این مسأله کاهش یافت و کاهش تندتر این نرخ در دهه ۷۰ بود. در سال ۹۰ از هر هزار نفر مولود ۲۰ نفر یک‌سالگی خود را نمی‌دیدند که طی سال‌های اخیر به ۱۵ در هزار رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد امید به زندگی افزایش پیدا کرده است. امید به زندگی در سال ۹۰، ۷۲ سال بود که اکنون به ۷۵ سال رسیده است.

او افزود: این آمار به طور قابل توجهی به کشورهایی که شاخص توسعه انسانی آ‌ن‌ها بالاست، نزدیک می‌شود. البته هنوز با کشورهای اروپای غربی، ژاپن و آمریکای شمالی فاصله داریم که در آینده نزدیک به آن‌ها می‌رسیم. مهم‌ترین بخش اختلاف ما با این کشورها به دلیل رشد اقتصادی پایین و درآمد سرانه کم است.

۴۰ درصد فوت‌ها در افراد ۱۵ تا ۴۹ سال حاصل حوادث غیرعمد، سوانح ترافیکی و جاده‌ای است
کوششی اظهار داشت: به محض عبور از سن کودکی، علت مرگ بیشتر به سمت افزایش مرگ‌های ناشی از حوادث غیرعمد به‌خصوص سوانح ترافیکی و جاده‌ای می‌رود، اما در کودکان زیر ۵ سال بیماری‌های ناشی از ناهنجاری‌های مادرزادی بیشتر منجر به مرگ می‌شود. ۴۰ درصد فوت‌ها در افراد ۱۵ تا ۴۹ سال حاصل حوادث غیرعمد، سوانح ترافیکی و جاده‌ای است. یک‌چهارم فوت‌های زنان هم در این سن به دلیل سوانح ترافیکی و جاده‌ای است. در سن‌های بالاتر علل مرگ بیشتر به بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان‌ها برمی‌گردد. در کنار تلاش برای کاهش مرگ کودکان، باید کار بیشتری در مورد علل مرگ بزرگسالان انجام گیرد تا بتوانیم عواملی را که قابل کنترل است، تغییر دهیم.

تا سال ۱۴۳۰ جمعیت ۶۰ سال به بالا در ایران ۳۰ میلیون نفر خواهد بود
او با اشاره به این‌که لازم است تمرکز بیشتری بر بیماری‌ها و علل مرگ شود، بیان داشت: مهم است که به رشد جمعیت و تعداد سالمندان توجه کنیم؛ چون در آینده جمعیت سالمندان افزایش می‌یابد. توجه به تفاوت‌های استانی و سن و جنس به وضعیت بهداشت و سلامت کمک می‌کند. در زمینه بهداشت و سلامت وضعیت نسبتاً خوبی داریم، اما کار زیادی برای رسیدن به وضعیت مطلوب وجود دارد. تا سال ۱۴۳۰ جمعیت سالخورده ایران افزایش می‌یابد که البته این موضوع وابسته به تغییرات باروری جاری نیست. رشد ۳ تا ۵ درصدی جمعیت سالمندان جمعیت ۶۰ سال به بالا را تا ۱۴۳۰ به ۳۰ میلیون نفر می‌رساند. همه کشورهایی که گذار جمعیتی داشتند این وضعیت را تجربه کردند. ما باید از فرصتی که در حال حاضر داریم استفاده کنیم وگرنه با شرایط سختی در آینده مواجه خواهیم بود که به دلیل شرایط سخت اقتصادی حال حاضر به‌وجود می‌آید.

کوششی گفت: هر رفتار اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تحت‌تأثیر ساختار سنی خواهد بود و باید این مسأله را جدی گرفت. ما ۳۰ سال فرصت داریم تا بتوانیم ظرفیت پنجره جمعیتی را بالا ببریم. بی‌توجهی به سرمایه انسانی می‌تواند آینده اقتصاد و رفاه گروه‌های مختلف جمعیتی را تحت‌تأثیر قرار دهد. شتاب رشد جمعیت سالمندان تا ۱۴۳۰ و آرام گرفتن این رشد را از دهه ۱۴۴۰ خواهیم داشت. اگر از فرصت کنونی استفاده نکنیم، فقر مهم‌ترین خطر مرحله دوم سود جمعیتی است.

آرمان‌های توسعه پایدار
سخنران پایانی این مراسم جری لوئیس؛ نماینده سازمان ملل در ایران بود. او در ابتدای سخنان خود گفت: ایران دستاوردهای خوبی در زمینه رشد شاخص‌های انسانی، تحصیلات بالا، امید به زندگی و … داشته است، اما در پنجره جمعیتی با تورم جوانی جمعیت روبه‌رو هستیم که پتانسیلی برای رشد شاخص‌های انسانی است و می‌تواند به بهترین صورت برای آرمان‌های توسعه پایدار استفاده شود که برخی از این آرمان‌ها عبارت‌اند از کاهش فقر، سلامت، آموزش برای همه و برابری جنسیتی.

او افزود: ۱۸ آژانس سازمان ملل فعال هستند تا به دولت ایران برای رسیدن به آرمان‌های توسعه پایدار کمک کنند. شعار صندوق جمعیت سازمان ملل این است: هر بارداری خواسته، هر زایمان ایمن و برآورده شدن خواسته‌های جوانان.

 منبع: مهرخانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: