۱۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۵
مدیرعامل توانیر :

جلوگیری از خاموشی های ناخواسته نیاز به همراهی مردم دارد

مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: سه هزار و ۲۰۰ مگاوات صرفه جویی در مصرف برق در اوج بار از سوی مردم پیش بینی می شود، اما کماکان برای جلوگیری از خاموشی های ناخواسته به همراهی آحاد جامعه نیازمندیم.

به گزارش عیارآنلاین، «آرش کردی» عصر امروز (سه شنبه) در نشستی خبری در جمع خبرنگاران افزود: مصرف برق کشور از مرز ۵۱ هزار مگاوات در روز شنبه هفته جاری (۱۲ تیرماه) گذشت،بنابراین اینک همه نیروگاه های کشور اعم از حرارتی، اتمی، برقابی، نیروگاه های کوچک و … و شبکه انتقال برق در آمادگی کامل بسر می برند.
به گفته این مقام مسئول، نکته اساسی در این شرایط مدیریت مصرف برق است و بویژه از مردم تقاضا می شود تا با پرهیز از مصارف غیرضروری در ساعت های اوج مصرف (ساعت های ۱۲ تا ۱۶) به یاری صنعت برق بشتابند.

** سهم بالای وسایل سرمایشی در مصرف برق
وی گفت: عمده مصرف برق در فصل تابستان ناشی از بار سرمایشی است و از مجموع ۵۱ هزار مگاوات پیک بار ثبت شده تا این زمان از سال، فقط ۱۸ هزار مگاوات آن مربوط به سرمایش بود.
کردی خاطرنشان کرد: ظرفیت و قابلیت بسیار خوبی برای مدیریت مصرف برق و عبور از پیک بار که مطابق پیش بینی مرکز کنترل صنعت برق( دیسپاچینگ ) کشور تا ۵۳ هزار مگاوات برآورد می شود، وجود دارد.
وی گفت: روزهای گذشته همراهی و همکاری بسیار خوب صنایع و بخش کشاورزی در کنار مشترکان خانگی برای مدیریت مصرف را شاهد بودیم و امسال پیش بینی می شود با همکاری آحاد مردم بتوانیم حداقل سه هزار و ۲۰۰ مگاوات صرفه جویی در مصرف برق داشته باشیم.
مدیرعامل توانیر تصریح کرد: میزان صرفه جویی می تواند برابر با ساخت چهار هزار مگاوات نیروگاه جدید شکل گیرد که به حداقل سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.
وی گفت: مدیریت مصرف برق مقوله ای است که در همه کشورهای جهان بویژه ملل پیشرفته و صنعتی به مورد اجرا گذاشته می شود و کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ میلادی افزون بر ۶ هزار مگاوات صرف جویی در اوج بار را به ثبت رساند.
کردی یادآور شد: خاموشی هایی که برخی اوقات در بعضی نقاط مشاهده می شود، ناشی از حوادث قهری شبکه و غیرقابل اجتناب است که با افزایش بار شبکه و دمای محیط رابطه مستقیم دارد.
وی پیش بینی کرد: مطابق سال های گذشته، اوج مصرف برق در مرداد ماه اتفاق می افتد، اما مردم باید کماکان به مدیریت مصرف پرداخته و با صنعت برق کشور همراهی کنند.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ۱۰ درصد مدیریت مصرف در بحث وسایل سرمایشی، صرفه جویی دست کم یکهزار و ۸۰۰ مگاواتی را به دنبال خواهد داشت و علاوه بر آن احتمال آسیب دیدگی تجهیزات و در پی آن احتمال خاموشی های ناخواسته را به حداقل خواهد رساند.
به گزارش ایرنا، اوج بار مصرفی برق تابستان ۱۳۹۴ با افزایش سه هزار مگاواتی نسبت به سال قبل از آن به ۵۰ هزار و ۱۷۷ مگاوات رسیده بود.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: