اختصاص ردیف مستقل بودجه برای توسعه خدمات مهارتی آموزش و پرورش

آذرکیش، مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش: در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور درخواست داده شده بود که بحث شفاف سازی همکاری ها با دستگاه های مختلف وجود داشته باشد./ یک ردیف مستقل اعتباری همه ساله به آموزش و پرورش تعلق گرفت که این اعتبار مورد نیاز برای آموزش های مهارت توسط مراکز خصوصی و غیردولتی تامین می شود و متناسب با توسعه آموزش ها خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، سید مصطفی آذرکیش، در خصوص مصوبه هیئت وزیران، اظهار کرد: برای تقویت جایگاه آموزش های مهارتی کشور و تقویت آموزش شاخه کاردانش از ۹۳/۱۰/۲۳ پس از بررسی و آسیب شناسی به این نتیجه رسیدیم که نیاز به تقویت آموزش های مهارتی شاخه کاردانش، همکاری دستگاه های اجرایی را می طلبد.

وی ادامه داد: اکنون در شاخه کاردانش با توجه به اینکه کانون آموزش های مشارکتی است استانداردسازی مهارتی سایر دستگاه های آموزشی مانند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که سازمان فنی و حرفه ای کشور متولی آن است، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت صنعت، سازمان میراث فرهنگی و وزارت نیرو مهم است.
آذرکیش بیان کرد: در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور درخواست داده شده بود که بحث شفاف سازی همکاری ها با دستگاه های مختلف وجود داشته باشد در این راستا ماده ۹ آیین نامه یعنی موضوع همکاری سازمان ها، وزارت خانه و موسسات خدماتی تولیدی طبق مصوبه ۷۱ هیئت وزیران اصلاح شد.
وی تصریح کرد: با این موضوع به اهداف بسیاری خواهیم رسید؛ یکی از این اهداف این است که تمام اعتبارات مربوط به خارج از آموزش و پرورش با بخش های غیردولتی در ذیل آموزش و پرورش باشد و با توجه به اینکه سازمان فنی و حرفه ای کشور براساس مصوبه سال ۷۱ مکلف به تولید استاندارد، صدور گواهینامه و برگزاری آزمون است بتواند در ذیل اعتبارات سازمان فنی و حرفه ای کشور باشد.
مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش افزود: این پیشنهاد در طی جلساتی در کمیسیون اجتماعی هیئت دولت بررسی شد و منجر به این شد که در تاریخ ۹۵/۱/۲۲ مصوبه هیئت وزیران تصویب شود. در این مصوبه ماده ۹ آن نیز اصلاح شد.
وی یکی از نتایج مصوب شدن این موضوع را بیان کرد و گفت: در ادامه با پیشنهاد آموزش و پرورش موافقت شد و نتیجه این شد که یک ردیف مستقل اعتباری همه ساله به آموزش و پرورش تعلق گیرد این اعتبار مورد نیاز برای آموزش های مهارت توسط مراکز خصوصی و غیردولتی تامین می شود و متناسب با توسعه آموزش ها خواهد بود.
آذرکیش خاطرنشان کرد: در این راستا برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که سازمان آموزش فنی و حرفه ای متولی آن است، اعتبارات با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش ذیل ردیف سازمان پیش بینی می شود.
مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش به دیگر نتیجه مصوبه هیئت وزیران اشاره کرد و افزود: کارگروهی متشکل از دستگاه های اجرایی ذیربط با مسئولیت آموزش و پرورش تشکیل می شود تا هزینه سرانه آموزش های مهارتی را محاسبه و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای در نظر گرفتن در بودجه سنواتی کشور بیان کند.
وی خاطرنشان کرد: این اتفاق دستاورد بزرگی بود که در سال اقدام و عمل انجام شد. کاهش بیکاری، ایجاد اشتغال و تقویت تولید داخلی با همکاری چند وزارت خانه منجر به ابلاغ این مصوبه در راستای تقویت رشته های شاخه کاردانش و همکاری دستگاه ها در تاریخ ۹۵/۱/۲۶ شد.
آذرکیش در پاسخ به این سوال که زمان اجرای این مصوبه از چه زمانی است؟، اشاره کرد: از روز ابلاغ این مصوبه به آموزش و پرورش کار تشکیل کارگروه برای عملیاتی شدن این موضوع انجام شد ما نیز در حال پیگیری هستیم تا از ظرفیت مشترک دستگاه ها برای توسعه استفاده کنیم.

منبع: پانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: