۲۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۹

رقابت تخریبی مشکل اصلی در صادرات سیمان

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت گفت: تولیدکنندگان درخواست های خود را باید به این وزارتخانه گزارش دهند تا نسبت به آن چاره اندیشی شود و دولت در امر صادرات موانع را برطرف می کند.

به گزارش عیارآنلاین، مجتبی خسروتاج روز دوشنبه در نشستی خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره نقش وزارت صنعت در برابر تولیدکنندگان بخش هایی همچون سیمان، کاشی، سرامیک و فولادسازان که با انبارهای مملو از کالا روبرو هستند، افزود: دولت ها در بخش تولید نخستین نقش خود را با تدوین قوانین و مقررات ایفا می کنند تا بستری مناسب برای رشد تولید فراهم کنند.
وی افزود: در دوران تحریم دشواری هایی بر سر توسعه مناسبات بین المللی وجود داشت اما امروز فضای خارج از کشور برای گسترش همکاری ها فراهم است؛ در حقیقت بستری آماده برای توسعه روابط برون مرزی در زمینه صادرات و واردات مهیا شده است.
خسروتاج خاطرنشان ساخت: وظیفه وزارت صنعت در شرایط کنونی رفع موانعی است که بخش خصوصی برای صادرات با آن روبرو شده و از انتقال موارد در این ارتباط استقبال می کنیم.

** رقابت تخریبی مشکل اصلی در صادرات سیمان
وی اضافه کرد: صنعت سیمان امروز توسط بخش خصوصی اداره می شود و مشکل صادرات آنها مربوط به تشکل آنهاست زیرا اعضای این تشکل در عرصه خارج از کشور به جای رقابت هوشیارانه، جنبه تخریبی را در بازار یکی از کشورهای منطقه در پیش گرفتند.
قایم مقام وزیر صنعت در امور تجارت گفت: تعدادی از کارخانه های سیمان در بازار کشور مربوطه(عراق) آنقدر نرخ فروش را پایین آوردند که این کشور به دیوار تعرفه متوسل شد و به این ترتیب مانعی برای دیگر صادرکنندگان به وجود آمد.
وی تاکید کرد: دولت برخلاف اخبار منتشر شده، انحصاری برای صادرات به کشوری خاص تعریف نکرده است، بلکه تشکل ذیربط می تواند شرایط فعالیت در بازار یک کشور را تعریف کند و براساس آن صادرات انجام شود.
خسروتاج افزود: برپایه نشست مشترک در تشکل ذیربط(انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان) مقرر شد هفت تا هشت کارخانه سیمان در غرب کشور بازار عراق را پوشش دهند و به همین ترتیب در دیگر نقاط کشور واحدهای تولیدی با توجه به مسافت، نسبت به حضور در بازار کشور هدف حاضر شوند.
این مقام مسئول تصریح کرد: دولت در جایی وارد عمل می شود که بخش خصوصی قادر به فعالیت نباشد، در غیر این صورت این تشکل ها هستند که شیوه حضور در بازار را باید تعریف کنند.
وی گفت: امروز روسیه به منزله یک بازار هدف در برابر صادرکنندگان ایرانی قرار دارد؛ چگونگی حضور، نوع کالا، تدوام صادرات و … باید با برنامه ریزی اصولی پیاده شود و از هرگونه حرکت تخریبی توسط صادرکنندگان باید به شکل جدی جلوگیری شود.
به گزارش ایرنا، پیش از این «عبدالرضا شیخان» دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفته بود، شرایط نامناسب امنیتی کشورهای منطقه نقش بسزایی در افت حدود ۲۰ درصدی صادرات سیمان و کلینکر ایران در سال گذشته داشت و سبب شد صادرات این بخش در سال ۹۴ به بیش از ۱۵ میلیون تن برسد.
وی افزود: سال ۱۳۹۳ مجموع صادرات سیمان و کلینکر ایران به رقم ۱۸٫۵ میلیون تن رسید که حدود ۶۰ درصد صادرات به عراق انجام شد.
براساس گزارش های منتشر شده، عراق سال گذشته تعرفه واردات سیمان به این کشور را از چهار دلار برای هر تن به ۱۳ دلار رساند و امسال نیز پس از چند مرحله افزایش به ۷۲ دلار برای هر تن افزایش داده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: