رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اعلام کرد:

کد رهگیری سیگار از دو ماه آینده اجرایی می شود/ فروش محصولات دخانی صرفا از طریق واحدهای مجاز

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور گفت: مطابق قانون از ابتدای مردادماه فروش محصولات دخانی صرفا از طریق واحدهای صنفی تحت پوشش ۳ اتحادیه سوپرمارکت، خوار بار و سقط فروشان امکان پذیر است و تحویل سیگار به خرده فروشان فاقد مجوز قطع می شود.

به گزارش عیارآنلاین، « علی اصغر رمزی » در نشست خبری با بیان اینکه سیگار به‌عنوان نخستین کالایی که کد رهگیری روی آن نصب می‌شود افزود: از یک ماه پیش دستورالعمل ایجاد کد رهگیری سیگار به واحدهای تولیدکننده و واردکننده ابلاغ شده و پیش‌بینی ما این است که از دو ماه آینده اجرایی شود.
وی با اشاره به چگونگی عرضه سیگار توسط واحدهای صنفی معتبر یادآور شد:‌ مجوز فروش سیگار محدود به ۳ اتحادیه صنفی در بخش خرده‌فروشی شده است و  از ابتدای مردادماه تنها خرده‌فروشان بخش سوپرمارکت‌داران، خواروبارفروشان و سقط‌فروشان امکان عرضه این محصول را به صورت قانونی خواهند داشت.
رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در خصوص وضعیت مبارزه با قاچاق سیگار به کشور گفت: اصلاح سیستم توزیع سیگار در دستور کار است و به واحدهایی که می‌توانند مجوز خرده‌فروشی را دریافت کنند شرایط دریافت این مجوز اعلام شده است.
رمزی در ادامه افزود: واحدهای تولیدی یا توزیعی  در صورتی که سیگار را به واحدهای بدون مجوز بفروشند مجوزهای آنها  نیز باطل می‌شود و همچنین واحدهای خرده‌فروشی نیز باید پروانه خود را تا ابتدای مرداد ماه از طریق سامانه دریافت کنند.
وی در ادامه سخنان خود به  آمار واردات  کشور اشاره کرد و  گفت: در سال ۹۱، ۱۴ میلیارد نخ سیگار به کشور وارد می‌شد که هم  اکنون در حال افزایش تولید در داخل کشور هستیم  و  بیش از ۸۰ درصد از برنامه‌هایی که در این خصوص برنامه ریزی کرده ایم در حال اجرایی شدن است.
به گفته رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور ؛‌ از ۱۹ فروردین یک واحد خارجی راه‌اندازی شده است  ضمن اینکه  ۳ واحد نیز تکمیل و به زودی راه‌اندازی خواهند شد  که همگی از سطح واردات خواهند کاست .
وی افزایش تعرفه واردات سیگار  را منجر به  افزایش واردات غیررسمی دانست که اصلاح آن در حال پیگیری است.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: