۱۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۱

بررسی انعقاد توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ویتنام

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و مقام های ویتنام در دومین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بر گسترش روزافزون روابط تجاری تا دو میلیارد دلار و رفع موانع بانکی برای رسیدن به این هدف تاکید کردند.

به گزارش عیارآنلاین، ‘ولی الله افخمی ‌راد’ رئیس سازمان توسعه تجارت ایران که به منظور شرکت در دومین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ویتنام به هانوی سفر کرده بود، گفت: در این نشست ضرورت برداشتن موانع موجود در مسیر تجارت دو کشور و وعده تسهیل تجارت برای تحقق هدف دو میلیارد دلاری تعیین شده از سوی روسای جمهوری ایران و ویتنام مورد تاکید مسئولان ویتنامی قرار گرفت.
حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان اسفند ماه سال گذشته پس از دیدار با همتای ویتنامی، اعلام کرد با توافقات انجام شده با رئیس جمهور ویتنام حجم روابط تجاری دو کشور ظرف پنج سال آینده به دو میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
حجم روابط اقتصادی دو کشور که در حال حاضر ۳۵۰ میلیون دلار است قرار است طی پنج سال آینده به دو میلیارد دلار افزایش یابد.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران که روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته در دومین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ویتنام در هانوی شرکت داشت، خاطر نشان کرد: سیستم بانکی ویتنام برای حل مشکل کارگزاری بین بانک‌ های دو کشور علاقه ‌مند است و این علاقه‌ مندی از سوی وزیر کشاورزی ویتنام که رئیس اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور بود، مورد تاکید قرار گرفت.
به گفته افخمی ‌راد، بررسی چگونگی انعقاد توافقنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ویتنام از موضوع های مورد علاقه طرفین بود که در اجلاس کمیسیون مشترک مورد بحث قرار گرفت.
مقام های ایران و ویتنام در روز پایانی اجلاس کمیسیون مشترک، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه ‌های مسائل بانکی، موافقتنامه تجارت ترجیحی، تبادل کالا، برگزاری نمایشگاه‌ های مشترک، تبادل هیات‌های تجاری و… امضا کردند.
در سفر هیات تجاری ایران به ویتنام ۱۰ نفر از بخش دولتی و خصوصی شامل شرکت‌ های فعال در زمینه پتروشیمی، صنعت فرش ماشینی، صنعت ساختمان، خشکبار، صادرکنندگان قیر، بازرگانی دولتی و برخی مسئولان بانک مرکزی حضور داشتند.
براساس گزارش روز شنبه تارنمای رایزنی اقتصادی ایران در ویتنام، در حاشیه دومین نشست کارگروه مشترک توسعه تجارت بین دو کشور دیداری بین ‘کائو دو فات’ وزیر کشاورزی ویتنام به عنوان مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی با افخمی راد نیز انجام شد.
وزیر کشاورزی ویتنام در این دیدار با تاکید بر تمایل هانوی برای ارتقای حجم تجارت و اقتصادی بین دو کشور تا دو میلیارد دلار، از پیگیری برداشتن موانع بانکی برای توسعه مناسبات خبر داد و اعلام کرد که از طریق رئیس بانک مرکزی ویتنام پیگیر تسریع در راه اندازی روابط بانکی با ایران است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین در دیدارهای جداگانه ای با ‘کائو دو فات ‘ معاون وزیر صنعت و تجارت و معاون اتاق بازرگانی ویتنام، راه های رفع موانع تجاری دو کشور و افزایش سطح همکاری های دوجانبه را بررسی کردند.
تسهیل در صدور روادید برای تجار ایرانی از جمله درخواست های رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از این مقام ویتنامی بود.
افخمی راد همچنین در این سفر از تجار ایرانی خواست با سفر به ویتنام نسبت به بررسی بازار مصرف بالقوه ویتنام اقدام کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: