تولیدکننده کاشی و سرامیک: تولیدکنندگان تمایلی به دریافت تسهیلات به علت سود بالا ندارند

یک تولیدکننده کاشی و سرامیک با بیان “امروز جلسات زیادی در مورد تولید برگزار می‌شود اما سؤال من این است؛ خروجی این جلسات چیست، گفت: تولیدکنندگان همچنان در بازپرداخت تسهیلات ارزی مشکل داشته و سیستم بانکی با آنها همکاری نمی‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، علی‌اکبر فلاحی ، با ابراز “در شرایط امروز اقتصاد و رکود حاکم بر جامعه تلاش خود را بر کاهش قیمت تمام‌شده محصولات قرار داده‌ایم”، اظهار داشت: حتی برای کنترل هزینه‌ها واحدهای جانبی کارخانه را تقویت و از نیروی انسانی بومی استفاده می‌کنیم که همین موضوعات باعث شده بتوانیم در شرایط رکود فروش خوبی را داشته باشیم.

وی با بیان “در تأمین مواد اولیه نیز تمرکز خود را به استفاده از مواد داخلی قرار داده‌ایم”، افزود: با جذب سرمایه گذاری‌های مناسب حتی معدنی را در خراسان جنوبی تأسیس کرده‌ایم تا بتوانیم از طریق آن مواد مورد نیاز خود را برای تولید محصولات استفاده کنیم.

این تولید کننده اضافه کرد:  قطعات مورد نیاز ما وارداتی است اما سعی می‌کنیم ۹۰ درصد نیاز خود را از داخل تأمین و فقط ۱۰ درصد را از خارج از کشور تأمین نماییم.

*تولیدکنندگان همچنان در بازپرداخت تسهیلات ارزی مشکل دارند

این تولید کننده کاشی و سرامیک با اعلام این درخواست “از دولت می‌خواهیم برای روان شدن فعالیت تولید در کشور اقدامات لازم را انجام دهد” گفت: به‌عنوان نمونه بنده سال ۸۵ از صندوق ذخیره ارزی تسهیلاتی را دریافت کردم. در حال حاضر قسمت اعظم این تسهیلات پرداخت شده ولی برای مابقی آن با سیستم بانکی مشکل داریم، چراکه براساس قانون قرار بود تسهیلات ارزی به‌نرخ تاریخ دریافت از تولیدکننده گرفته شود ولی امروز سیستم بانکی بهانه‌های مختلفی را برای بنده اعلام می‌کند که پرداخت مابقی تسهیلات را با مشکل روبه‌رو ساخته است.

وی تصریح کرد: براساس قانون کسانی که ارز مرجع دریافت کرده بودند باید به‌نرخ روز دریافت تسهیلات آنها را به سیستم بانکی پرداخت کنند اما عملاً سیستم بانکی تسهیلات را دو تا سه برابر از تولیدکننده دریافت می‌کند. در حال حاضر بنده ۱۸ میلیون یورو در سال ۸۵ از صندوق ذخیره ارزی دریافت کرده بودم که هم‌اکنون ۱۰ میلیون یوروی آن مانده است، البته باید تأکید کنم بنده مشکلی برای پرداخت این تسهیلات ندارم اما چرا سیستم بانکی آن را براساس قانون به‌نرخ روز دریافت از من نمی‌گیرد.

فلاحی در ادامه صحبت‌های خود با اعلام “حتی در دریافت تسهیلات ریالی نیز با مشکل روبه‌رو هستیم”، افزود: سیستم بانکی می‌گوید تسهیلات را به‌نرخ ۱۶ درصد به تولیدکننده پرداخت می‌کند اما در عمل تسهیلات را به سه برابر سود از تولیدکننده مطالبه می‌کند، همین موضوع باعث شده تا تمایلی به دریافت تسهیلات نداشته باشند.

وی با اعلام اینکه هم‌اکنون اکثر واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک تعلیق شده‌اند، اظهار داشت: با وجود این، این واحد تولیدی ۱۶۰۰ نفر کارگر دارد که به‌شرط جذب سرمایه گذاری‌ها و تحقق اهداف این تعداد نیروی انسانی را به دو هزار و ۵۰۰ نفر خواهیم رساند.

*لزوم مساعدت دولت برای صنعتی‌شدن استان خراسان جنوبی

این تولید کننده کاشی و سرامیک به محرومیت استان خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: متأسفانه واحدهای تولیدی مختلفی در این استان قرار دارند اما به‌دلیل کمبود امکانات نمی‌توان به این منطقه عنوان صنعتی را داد. استان خراسان جنوبی علم و پتانسیل بسیار بالایی دارد اما در عمل متأسفانه صفر است. هنوز جاده دوطرفه‌ای در این استان قرار ندارد که این امر مشکلاتی را برای واحدهای تولیدی به وجود می‌آورد.

وی تصریح کرد: این استان هنوز خط ریلی مناسبی ندارد و دولت کمکی را برای صنعتی شدن آن انجام نمی‌دهد. اکثر نیروهای انسانی واحدهای تولیدی این منطقه بومی هستند و به نظر می‌رسد اگر دولت اقدامات مؤثری را برای کمک به این استان انجام دهد به‌طور حتم نیروی انسانی این منطقه افزایش پیدا کرده و آنها به شهرهای دیگر نخواهند رفت.

این تولید کننده در رابطه با وضعیت فعلی فروش کاشی و سرامیک در داخل کشور نیز گفت: امروز شرایط برای فعالیت در بازار بسیار سخت شده است اما باید این سؤال را مطرح کنند؛ چرا کشور چین می‌تواند به‌راحتی محصول خود را در بازار ایران به فروش برساند اما تولید کننده داخلی این امکان را ندارد؟

*جلسات متعدد مسئولین برای رونق بخش تولید هنوز خروجی ندارند

فلاحی تصریح کرد: به‌اعتقاد من باید پتانسیل‌های موجود در کشور مورد استفاده قرار گیرد و واحهای تولیدی تمرکز خود را بر کاهش قیمت تمام‌شده و افزایش کیفیت محصولات خود قرار دهند. هم‌اکنون به‌دلیل رکود بازار ۷۰ درصد اجناس این واحد تولیدی به خارج از کشور صادر و فقط ۳۰ درصد راهی بازار می‌شود که درصددیم با رونق ساخت‌وساز این درصد را افزایش دهیم.

وی با اعلام “ما از دولت وام نمی‌خواهیم فقط بگذارد فعالیت خود را انجام دهیم”، گفت: امروز جلسات زیادی در مورد تولید برگزار می‌شود اما سؤال من این است؛ خروجی این جلسات چیست؟ چرا دولت اتلاف وقت می‌کند؟ چرا برای نجات تولید اقدام مؤثری را انجام نمی‌دهد؟

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: