۱۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۲

اجرای طرح های توسعه ۶ حوزه معدنی از سوی ایمیدرو

طرح های توسعه ۶ حوزه مهم معدنی شامل تیتانیوم، طلا، سرب و روی، سنگ آهن، زغال سنگ و عناصر نادر خاکی از سوی ایمیدرو در حال اجراست.

به گزارش عیارآنلاین، امیر علی طاهر زاده مدیر معادن ایمیدرو با بیان این مطلب و با اشاره به نقش اساسی بخش معدن در اشتغال زایی، محرومیت زدایی، توسعه پایدار و شکوفایی سایر بخش های اقتصادی کشور اظهار داشت: ایمیدرو با توجه به مزیت های غیر قابل انکار بخش معدن از قبیل وجود ذخایر غنی فلزی و غیرفلزی، ذخایر فراوان انرژی، رشد مستمر تقاضای داخلی و بین المللی برای محصولات صنایع معدنی، نیروی کار فراوان و دسترسی به آب های آزاد، برنامه های مختلفی را برای توسعه این بخش در نظر گرفته تا بتواند این نقش را به واقعیت نزدیک تر سازد وی ادامه داد: برای این منظور، ایمیدرو انجام عملیات اکتشافی با هدف تداوم تامین مواد اولیه واحدهای فعلی و برنامه ریزی شده، تامین زیرساخت های مورد نیاز از قبیل آب، برق، گاز ، اسکله و راه آهن را برای بالا بردن رقابت پذیری، استفاده از توان فنی و مالی بخش خصوصی و جذب سرمایه های خارجی، توجه به امر بومی سازی تکنولوژی و استفاده از روش های نوین، تقویت صندوق بیمه فعالیت های معدنی و ارتباط موثر با انجمن ها و تشکل های صنفی مورد توجه قرار داده است.
مدیر معادن ایمیدرو با اشاره به اقدامات توسعه ای بخش معدن، گفت: از جمله طرح های در حال اجرا، طرح تولید کنسانتره اکسید تیتانیوم به ظرفیت ۱۳۰ هزار تن و سرباره اکسید تیتانیوم به ظرفیت ۷۰ هزار تن با سرمایه گذاری حدود ۵ هزار میلیارد ریال است. اجرای طرح مذکور، اشتغال زایی ۴۰۰ نفر را در پی خواهد داشت و با توجه به آزمایش های راه اندازی صورت گرفته، پیش بینی می شود طرح در سال جاری افتتاح شود.
وی ادامه داد: با توجه به اکتشافات انجام شده در معدن طلای زرشوران و در راستای افزایش ظرفیت تولید طلای کشور، فرایند اجرایی فاز توسعه مجتمع طلای زرشوران با برآورد اعتبار یک هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال آغاز شده که می تواند باعث افزایش تولید حدود ۲ تنی شمش طلا در سال شود. با اجرای طرح مذکور،۱۴۰ نفر وارد اشتغال مستقیم خواهند شد.
طاهر زاده طرح توسعه معدن سرب و روی  مهدی آباد را از دیگر طرح های توسعه ای ایمیدرو بر شمرد و توضیح داد: این معدن از جمله معادن بزرگ سرب و روی در کلاس جهانی بوده و در سال گذشته، فراخوان بین‌المللی جذب سرمایه گذار معدن برای آماده سازی، استخراج معدن و ساخت کارخانه های کنسانتره یا معادل آن به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در دستور کار قرار گرفت. علاوه بر این، با توجه به ظرفیت باریت معدن مذکور، جذب سرمایه گذار به منظور فرآوری باریت تا ۵۰۰ هزار تن کانسنگ خام ورودی، صورت پذیرفته که علاوه بر تامین نیاز داخل صنعت نفت، امکان صادرات محصول تولیدی به کشورهای حوزه خلیج فارس را فراهم می سازد.
وی افزود: در بخش زغال سنگ، طرح احداث کارخانه زغال شویی سوادکوه با هدف دستیابی به کارایی بالاتر، کاهش هزینه های تولید، رفع موانع و مشکلات موجود در کارخانه فعلی شرکت البرز مرکزی و تامین بخشی از زغال سنگ مورد نیاز واحدهای کک سازی و همچنین توسعه پایدار و بهینه سازی انرژی، با ظرفیت تولید  ۳۵۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ و با سرمایه گذاری حدود ۴۵۰ میلیارد ریال به زودی به بهره برداری خواهد رسید.
به گفته مدیر معادن ایمیدرو، همچنین استفاده توان بخش خصوصی به منظور تجهیز معادن و استفاده حداکثری از پتانسیل های زغال سنگ ناحیه طبس، معدن خُمرود و … در قالب قراردادهای فراخوان جذب سرمایه گذار در دست انجام است.
طاهر زاده با بیان اینکه ایمیدرو در راستای طرح جامع فولاد کشور و ضرورت تسریع در تامین ماده اولیه واحدهای فولادی و جلوگیری از خام فروشی، بهره گیری از توان مالی و فنی بخش خصوصی در بهره برداری و  اجرای کارخانه های فرآوری مواد معدنی را در دستور کار قرار داده است، تصریح کرد: از مهمترین دستاوردهای صورت گرفته در حوزه سنگ آهن، برنامه ریزی لازم برای سرمایه گذاری و مشارکت در تولید ۱۷٫۵ میلیون تن کنسانتره و ۱۵ میلیون تن گندله در منطقه سنگان در قالب عقد قرارداد سرمایه گذاری یا مشارکت است که پیش بینی می شود یک طرح گندله ۵ میلیون تنی در سال جاری راه اندازی و در سال آتی نیز طرح  ۲٫۵ میلیون تن کنسانتره و ۷٫۵ میلیون تنی گندله به ظرفیت تولید این ماده معدنی کشور اضافه شود.
وی ادامه داد: همچنین با استفاده از توان بخش خصوصی ۳ طرح دیگر سنگ آهنی شامل «استخراج و فروش از معادن سنگ آهن گل گهر و جلال آباد»، «فرآوری سنگ آهن کم عیار هماتیتی معدن جلال آباد به ظرفیت سالانه  ۶۲۰ هزارتن کنسانتره پرعیار با اشتغال زایی حدود ۱۵۰ نفر و سرمایه گذاری حدود یک هزار میلیارد ریال»، «اعلام برنده طرح استفاده از ذخایر کم عیار هماتیتی معادن ناحیه ایران مرکزی » اجرایی شده است.
مدیر معادن ایمیدرو خاطر نشان ساخت: در بخش عناصر نادر خاکی نیز ایمیدرو مطالعات فرآوری این نوع عناصر ارزشمند را بر پایه ظرفیت های موجود در ایران مرکزی انجام داده که به موفقیت هایی در تولید شمش های عناصر نادر خاکی “میش متال” در مقیاس آزمایشگاهی دست یافته است.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: