۱۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۶

آفت سن گندم در ۲ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کنترل شد

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در سال جاری در سطح دو میلیون هکتار از اراضی زیر کشت گندم و جو کشور با آفت سن مادر و پوره مبارزه شد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدعلی باغستانی در تشریح آخرین وضعیت مبارزه با آفات و بیماری‌های گندم و جو در مزارع کشور اظهار داشت: کلیدی‌ترین آفت گندم، سن است که امسال در سطح دو میلیون هکتار در کشور مبارزه با سن مادر و پوره صورت گرفت و مراحل پایانی آن نیز در حال اجراست.

وی با بیان این که این آفت به خوبی کنترل و مدیریت شد، افزود: در سال جاری با توجه به شرایط نسبتا خوب بارندگی و آب و هوایی کشور، وضعیت تولید محصولات استراتژیک در حوزه کشاورزی مطلوب و رضایت‌بخش است و به طور طبیعی در کنار آن طغیان آفات و بیماری‌ها در مزارع اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

باغستانی تصریح کرد: این امر باعث شد تا همکاران استانی و شبکه‌های مراقبت و پیش آگاهی در سازمان و بخش‌های پیش‌آگاهی غیردولتی مرتبط با سازمان با همت و جدیت بسیار خوبی که از خود نشان دادند بتوانند در مقابله با این آفات و بیماری‌ها به نحو بسیار مطلوب و شایسته‌ای عمل کنند و شرایط را مدیریت کنند که لازم است از کلیه این عزیزان تقدیر ویژه شود.

این مقام مسوول اضافه کرد: در زمینه مبارزه با علف‌های هرز نیز با توجه به بارندگی‌ها که فرصت کافی برای ورود به مزارع را نمی‌داد، سال بسیار سختی داشتیم که باوجود تمامی مشکلات، میزان خسارت بسیار پایین و کمتر از ۵ درصد پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وی، سطح کل مبارزه با علف‌های هرز ۳٫۵ (سه و نیم) میلیون هکتار و بیشترین سطح مبارزه مربوط به استان خوزستان است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص بیماری‌های گندم گفت: با توجه به افزایش بارندگی، طغیان بیماری زنگ زرد گندم حادث شد و باوجود این که شرایط محیطی برای این بیماری ۱۰۰ درصد مساعد بود و سازمان حفظ نباتات نیز برای مقابله با این بیماری تدارک سموم در سطح ۸۰۰ هزار هکتار دیده بود، به همت همکاران سازمان در استان‌ها و با پیش آگاهی‌های بسیار خوبی که انجام شد، خوشبختانه سطح مبارزه به ۶۰ هزار هکتار تقلیل یافت و به این ترتیب ۶۵۰ هزار لیتر سم، کمتر وارد محیط زیست شد.

منبع: ایلنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: