۹۰درصد علت مرگ و میرها در ایران بیماری‌های غیرواگیر و تصادفات جاده‌ای است

سیاری، معاون امور بهداشتی وزارت بهداشت: ۹۰ درصد علت مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر و تصادفات جاده‌ای است، به طوری که سرطان، سکته‌های قلبی، دیابت، آسم و بیماری مزمن تنفسی از جمله علل و عوامل مرگ و میرها در ایران است که به راحتی می‌توان از آنها پیشگیری کرد.

به گزارش عیارآنلاین،  علی اکبر سیاری صبح امروز در مراسم افتتاح جامع خیرین سلامت در شهرک سینای اردبیل اظهار کرد: استان اردبیل در تشکیل و راه‌اندازی پرونده سلامت الکترونیکی جزو استان‌های پیشرو و پیشقدم است که ضرورت دارد از تلاش‌ها و همت پورفرضی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و حضرتی معاونت امور بهداشتی که با جان و دل و داشتن تخصص و تبحر در این حوزه فعالیت می‌کنند، قدردانی کنیم.

وی افزود: با تشکیل پرونده سلامت الکترونیکی که در بسیاری از استان‌ها تا مهرماه تشکیل می‌شود، سعی جدی بر این است تا دیگر از ثبت و تشکیل پرونده‌های کاغذی جلوگیری شده و خدمات حوزه بهداشت و درمان به صورت الکترونیکی مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا پایان امسال تلاش می‌کنیم ایرانی‌های صاحب پرونده سلامت الکترونیکی شوند.

سیاری اولویت خدمات‌رسانی را به مناطق محروم و حاشیه شهرها برای برقراری عدالت اجتماعی یادآور شد و گفت: وزارت بهداشت یکی از رویکردهای اصلی خود را در دولت تدبیر و امید و در راستای اجرای طرح تحول سلامت بهبود شرایط بهداشت و درمان قرار داده تا بتواند رضایت مردم را فراهم آورد.

وی با بیان اینکه حوزه بهداشت، حوزه خدمات اجتماعی است که بدون حضور مردم و امکان تدارک زیرساخت‌های حوزه سلامت خدمات‌رسانی در این حوزه کار بسیار سخت و دشواری است، گفت: حوزه بهداشتی مرتبط با حوزه خدمات اجتماعی است ما در قالب گروه‌های مختلف سعی‌مان بر این است تا بتوانیم کیفی‌ترین خدمات را به مردم ارائه کنیم.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با یادآوری اینکه حضور مردم در صحنه و بهره‌گیری از ظرفیت دستگاه‌های دیگر هنر حوزه بهداشت است تا بتواند در این بستر خدمات کیفی‌تری را ارائه کند، تصریح کرد: در استان اردبیل با تلاش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و معاونت امور بهداشتی کارهای ارزشمندی انجام شده که ما قدردان این خدمات هستیم، اما امیدواریم در بسترسازی برای توسعه فعالیت‌های حوزه بهداشت و درمانی شهرداری، فرمانداری و استانداری کمک‌کار ما باشند.

سیاری کمبود فضای فیزیکی را در راه‌اندازی پایگاه‌های جامع سلامت یادآور شد و گفت: ما برای رفع این مشکل تصمیم گرفتیم تا ۵۰ درصد اعتبارات از طریق وزارت بهداشت و ۵۰ درصد را نیز خیرین و مسؤولان استانی با تدارک فضای مناسب در نظر بگیرند تا ساخت مراکز جامع سلامت و بهداشت به ویژه با اولویت مناطق محروم و حاشیه‌ شهرها انجام شود.

وی از ورود خیرین به این حوزه به عنوان وقف ماندگار یاد کرد و ادامه داد: جای سپاس است که خیرین علاوه بر اهدای زمین و مشارکت در ساخت، در خرید و تامین تجهیزات موردنیاز نیز ورود پیدا کردند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این اقدام خیرین به عنوان کار نیک و ماندگار یاد کرد و گفت: شالوده دین اسلام ایمان و تقواست که خروجی آن را می‌توان در عمل صالح مشاهده کرد که در قالب وقف خیرین به حوزه بهداشت و درمان به عنوان یک باقیات و صالحات می‌توان آثار آن را مشاهده کرد.

سیاری با اشاره به پنج اولویت امسال وزارت بهداشت و درمان تصریح کرد: تکمیل شبکه‌های بهداشت شهری یکی از اولویت‌های جدی ما است که تلاش می‌کنیم ۹۰ درصد از واحدهای بهداشت شهری به سرانجام رسیده و امکان بهره‌برداری از آن فراهم آید.

وی دومین اولویت امسال را تهیه پرونده سلامت التکرونیکی برای عموم مردم ساکن در مناطق شهری و روستایی اعلام کرد و افزود: با این اقدام دیگر ثبت اطلاعات به شکل کاغذی از بین رفته و امکان ارائه خدمات بر اساس تهیه پرونده سلامت امکان‌پذیر خواهد شد.

معاون امور بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سومین اولویت وزارت بهداشت را بهبود کیفیت خدمات در سال جاری بیان کرد و گفت: این کار با هدف جلوگیری از هدر رفت منابع انجام می‌شود.

سیاری با بیان اینکه وزارت بهداشت برای همه گروه‌های سنی از نوزاد یک روزه گرفته تا پیرمرد ۹۰ ساله برنامه بهداشتی و درمانی در نظر گرفته و هیچ وزارتی مانند بهداشت و درمان چنین برنامه منظمی ندارد، عنوان کرد: ما در کنار استقبال از مراجعه مردم به مراکز بهداشتی و درمانی و پاسخ به نیاز آنها تلاش می‌کنیم تا با بهبود کیفی ارائه خدمات ۹۰ درصد مردم را نسبت به بهره‌گیری از این ظرفیت عظیم در راستای تشکیل پرونده‌های سلامت به دریافت خدمات کیفی‌تر سوق دهیم.

۹۰ درصد علت مرگ و میرها در ایران بیماری‌های غیرواگیر و تصادفات جاده‌ای است

وی به مرگ زودرس به دلیل بیماری‌های غیرواگیر اشاره کرد و افزود: ۹۰ درصد علت مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر و تصادفات جاده‌ای است، به طوری که سرطان، سکته‌های قلبی، دیابت، آسم و بیماری مزمن تنفسی از جمله علل و عوامل مرگ و میرها در ایران است که به راحتی می‌توان از آنها پیشگیری کرد.

معاون امور بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: هر فردی که به دنیا می‌آید در حالت عادی ۸۵ سال می‌تواند عمر کند، اما مرگ زودرس سبب می‌شود تا عمرها کوتاه شود.

سیاری با قدردانی از خیر حوزه سلامت سودبر که اقدام به احداث مرکز بهداشتی در محروم‌ترین منطقه اردبیل کرده است، گفت: ما انتظار داریم در کنار انجام این کار نیک و وقف ماندگار مسؤولان بهداشت و درمان با تشکیل هیأت امنایی سعی کنند تا این خیرین را بیشتر در حوزه کار مشارکت دهند، چرا که امروز به مشورت‌ها و استفاده از تجارب و رهنمودهای این خیرین نیازمند هستیم تا بتوانیم در ایجاد امکانات، بالا بردن بهره‌وری از ظرفیت خیرین و مشارکت‌کنندگان در مدیریت این مجموعه‌ها استفاده کنیم.

وی گفت: البته سرمایه‌گذاری تنها به دادن زمین، پول و اعتبار نیست بلکه برخی‌ها سرمایه خود را از اعم از تجربه، علم در اختیار دیگران قرار می‌دهند که این خود نوعی وقف است.

معاون امور بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵۰ هزار نفر در حاشیه شهرها امکان دسترسی به امکانات بهداشتی برایشان در شهر اردبیل مهیا نیست که تا آخر امسال باید ۹۰ درصد این افراد را تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی ببریم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: