۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۱
مولاوردی تأکید کرد:

ضرورت مشارکت تمام ارکان نظام برای تحقق سیاست‌های کلی جمعیت

درصورتی‌که در بسیاری از کشورها مسئولیت مهار زاد و ولد از مردان به زنان منتقل می‌شود، در افزایش زاد و ولد هم این اتفاق می‌افتد؛ درحالی‌که مشارکت زنان و مردان به تحقق اهداف جمعیتی کمک می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: برای تحقق کامل سیاست‌های کلی جمعیت که واقع‌بینانه تنظیم شده، نیاز به برنامه‌ریزی جامع و تقسیم کار ملی داریم. دستگاه‌های مختلف انجام وظایف خود را در این زمینه شروع کرده‌اند، اما کافی نیست و به مشارکت تمام قوا و ارکان نظام برای تحقق این سیاست‌ها نیاز داریم.

مراسم رونمایی از گزارش تحولات و وضعیت جمعیت در جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم شهیندخت مولاوردی؛ معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده طی سخنانی گفت: برای تحقق سیاست‌های کلی ابلاغی جمعیت نیاز به الزاماتی داریم و باید به چالش‌های موجود در این مسیر توجه کنیم. در واقع، اگر می‌خواهیم این سیاست‌ها تحقق یابد، نیاز به مقدماتی داریم.

او با اشاره به این‌که جمعیت و ترکیب سنی و جنسی آن از عوامل سنجش قدرت و اقتدار دولت‌هاست، اظهار داشت: این جمعیت زمانی می‌تواند در تولید ثروت و اقتدار ملی تأثیر بگذارد که متناسب با حوزه‌های اقتصادی باشد وگرنه نرخ بالای رشد جمعیت، زمینه‌ای برای چالش‌های راهبردی خواهد بود و اقتدار و امنیت کشور را با چالش مواجه می‌کند.

مولاوردی افزود: برای تحقق کامل سیاست‌های کلی جمعیت که واقع‌بینانه تنظیم شده، نیاز به برنامه‌ریزی جامع و تقسیم کار ملی داریم. دستگاه‌های مختلف انجام وظایف خود را در این زمینه شروع کرده‌اند، اما کافی نیست و به مشارکت تمام قوا و ارکان نظام برای تحقق این سیاست‌ها نیاز داریم. نکته اساسی رصد مستمر این برنامه‌‌هاست که هنوز این اتفاق نیفتاده است. در حال حاضر صرفاً متولی اصلی این موضوع وزارت بهداشت است، اما نیاز به هماهنگی و تقسیم کار ملی داریم.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: برخلاف ادعای برخی که می‌گویند مسأله جمعیت از برنامه ششم توسعه حذف شده، اما این‌طور نیست و در لایحه احکام جابه‌جا شده و به سند برنامه ششم منتقل و به تفصیل راه‌کارهای آن آورده شده است. کارشناسان بر این باورند که در تدوین برنامه‌ها باید از شتاب‌زدگی و سیاست‌زدگی پرهیز شود. همچنین استفاده از تجارب دیگر کشورها و آمایش سرزمینی نیز اهمیت دارد. از سوی دیگر، نباید در مسأله جمعیت از رکود اقتصادی و بیکاری غفلت کنیم.

او در پایان گفت: درصورتی‌که در بسیاری از کشورها مسئولیت مهار زاد و ولد از مردان به زنان منتقل می‌شود، در افزایش زاد و ولد هم این اتفاق می‌افتد؛ درحالی‌که مشارکت زنان و مردان به تحقق اهداف جمعیتی کمک می‌کند.

 منبع: مهرخانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: