معاون وزیرصنعت،معدن و تجارت:

گزارش قطعی از عرضه قطعات وارداتی توسط قطعه‌سازان نداشته‌ایم

معاون وزیر صنعت در امور صنایع گفت: گزارش قطعی و مستندی در مورد عرضه قطعات وارداتی به جای تولیدات داخلی توسط شرکت‌های قطعه‌ساز نداشته‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین، محسن صالحی‌نیا در پاسخ به این سوال که قطعه‌سازان بیشتر به سمت واردات قطعات تمایل پیدا کرده‌اند، شما در این مورد چه اطلاعاتی دارید؟‌ گفت: من گزارش مستند و قطعی در مورد حرکت قطعه‌سازان به سمت واردات قطعات و عرضه آن به خودروسازان نشنیده‌ام، هر چند این موضوع برای ما بسیار مهم است.

وی افزود: در حقوق و عوارض اعلامی به گمرک،‌ میزان ساخت داخل و تحقق آن در واحدهای تولیدی توسط شرکت‌های مهندسی مشاور مورد تأئید وزارت صنعت پیگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: ایران‌‌ خودرو و سایپا برای تأمین قطعات مصرفی در خط تولید، هیچ وقت از قراردادهای خود با قطعه‌سازان عدول نکرده‌اند.

صالحی‌نیا در واکنش به این مسئله که قطعه‌سازان برای کاهش قیمت تمام شده تولید خود اقدام به واردات قطعات می‌کنند،‌ گفت: در یک مقطع زمانی این‌ مسئله مطرح شد، ممکن است دو یا سه درصد اتفاق افتاده باشد و من نمی‌توانم بروز این اتفاق را ۱۰۰ درصد رد کنم، ولی رسالت شرکت‌های طراحی و مهندسی تأمین خودروسازان این است که قطعات را از داخل تأمین کنند.

وی اظهار داشت: ممکن است این مسئله در حد کوچکی اتفاق بیفتد، مثلاً به دلیل عدم تأمین مواد خاص یا مشکلات تأمین ابزار و دانش، قطعه‌سازی به سراغ واردات رفته باشد، ولی این به معنی گسترده بودن مسئله نیست.

معاون وزیر صنعت تأکید کرد: تولید شرکت‌های قطعه‌ساز داخلی پایش می‌شود، تا عرضه قطعات وارداتی به جای محصولات تولید داخل صورت نگیرد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: